Android telefon ekran yansıtma nasıl yapılır?

Android cihazlarda bulunan multimedya içeriğinin de sorunsuz bir şekilde TV ekranına yansıtılmasını sağlar. Ekran yansıtma yönteminden faydalanarak videolarınızı ve resimlerinizi TV ekranında yayınlayabilirsiniz. İşte adım adım Android telefondan ekran yansıtma yolları...

Android telefon ekran yansıtma nasıl yapılır?

Ekran yansıtma, akıllı telefon ve tablet gibi küçük mobil cihazların ekranını TV ekranında görüntülemeye verilen isimdir. Miracast teknolojisi ile oluşturulan bu yöntem, ekran yansıtma özelliğini destekleyen TV ve cihazlarla kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android cihazınızda ekran yansıtma yönteminden faydalanabilir, televizyonunuzdan oldukça iyi bir şekilde yararlanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cihazın ekranının kablosuz olarak bir diğer cihaza yansıtılmasını sağlayan bu teknoloji; Mirror Cast, Screen Mirroring, Screen Cast ve Share Screen gibi çeşitli isimlerle anılır. Genellikle MiraCast olarak nitelendirilen bu yöntem, aynı zamanda Android cihazlarda bulunan multimedya içeriğinin de sorunsuz bir şekilde TV ekranına yansıtılmasını sağlar. Ekran yansıtma yönteminden faydalanarak videolarınızı ve resimlerinizi TV ekranında yayınlayabilirsiniz.

Ekran yansıtma yönteminin sunduğu bir diğer önemli avantaj ise, Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duymadan işlevini yerine getirebilmesidir. Siz de Android cihazınızı TV ekranına yansıtmak istiyorsanız bahsedilecek olan adımları eksiksiz bir şekilde izleyebilir, MiraCast teknolojisinden yararlanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Android Telefonda Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

android
 • Android telefonunuzun ekranını yansıtmak için öncelikle telefonunuzda yer alan Ayarlar uygulamasını açmalısınız.

 • Ardından sırası ile Bağlı Cihazlar ve Yayınla seçeneklerine dokunmalısınız.

 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkan listeden ekranınızı göstermek istediğiniz cihaza dokunmalısınız.

 • Aynı zamanda bu işlemi hızlı ayarlara da ekleyebilir, ekran yansıtma işlemini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran yayınlama işlemini durdurmak için de birtakım adımları izlemeniz gerekir.

 • Android cihazınızın ekranının yayınlanmasını durdurmak için parmağınızı cihaz ekranınızın üst kısmından aşağıya doğru kaydırmalısınız.

 • Ardından yayınlama bildiriminde Bağlantıyı Kes’e dokunmanız gerekir.

 • Bu işlemleri gerçekleştirerek ekran yansıtma işlemini direk olarak durdurabilirsiniz.

Android telefonunuzun ekranını kablolu yuva kullanarak da yansıtabilirsiniz. Genellikle oyun oynarken ya da e-spor karşılaşmalarında rekabet edilirken kullanılan bu yöntem için herhangi bir kablolu bağa bağlanmış olmanız önem arz eder. Kablolu yuva kullanarak ekran yansıtma işlemini gerçekleştirmek için;

 • Öncelikle telefonunuzda yer alan Google Play Store uygulamasına girmeli ve DisplayLink Gösterici adlı uygulamayı indirmelisiniz.

 • Android cihazınız yuva istasyonuna bağlandıktan sonra DisplayLink Gösterici uygulamasının açık olması zorunlu değildir.

 • Bu işlemlerin ardından USB-C kablosu vasıtasıyla telefonunuzu uyumlu yuvaya bağlamalısınız.

 • Ardından HDMI kablosu kullanarak uyumlu yuvayı bilgisayar monitörünüze ya da televizyonunuza bağlayarak ve ardından uyumlu yuvanın güç kablosunu takarak ekran yansıtma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Android Telefonlar için Ekran Yansıtma Uygulamaları

Android telefonunuzun ekranını telefonunuzda bulunan yerleşik araçlar dışında çeşitli uygulamalardan faydalanarak da yansıtabilirsiniz. Android telefon ekran yansıtma uygulamalarından biri BubbleUPnP’dir. Çeşitli özellikle donanmış ve oldukça iyi bir şekilde uyarlanmış olan bu uygulama, Chromecast, Nexus Player, DLNA ve Nvidia Shield televizyonlara bağlanır. Amazon Fire TV ile de uyumlu olan bu uygulama, bulut tabanlı depolama hizmetlerini de destekler.

Bir diğer uygulama ise LocalCast’tir. Smart TV, Roku ve Amazon Stick adlı cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışan LocalCast; kaydırma, yakınlaştırma, döndürme gibi işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Kullanımı oldukça basit uygulamalardan biri olan iMediaShare, ana ekrana ve seçeneklere hareket halindeyken dahi ulaşmanızı sağlar.

Android telefonunuzu ekrana yansıtma işleminde kullanabileceğiniz bir diğer uygulama ise Cast To uygulamasıdır. Cast To; en çok sevilen ekran yansıtma uygulamalarından birisidir. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan ve ekran yansıtma konusundaki genel ihtiyaçlara karşılık veren Cast To uygulaması, Fire TV, Apple TV, Android TV ve DLNA gibi cihazların tümünü desteklemesi ile bilinir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: