Android telefonda güvenli mod nedir? Nasıl açılır ya da kapatılır?

Güvenli mod, Android 4.1 versiyonundan itibaren tüm Android cihazlara eklenmiştir. Güvenli modda tekrar başlatılan Android telefonlar, fabrika ayarlarında ön yüklemesi yapılmış olan uygulamalar ile birlikte açılır. Peki güvenli mod nasıl açılır ya da kapatılır? İşte detaylar...

Android telefonda güvenli mod nedir? Nasıl açılır ya da kapatılır?

Linux çekirdek yapısı üzerine sistematize edilmiş olan Android işletim sistemi, birçok farklı cep telefonunda bulunan işletim sistemidir. Java programlama dili ile uyarlanmış olan birçok farklı uygulamayı da bünyesinde barındıran Android, Google tarafından sunulmuştur. Güvenlik açısından çeşitli uygulamaları bulunduran Android sistemi, bu noktada kullanıcıları için farklı imkanlar sunar. Android işletim sisteminin sunduğu imkanlardan biri de ‘’güvenli mod’’dur. Güvenli mod, Android cihazı zararlı yazılımlardan korur ve herhangi bir tehlike algılandığında devreye girer. Bunun yanı sıra Android cihazlarda bulunan güvenli modun cihazda görülen sorunları da düzelttiği bilinir.

Android Güvenli Mod Nedir?

guvenlı mod

Birkaç farklı fonksiyonu da devre dışı haline getiren güvenli mod, Android 4.1 versiyonundan itibaren tüm Android cihazlara eklenmiştir. Güvenli modda tekrar başlatılan Android telefonlar, fabrika ayarlarında ön yüklemesi yapılmış olan uygulamalar ile birlikte açılır. Bu sayede kullanıcıların 3. taraf uygulamalar dolayısıyla ortaya çıkan kesintilerden etkilenmemesi sağlanır. Bunların yanı sıra yazılım hatalarının da düzeltilmesine olanak sağlayan güvenli mod, Android işletim sistemini test etmek için de oldukça idealdir.

Android Telefonlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Android cihazlardaki güvenlik modunu aktif hale getirmek için izlemeniz gereken birtakım adımlar bulunur. Siz de bu adımları izleyerek cihazınızı güvenli moda getirebilir, güvenli modun sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Güvenli modu açmak için;

  • Öncelikle Android cihazınızı kapalı duruma getirmeniz gerekir.

  • Cihazınızı kapattıktan sonra güç düğmesine basılı tutmalı ve başlangıç ekranını gördüğünüzde ses azaltma tuşuna basılı tutmalısınız.

  • Bu işlemleri gerçekleştirerek cihazınızı güvenli moda alabilirsiniz.

Bazı Android cihazlar açık haldeyken de güç modunu aktif hale getirmenize imkan sunabilir. Bu cihazlarda telefon açıkken güç tuşuna basılı tutmanız gerekir. Ardından karşınıza çıkan ‘Güvenli Mod İle Aç’ seçeneğine dokunmalısınız.

Android Telefonlarda Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

Android güvenli mod kapatma işlemi için belirlenen genel bir yöntem mevcuttur. Android güvenli modu kapatmak için cihazınızı yeniden başlatmalısınız. Bu şekilde telefonunuzu güvenli moddan çıkarabilirsiniz. Eğer yeniden başlatma işlemi güvenli modun kapatılmasını sağlamadıysa cihazınızı tamamen kapatmalı ve 5 dakika gibi bir süre boyunca beklemelisiniz. Ardından telefonunuzu tekrar açarak güvenli modu kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz. Güvenli modu kapatmadan önce telefonunuzda yer alan tuşların sağlam olduğunu teyit etmelisiniz. Telefon tuşlarında görülen sorunlar, Android cihazınızın güvenli moddan çıkmasını engelleyebilir. Bunun yanı sıra yakın zamanda yüklediğiniz uygulamalar da cihazınızın güvenli moddan çıkmasına engel olabilir. Bu noktada birtakım uygulamaları silerek Android güvenli mod kapatma işlemini tekrarlayabilirsiniz. Android cihazınızı güvenli moddan çıkarmanın bir diğer yöntemi ise cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmektir. Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeden önce telefonunuzda bulunan verileri yedeklemeyi unutmamalısınız.

Android Telefonlarda Güvenli Modun Açık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Android cihazınızın güvenli modda olduğunu anlamanızı sağlayacak birtakım unsurlar mevcuttur. Eğer siz de bu unsurların var olduğunu görüyorsanız telefonunuzun güvenli modda olduğundan emin olabilirsiniz. Android cihazınızın güvenli modda olduğunu anlamanızı sağlayacak ilk unsur, cihaz yeniden başlatıldığında sistemde sadece fabrika ayarlarındaki yüklü uygulamaların açılmasıdır. Aynı zamanda ekranın sol alt kısmında yer alan ‘’Güvenli Mod’’ yazısı da güvenlik modunun açık olduğunu gösterir. Android cihazınız güvenli modda olduğunda, telefonunuzdaki tüm uygulamalar ve kişisel verileriniz korumaya alınır. Android cihazınız güvenli moddayken sistem hatalarına neden olan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bu noktada Android işletim sistemine herhangi bir hasar vermez; aynı zamanda telefonunuzun depolama alanını da boşaltmış olursunuz. Siz de güvenli modun sunduğu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bahsedilen adımları izleyerek telefonunuzu güvenli moda getirebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: