İyi bir klavyeye mi ihtiyacınız var?

Bu sorunun cevabı aslında ne için klavye satın alacağınıza bağlı... İşte rehberiniz!

Ek özellikler

Ek özellikler

Eğer geceleri de genellikle bilgisayar başındaysanız mutlaka arka aydınlatmalı klavyelere yönelmelisiniz. Bu sayede karanlıkta yazı yazarken zorlanmayacak ve bunun yanında eğer geceleri oyun oynamayı seviyorsanız performans kaybetmeyeceksiniz. Görsellik olarak da tasarıma çok şey katan arka aydınlatma özelliği, üstelik bir de farklı renkleri destekliyorsa size tam bir görsel şölen yaşatabiliyor.

Klavye satın alacakların önem gösterebileceği diğer bir nokta ise, touchpad desteği olacak. Özellikle mobil kullanıcılar veya rahatına çok düşkün kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek bu klavye türleri, tuş takımının yanında bir de touchpad bulunduruyor. Bu touchpad sayesinde bilgisayarınızı kontrol etmek için ek bir fareye ihtiyaç duymuyor ve bilgisayarınızın tüm kontrolünü klavyeniz üzerinden rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Klavye dedin mi Microsoft aga.

@02 Şub 2014 10:52 razer ne firmasi acaba

@02 Şubat 2014 15:10 mouseleri çok iyi fakat çok pahalı ve iyi bir marka gibi gözüküyor

Ergonomi, çokluortam desteği, kablosuz özelliği... Bunlar gerçekten önemli kriterler fakat klavye satın alırken en önemli kriter VİRGÜL tuşunun yeridir!

Türkiye'nin gerçek ve en rahat klavyesi F klavye bunu kullanmak gerekir. Dayatmayla Q kullanıyoruz.

; <>" tuşları yerli yerinde, F tuşları mantıklı derecede büyük ve yerlerinde, uyu uyan gibi saçma tuşları bulunmayan, F-Lock gibi bir saçmalık bulunmayan ok tuşları yerinde mantıklı bir klavye istiyoruz. Bu devirde bulmak zor. Özellikle Türkçe klavyeyi millet kafasına göre uyduruyor.

sondan bir önceki klavye ne öyle, ayakla mı kullanılıyor?

klavye rehberi isterseniz laptoplarda usb portları az olur o yüzden tek alıcılı set almak en mantıklı olur masaüstünde zevkinize göre her türlü alabilirsiniz marka tercihi logitech fakat her modelde her fiyatta iyi bir beklenti sağlamaz yeri gelince microsoft a4tech everest frisby gibi birçok markaya bakabilirsiniz ama almadan önce de yetkili servisi konusunda bilgi alın yoksa call centerı aradığınızda ağzınızı bozabilirsiniz

Yazı yazma yarışmalarında dünya rekoru kırdığımız f klavyemize neden sahip çıkılmıyor anlamak mümkün değil. Dünyanın en saçma klavyesine ise dünya standardı denilmesi ve dayatılması ise manidar geliyor.

Oyuncu klavyesi düşünüyorsanız mekanik klavyelere bakmanızda fayda var. Evet fiyatları biraz tuzlu ancak kullanım ömrü ve yenilenebilir tuş ve switchleriyle daha akıllıca bir seçim olur. F/P olarak Gigabyte Avia Osmium olabilir mesela. Şuan dünyanın en iyi 2 oyun klavyesi ülkemizde yok malesef. Corsair Vengeance K70 ve 95. Corsair Türkiye distribütorü battığı için...

F klavye bütün latin alfabesi kullananlar için en uygunudur. Bütün sesli harfler sırayla dizilidir ve yazarken hız kazandırır.

Şu ışıklı klavyeler var bir harika dostum :) Bayıldım ya onlara

Ben Zoccoshop üzerinden razer blackwidow chroma aldım sesi biraz çok .ıkıyor ama gayet rahat bir klavye

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir