Android'de uygulama izinleri nasıl çalışıyor?

Uygulama izinlerine bakma, tarama, kaldırma

Uygulama izinlerine bakma

Android, yüklü uygulamalarınızın izinlerine bakmanıza izin veriyor. Bunun için Menü düğmesine, Ayarlar'a, Uygulamalar'a, ardından Uygulamaları Yönet'e dokunun. Listeden yüklü olan uygulamalarınızdan birine dokunun ve ekranı aşağı kaydırın. Uygulamanın kullandığı izinleri göreceksiniz.

Uygulama izinlerini tarama

Android'deki yöntemle uygulama izinlerine bakmak yavaş ve zahmetli olabilir. Bu işi hızlandırmak için aSpotCat gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz. aSpotCat, yüklü uygulamalarınızı tarıyor ve ihtiyaç duyduğu izinlere göre sıralıyor.

Uygulama izinlerini kısıtlama

Android, varsayılan olarak uygulamaların izinlerini kısıtlamaya izin vermiyor. Ancak Android cihazınızı root'ladıysanız, Permissions Denied gibi bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulama, yüklü olan uygulamalarınızın izinlerini ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Bir izni kaldırdığınızda birçok uygulama çalışmaya devam edecektir, ancak bazıları izni kullanmak istediğinde hata verebilir ve kapanabilir.
GİRİŞ:Android'de uygulama izinleri nasıl çalışıyor?
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • Henüz anlamayanlar içi söylemek istiyorum, Bir yazılım ücretsizse; 1.Reklam amacı vardır 2.İstihbarat amacı vardır. evet 2 diyenleri şimdiden görür gibiyim :))

  Ziyaretçi
  22 Şub 2015 17:58

 • telefonda kullanmıyorum ,ama tablete instagram yüklerken uygulama izinlerine baktığımda çok şaşırdım.Asla güvenilir değil.Uygulamaya izin vermezseniz yükleyemiyorsunuz.İzin verdiğinizde bütün özelinizi açmış oluyorsunuz.Yok mudur kabul etmemenin bir yolu ?

  Ziyaretçi
  21 Oca 2014 13:54

 • normal pc lere yuklenen programlarin hicbirisi boyle izinler istemiyor. buna ragmen ilave programlarla ancak guvenlik saglanabilirken cep telefonunda kayitli tum bilglerimize izin vermek boynumuza ip takilmasini onaylamak gibi bir sey.. ister parali olsun isterse bedava, kimsenin bize ait olana el koymaya hakki olamaz...

  Ziyaretçi
  29 Mar 2013 23:18

 • izinlere müdahaleye izin vermemesi bence açık kaynak özgür yazlımım sloganına pek uymayan bir tavır. bazen öyle saçma izinler istenebiliyor ki sıradan bir oyun komumumuzdan tutun bize ücrete malolabilecek izinler daha bir çoğunu isteyebiliyor adres defterimizdeki kişileri alıp ne yapacaklar anlamıyorum android ten bu yüzden soğumaya başladım. windovs phone alabilirim heran

  Ziyaretçi
  25 May 2012 00:02

 • Permissions Denied icin Busbox ta lazim sadece Root yetmiyor.
  Gayet basarili bir program uzun zamandir kullaniyorum.

  Ziyaretçi
  23 May 2012 13:47

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple uygulamaları sıktı mı?iPhone ve iPad'deki varsayılan uygulamaları yetersiz veya sıkıcı buluyorsanız, işte alternatifler!

PlayStation 4 "uçuyor!"Savaşın galibi kim; henüz bilmiyoruz. Ama PlayStation 4 cephesinde işlerin iyi gittiği kesin!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar