Cem Sinanoğlu

41 megapiksel Nokia ve gerçekler!

Diyelim ki 41 MP'lik yeni Nokia'yı aldınız... Peki sonra ne olacak?

Cem SİNANOĞLU


Önemli not: Bu yazıyı okumadan önce lütfen şunu göz önünde bulundurun: Bu yazı kesinlikle Nokia'nın 41 MP kameralı PureView modeli özelinde yazılmamıştır. Nokia PureView'den bahsedilmesinin tek nedeni, 41 MP'lik kamerasının cep telefonlarında yaşanan megapiksel çılgınlığının geldiği son noktayı temsil etmesi ve bana bu yazıyı yazmak için cesaret vermiş olmasıdır. Okuyacaklarınız X markalı 12 MP'lik herhangi bir cep telefonu için de geçerlidir. Hiçbir markanın hiçbir modelinin kamera kalitesini tartışmak, bu yazının amaçları arasında değildir. Yok eğer bu yazı yüzünden beni "marka düşmanı" ilan edecekseniz, lütfen önce buraya tıklayarak, bu notu neden eklediğimi anlamanızı sağlayacak şu yazımı okuyun...

---

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen MWC (Mobile WorldCongress) etkinliğinde Nokia, 41 megapiksel kameraya sahip PureView isimli yeni Symbian cebini tanıttı. Yani, sadece birkaç yıl önce, yoluna 1 megapikselin üçte biri kadar bir çözünürlükle başlayan cep telefonu kameraları, bugün 41 megapiksele kadar ulaşmış durumda. Piyasa standardı ise, 5 ya da 8 megapiksel olarak kabul edilebilir.

Yeni bir cep telefonu satın alınırken ilk dikkat edilen konulardan biri hiç kuşkusuz kamerasının kaç megapiksel olduğu. Yaygın kanı ise şu: Ne kadar yüksekbir megapiksel değeri varsa, telefon o kadar iyidir! Peki ama gerçekten öyle mi? Örneğin bir mağazaya girip 12 megapiksellik bir cep telefonuna servet dökerken, bu 12 rakamının gerçekte ne işimize yarayacağını acaba hiç düşünüyor muyuz?

12 megapiksel ne demektir? Bu rakam, gerçekte 4.000 x 3.000 gibi bir çözünürlük anlamına geliyor (4:3 formatında). Önünüzdeki monitörde ise muhtemelen 1280 x1024 çözünürlük kullanıyorsunuz. Yani 12 megapiksel bir kamerayla çektiğiniz fotoğrafın tamamını görmek için 10 tane monitörü birleştirmeniz gerekiyor.

Peki 12 megapiksellik bir fotoğrafı orijinal boyutunda basmaya kalksanız elinizde nasıl bir fotoğraf olur? (Normal fotoğraf baskı standartlarına göre) Uzunluğu 68 cm, yüksekliği ise 51 cm... Eğer tatil anılarınızı poster olarak basıp duvara asmaya niyetiniz yoksa biraz fazla gibi...

Şimdi de gelin, 3.1 megapiksellik bir cep telefonu ile neler yapabileceğimize bakalım. Bu megapiksel değeri 2.032 x 1.520'lik ekran çözünürlüğüne denk geliyor (4:3 formatında). Yani fotoğrafın yarıdan fazlasını monitöre sığdırabiliyoruz. Fotoğrafı basmak istediğimizde ise, elimizdeki baskı normal bir fotoğraf kağıdından daha büyük bile olabiliyor.

Tüm bunları niye mi anlatıyorum? Teknolojiyi ne kadar yanlış değerlendirdiğimizi gösterebilmek için... 12 megapiksel, hatta çok daha yüksek çözünürlüklere ihtiyacı olanlar elbette ki var. Ama bunun için cep telefonundan fazlasını kullandıkları kesin. Sanıyor musunuz ki, gidip 12 megapiksellik bir cep telefonu satın aldığınızda tüm fotoğrafları 12 megapiksel çözünürlükte çekeceksiniz? Sonuçta cebiniz ile çekeceğiniz fotoğraflar anı olmaktan öteye geçemeyecek; hatta pek çoğu minik telefon ekranında hapsolup kalacak, asla kağıda dökülmeyecek. Öyleyse istisnalar hariç, pek çoğumuzun asla işine yaramayacak bir özelliğe neden servet dökelim ki?

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

Ne kadar dar bir bakış açısıdır böyle. Telefon ekranı çözünürlüklerine bakalım misal. iphone niye o kadar yüksek çözünürlük destekliyor? Ne gerek var değil mi sonuçta el kadar ekran. Tutupta monitör kadar çözünürlük destekleyince bize ne faydası olacak? Az çözünürlük olsa ne güzel daha ucuz olurdu.
Ama hayır, daha yüksek çözünürlük demek daha net görüntü demek oluyor bunu hepimiz bilir kabul ederiz. Peki kamerada durum böyle değil mi? Bilakis kamerada çok daha önemli. Bir görüntü 100 de 100 zoom yapıldığında ne kadar kusurlu görünüyorsa düşük çözünürlükte de görüntü zoom yapılmadan öyle görünür. Baskı yapmak diyorsanız zaten baskı yapan kalmadı sosyal ağlarda sosyal albümlerde paylaşılıyor fotoğraflar. Gerek baskıda olsun gerek internette olsun yüksek çözünürlük daha fazla netlik demek. (kötü kameralar istisna)
Kusura bakmayın ama bilip bilmeden sallamak diye buna derler.
Korkmayın zaten gerçek çözünürlük değil o bahsedilen şeyler.
Şu da bir gerçek ki 808 piyasaya çıktığı zaman kamerasıyla ağızları açık bırakacak. N8 in yaptığından daha da fazlasını yapacak. Gerçekte 41 mp görüntü tabiki çekmeyecek zaten mümkün değil. Yukarda bahsettiğimiz fazla megapikselin daha net görünme güzelliğinden faydalanacak. Ama 12 mp den yüksek fotoğraf vermeyecektir.
Gerek n8 olsun gerek 808 olsun 300-500 tl lik çoğu fotoğraf makinesiden iyi resim çekiyor. Niye telefona para vermişken fotoğraf makinesini bedavaya getirmeyelim. Profesyoneller başka onlar için ne 500 tl lik makine ne de telefon yeterli değil ama arada sırada güzel bir fotoğraf çekeyim diyen insanlar için güzel bir fırsat. Sonuçta kaliteli fotoğraf çekme işini hakkıyla görüyor bu cihazlar. Ve muadillerine göre çok ucuzlar. İphone düşük kamera koyuyor da çok mu ucuz oluyor?

---

Yazarın notu:
Burada bahsetmeye çalıştığım, standart bir cep telefonu kullanıcısının ihtiyaçları. Siz de kabul edersiniz ki, cep telefonu ile fotoğraf çekenlerin büyük çoğunluğu "şip-şak" fotoğraf çeken insanlar. Şimdi siz bu insanlara 3 MP de verseniz, 12 MP de verseniz, sonuç onlar için aynı olmayacak mı? Bu insanın, işine yaramasa da, sırf daha fazla MP sunuyor diye bir telefona vereceğinden çok daha fazla para vermesi size ne kadar mantıklı?

Burada yüksek çözünürlüğün ne olduğunu tartışacak değilim, emin olun, ben de en az sizin kadar ilgiliyim bu konuyla. Benim bahsetmeye çalıştığım, standart bir kullanıcı ve ihtiyaçları...

@16 Mart 2012 03:32 n8 kullandım çıktığı zaman daha sonra bi kaç marka daha kullandım şimdi casper v9 kullanıyorum aklım hala güzel bi n8 almakta çünkü o netliği hala yakalayamadım n8 gerisi yalan

çok saçma bır yazı olmuş madem öyle arkadar 2 mpx telefon kullansın. Megapixel demek resmı cektıkten sonra fotografa yakınlastırma yaptıgımızda ayrıntıların bozulmaması demek. Tabi sensörde önemli. 5 mpx le uzaktan cektıgınz bır arabanın plakasını okuyamazsınz fakat 41 mpx le bunu okuyabilirsinz. Bu sadece bır ornek. Ne kadar nokia dusmanı var ya tamam smıbıanı bende sevmıyorum ama hakkınıda yemeyın boyle bır konuda aynısını iphone yapsa yere göge sığdıramazsınız. Objektıf olun bıraz.

---

Yazarın notu:
Öncelikle bu yazıyı "Nokia düşmanlığı" ile nasıl bağdaştırdığınızı anlayabilmiş değilim. Şu anda 41 MP diye ortaya çıkan Nokia olduğu için bu örneği verdim; yoksa yazı genel bir yazı...

Yüksek çözünürlüğün ne olduğunu biliyorum. Neler sunduğunu da biliyorum. Benim anlatmaya çalıştığım, cep telefonu ile fotoğraf çeken "standart bir kullanıcı" için 3, 5, 12 MP değerlerinin pek de bir şey fark etmeyeceği. Sizce kaç kişi, cep telefonu ile fotoğraf çekip plakaya zum yapıyor?

Benim eleştirdiğim, 12 MP cep telefonu alan birinin, sadece "şip-şak" fotoğraf çekse bile, 3 ya da 5 MP'lik modelleri küçümsemesi. Oysa ki bu kişi için 5 MP bir kameraya sahip olmakla 12 MP kameraya sahip olmak arasında pratşkte hiçbir fark yok. Bu durumda, işine yaramayan bir özellik için çok daha fazla ödemesi sizce de biraz mantıksız değil mi?

Herkezin bilipde söylemek istemediklerini söylemişsiniz. yazınızın her harfine katılıyorum. benim cebim 5 mp eşimin cebi 3 mp. Ve inanın ikisinin çektiği fotograflarda bizim için bir fark yok. saygılar.

yazınızın genel bir yazı olduğunu söylüyorsunuz fakat başlık 41 megapiksel Nokia ve gerçekler! hatta biraz daha ünlem koyalım!!!!!!

Bilmiyorum büyük bir tekno blog sitesinin iphone 4s ve 808in fotoğraf karşılaştırmalı videosunu izlediniz mi?

Benim için 41 mpx demek, daha detaylı fotoğraflar demek, daha net ayrıntılar demek.. 5 mpx standart kabul etmenizde komik olmuş.

Ayrıca iş sadece kamera öznürüğünde de bitmemektedir. Lens özellkleri vs. fotoğrafın kalitesni belirleyici önemli bir etkendir.

Emin olun, kimse bu cihazı oo 41 mpx süper fotoğraf çeker düz mantığıyla almıyor ve almayacak. Eminim Nokia'da çektiğimiz fotoğrfları posterleştirmemiz mantığıyla bu çözünürlükte bir kamera kullanmıyor.

Yüksek çönürlük ve kaliteli lens, iyi fotoğraflar, daha net detaylar, ve belli bir milktara kadar kalite kaybı olmadan yakınlaştırma (41mpx li 808 için sadece) demektir.

---

Yazarın notu:
Yazıyı yazan benim ve ne amaçla yazdığımı bırakım da ben bileyim lütfen. Gerekli açıklamayı yapmış olmama rağmen hala inatla Nokia taraftarlığı yapıp beni Nokia düşmanı ilan etmeye çalışıyorsunuz.

Yıllardır bu işin içindeyim ve pek çok insanın, sırf kamerasının mp değeri için seçim yapabildiğini defalarca gördüm. Siz böyle yapmıyor olabilirsiniz, belli ki konudan anlıyorsunuz. Ama benim neden bahsettiğimi, bir önceki yorumunuza açık ve net bir biçimde cevap yazmama rağmen, neden kabul etmek istemediğinizi anlayamıyorum. 5 ve 8 MP şu anda piyasa standardıdır, evet. Piyasadaki telefonların ne kadar büyük kısmında 5 ve 8 MP kamera bulunduğunu araştırırsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Konuyu daha da uzatmaya gerek yok bence. Herkesin yorumuna sonsuz saygım var. Siz böyle düşünüyorsanız, bana da, yazıma yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için teşekkür etmek düşer...

04.48de yazan kişiye sorum var. Acaba piyasada 5 ve 8 mpden buyuk teller cirit atıyorda bizimmi haberimiz yok. 5 ve 8in piyasa standartı denmesinin nesi komik olmuş acaba? Şimdi gir bir markete bak bakalım kaç telefonda 5 mp kamera var. Hatta bak bakalım 3lük ne kdar çok model var.

gerekli bir yazı olmuş elinize sağlık 41 bana çok komik geldi sensör boyu kibrit çöpü kadar olan yere düşen ışık detayı kibrit çöpünü geçmeyecektir şuanda dslr makinelerin çözünürlüğü 18 mp canon veya nikon bunu neden arttırmıyor acaba değilmi işi bu olan makineler 18 işi iletişim olan makine 41 fotoğraf işi + sağlama tuzağı sensör boyu mercek filan dokunmadan şunu belirtmeliyim 12 mp lik bir fotoyu kaydetmesi 3-4 saniye sürüyor telefonların bu rakam 41 olunca her halde 15 sn filan kıpırdamamak lazım uyumayın o hızda veriyazacak ne işlemcisi nede hafıza kartı hızı olduğuna inanmıyorum tamamen satış politikası

bu arada yüksek çözünürlükteki amaç sadece büyük baskı elde etmek yada büyük monitörde fotoğraf seyretmek değildir. amaç fotoğrafa yakınlaşıldığında detayların kaybolmamasıdır

şimdi şöyşe bir hespa yapalım.
navigasyon cihazı : 250 tl civarı (ortalama)
fotoğraf makinasi : 250 tl civarı (ortalamanın altı)
uyduruk bir müzik çalar : 100 tl
video oynatıcı : 200 tl civarı

toplam 800 tl. ediyor.
12mp lik bir cep telefonu 900 tl. (n. shop'dan alınmış fiyattır. Bu gün itibariyle)

hesap ortada.
telefon bize 100 ' e geliyor.

megapixel'i öne çıkarmak pir pazarlama stratejisi.... 12 mp'lik cihaz için söylüyorum fiyatının sonuna kadar hakkını veriyor.

Öncelikle standart kullanıcı tanımınız nedir ? Zaten şipşak fotoğraf çekecek bir kullanıcı gidip 41 mp diye bir cep telefonu almaz..Her telefonun kendine has özellikleri ve güçlü yanları var.İnsanlar kendileri için önemli özellik neyse ona göre telefon alıyorlar. Diyorsunuzki benim yazım standart kullanıcılar ve ihtiyaçları ama nokia 41 mp telefon çıkartırken yada pazarlarken ben bu telefonu standart bir kullanıcı için yaptım iddasınıda zaten taşımıyor..ve yapıtığınız yorumlarda kimse sizi bir marka düşmanı olarak görmezken kendinize böle bir savunma yapmanızda manidar. Sizin yazınızda eksik yanlış görülen yerlerin eleştirilmesine biraz daha iyimser bir gözle bakmanız dileğiyle..

Yazarın notu:
Emin olun, şip-şak fotoğraf çeken biri, sırf kamerası 41 MP diye bu telefonu almak ister. Siz istemez deseniz de, yıllardır bu işi takip eden biri olarak söylüyorum, istiyor maalesef.

Marka düşmenı olayına gelince... Lütfen yazıma yapılan önceki yorumları okuyun... O zaman, bu notu neen yazının başına düştüğümü anlarsınız...

"Burada yüksek çözünürlüğün ne olduğunu tartışacak değilim, emin olun, ben de en az sizin kadar ilgiliyim bu konuyla. Benim bahsetmeye çalıştığım, standart bir kullanıcı ve ihtiyaçları..."
--------------------------------------------------
Standart kullanıcının ihtiyacına gelirsek bu konu çok uzak yerlere varır. İnternete fotoğraf yükleyen herkes için daha yüksek çözünürlük daha iyidir. Monitörde bakanlar için de öyle. Bir arkadaşın dediği gibi fotoğrafın belli bir kısmını croplamak için de böyle. Artık hdd lerimiz zaten dolmuyor fotoğraflar saklanıyor hep. Bu fotoğraflara 30 yıl sonra nasıl bir monitörde bakacağımızı bilmiyoruz. Onun için kaliteli bulunmasının ne sakıncası var?

Yazarın notu:
Hiçbir sakıncası yok... Yazının anlatmak istediği de bu değil zaten... Gerekli açıklamaları daha önce yorum yazan arkadaşların yorumlarına yazdım zaten. Göz atarsanız sevinirim.

önemli olan megapixel değeri değildir zaten.En önemli olay doğru ışık değerlerinde doğru kalite bir lens ve sensör olayının kombinasyonudur.
6-7 sene önceki VGA kameralı telefonum bile şimdiki birçok kameradan daha net fotoğraflar çekiyordu.Pixel sayısı, boyutu arttı diye daha net olacak, yakınlaşınca detaylar bozulmayacak diye bir olay yok.

"12 megapiksel ne demektir? Bu rakam, gerçekte 4.000 x 3.000 gibi bir çözünürlük anlamına geliyor (4:3 formatında). Önünüzdeki monitörde ise muhtemelen 1280 x1024 çözünürlük kullanıyorsunuz. Yani 12 megapiksel bir kamerayla çektiğiniz fotoğrafın tamamını görmek için 10 tane monitörü birleştirmeniz gerekiyor.

Peki 12 megapiksellik bir fotoğrafı orijinal boyutunda basmaya kalksanız elinizde nasıl bir fotoğraf olur? (Normal fotoğraf baskı standartlarına göre) Uzunluğu 68 cm, yüksekliği ise 51 cm... Eğer tatil anılarınızı poster olarak basıp duvara asmaya niyetiniz yoksa biraz fazla gibi…"

12mp lik kameraya sahip bir cihazı, şu cümlelerle değerlendirmeniz gerçekten çok komik. Allahtan telefon üreticileri sizin gibi sığ düşünmüyor. Yoksa şu an 2 mpx stantard olurdu.

Yazarın notu:
Burada bahsedilen rakamlar gerçek değil mi? Ben kimseye 12 MP telefon almayın demedim ki. Sadece, şu an cebimizdeki telefonların megapiksel değerlerinin, çoğu kullanıcının ihtiyaçlarının ne kadar ötesinde olduğundan bahsettim.

Bunu yayınlarsanız samimiyetinize inanacağım.
Nokia 808 PureView ve Apple iPhone 4S Kamera Testi
http://bit.ly/ytKMT6

Video'da 41mpx'in ne demek olduğunu herkesin çok daha iyi anlayacağını düşünüyorum. 41mpx'in sadece şişirme bir rakam olmadığını anlayacaksınız. Detaya önem verenler için nasıl vazgeçilmez olabileceğini göreceksiniz.

Benim yazınızda eleştirdiğim nokta, yazınızın başlığı ve içeriğiyle; Nokia'yı ve 41mpx'li 808 i eleştiriyormuşsunuz gibi algılanıyor. 41mpx'in şişirme bir rakam olduğunu söylüyorsunuz diye anlıyorum.
Benim de kabullenemediğim nokta bu işte. 41mpxlik Pureview teknolojisi bir sayıdan çok daha öte. Video'da ne demek istedimi herkes anlayacaktır.

Bu teknoloji ile belli bir miktara kadar "kayıpsız" yakınlaştırma yapılabiliyor.

Bence Nokia'yı, son kullanıcıya böyle bir teknoloji ile cam gibi fotoğraflar çekme imkanı verdiğini için yermek yerine takdir etmeliyiz. En azından kullandıkları kameralarda belli bir kaliteyi standart kabul ediyorlar. Sizin gibi düşünsek 1.3 mpx inde standart kabul edilebileceğiydi ki bu kabul edilemez.

Takdir edersiniz ki bir X firmasının 8MPX kamerası ile diğer firmanın 8MPX kamerası aynı fotoğrafı çekemiyor. Biri cam gibi fotoğraflar yakalarken, diğeri çamur gibi fotoğraflar veriyor.

Ayrıca çoğu kişi çektiği fotoğraflara PC den bakmak yerine, telefon üzerinden baktığı için, kalitenin ne demek olduğunu pek fark edemiyor.

Yazarın notu:
Benim de bahsetmek istediğim bu işte, kalitenin ne demek olduğu, çoğu kullanıcı için fark etmiyor. Aynı noktada buluştuk yani sonunda...

Yazının başına da not düştüm, burada amacım herhangi bir telefonun fotoğraf kalitesini tartışmak değil. Sadece MP değerleri üzerinden yazıldı bu yazı. Kalite fark etmiyor dediğimiz kullanıcı grubu (bana göre standart bir kullanıcı işte bu anlama geliyor) sırf bilmemkaç MP diye bir telefona daha fazla para ödemeyi gözü kapalı kabul edebiliyor.

Nokia'nın kullandığı mercek kalitesinin ne kadar iyi olduğunu, işim gereği ben de çok inceledim ve sadece PureView'da değil, birçok modelinde gördüm. Ama dediğim gibi, çektiği fotoğrafı telefon ekranına hapseden bir kullanıcı açısından yazıldı bu yazı.

arkadaş nedir bu nokia düşmanlığı böyle daha düne kadar hepiniz değilmiydiniz nokia iyi güzel diyen ve hatta kimselere laf ettirmeyen ?? şimdi kalkmış nokia kötü diyorsunuz 41 mp ne demek elektronik mühendisi olarak ben söyleyeyim, çektiğin fotonun en ince ayrıntısını yakalamak demek. yani yaşadığım bir örnek verilecek olursa, boğaz içi köprüsünde gece 2 civarı kaza yaptım 3 araç zincirleme yaptık. ben NOKİA N8 kullanıyorum fotoları o gecenin karanlığında çektim diğer adamların biri iphone 4 diğeri htc üst versiyon birşey kullanıyor. hiçbirinin çektiği foto bi işe yaramadı benden fotoları rica ettiler çünkü hiçbir ayrıntı yoktu. sonra servis bana bu fotoları 100 mp kamera ilemi çektin diye sordu NOKİA N8 dedim servis müdürü bu cihazdan aldı oda ip-hone4 kullaıyordu halbuki... umarım anlatabildim. ANLAYANA...

@16 Mar 2012 20:08 büyük bir fotoğraf makinesi gezdirmektense.. iyi bir cep telefonu olsun diyorum... her an yanınızda olur.. Nokia 41 megapiksel cep telefonunun yüksek mp den dolayı net çekim yapacağını biliyorum... peki.. bu makineyle.. uzuktaki bir manzarayı veya görüntüyü... zum yapıp çekebiliyor muyuz?... Artvin'den selam...

Arkadaslar önemli olan kameradaki (ccd çip)önemli yani kaç mm oldugu örnek vermek gerekirse 4mm bir ccd kullannan cihaz 2mp olsun 2mm ccd kullanan cihaz 10mp olsun emin olun o 2mp lık,,, kamera 10mp likten cok daha iyi resim alır

@17 Mar 2012 03:39 O 41 megapiksel sensör 10,67*8.00 mm ebadında. Piyasadaki kompakt ve like makinelerde kullanılan sensörler de yaklaşık olarak 6,17*4,55 mm ebadındalar.

Ufak bi detay; 808 Purewiev için bi servet dökmenize gerek yok,ve büyük ihtimalle İphone 4sten daha ucuz olacak,Diğer bir yandan Nokianın yapmak istediği En yüksek Megapixelli cebi yapmak değil,En keskin ve kaliteli fotoğrafları çekmek,İnsanlara kayıpsız Zoom yapma olanağı vermek..

internette fotoğraf yayınlamak için mp önemli diyenler bile var, siz isterseniz 140 mp fotoğraf çekin o fotoğrafi sosyal paylaşım siteleri 1 mp'e düşürüp yayınlıyor. megapiksel fotoğrafın kalitesini değil boyutunu gösterir, kaliteyi sensör, lens ve yazılım etkiler. pureview 41mp olduğu için değil bu üçü kaliteli olduğu için güzel fotolar çekiyor.

şip şak fotoğraf çeken insanlar için neden mp farkı olmuyor hiç anlayamadım doğrusu daha kaliteli ve net gözüken fotoğraf çekmek şip şak fotoğraf çeken insanlarında tercihi olabilir işine yaramama konusu zaten çok saçma iphonea o kadar para veriliyor o kadar para ediyormu hayır kameradada böyle kaliteli buluyorsa insanlar istedikleri kadar para verirler bkz iphone.

hakikaten anlayana söylüyorum nokıadan başka kullanmayın atın şu iphoneları ya nokıa n 8 kullanıyorum şahane nokıanın üzerine kameralı telefon yok beyler nokıadan başkası çöp benim için

ne yapmış adamlar be kaymak gibi çekiyo doyamadım seyretmeye helal nokıa

herkes telefon alırken kamerasına bakar buna bende dahildim.Fakat biraz düşününce bunun çok saçma olduğunu anladım.Şimdi düşünürsek aldığmız bi telefonda önemli olan şey nedir? Kamerasının düzel olmasımı yoksa hızımı yada telefonun şeklimi.Önceden nokia hayranıydım diyer telefonlara bakmazdım bile.Fakat şimdi telefonları iyice inceledikten sonra bunun çok yanlış olduğunu anladım.Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz ve nokia hala symbian işletim sistemini kullanıyor.En son çıkardığı telefonlarda dahil buna.Şuanki tek favorim samsung galaxy serisi.Telefonlar çok şık kaliteli sağlam ve çok hızlı işletim sistemlerine sahip.Napayım nokianın kamerası 41 mp çekiyosa ben o telefonun çektiği fotoğraftan tam verim alamadan.

@25 Ağu 2012 12:34 bende eskı bı r nokıa kullaanıcısı olrak resmen telefondan ve tknolojıden soguttu nokıa markası tutturmus bı sımbıyan ne olmus bonlara bılmıyorum ama nokıa kendını bıtırıyor

mp nin büyük olması mekanik zum a eş değer dir bence neden derseniz öeneğin uzak bi resim çektiniz çektiğiniz kişi çok küçük çıkar onu yakınlaştırıp kırparsanız ortalama 5 mp lik bir görüntü alırsınız ve hala net olur bu resim 41 değilde 5mp ile çekilip aynı işlem yapılırsa ortalama görüntü 1 mp nin altına düşer mp görüntü iyce bozulur bu tür durumlarda işe yarar 41 mp

nokia n8 12mp ile cektigim bir fotagrayı yazıcıdan bastırıyorum birde eskiden 3.1mp ile cektigim hdd de bulunan bir fotografı sence hic fark yokmu? Bu yazıyı yazarken aklından ne geciyordu acaba... Demişsinki ekrana zaten sıgmıyor ne farkı var.. Al eline cek 2 telefonla sonra at bilgisayara bi de öyle bak...

@19 Kas 2012 09:23 Sadece megapiksel değil sensörün büyük olması da bir etken. Foto makinesi üreticileri kocaman fotoğraf makinelerinde 1/2,3" sensör kullanıyorken, nokia bu telefonda 1/1,2" sensör kullanmış. Bir zeiss lens etkisi var tabii.

meraba ... benim elimde 12 megapiksellik bi fotoğraf makinesi var ama bilgisayar o çektiğim fotoğrafları attığım zaman fotoğraflarım aslında 2 magapiksellik olduğunu görüyorum.çektiğim fotoğrafların 12 megapiksel olması için ne yapmam lazım? ne olur yardım edin

@16 Mar 2013 15:00 kameranın ayarlarından 12 megapiksel olarak seç

nokıadan başka telefon kullanmam bedava verseler

kesinlikle katılıyorum, o kadar mantıklı ki, çünkü bu şeye benzemiş, evdeki ütüye koca bir hazne yerleştirip aynı zamanda çamaşır yıkamışlar evde çamaşır makinesi varken.... bucho cerveza

Len fotografi basicanda ne olacak 1 ay sonraya yipranicak gidecek 41 mp selli telefonum var atiyorum pc ye ne kadar yakinlastirirsan yakinlastir goruntu bozulmuyo 100 metre ilerdeki sinehi gorebiliyorsun senin dedin 3mp selle yakinlastirma yap bakalim ne oluyo goruntu

bıravo adam haklı len çok konuşmayın sanki kağıda döküp ne edecen profesyonel misinki kardeşim çök haklısın

@24 Ara 2013 01:29 çok doğru ve güzel yorum

ben 5 mp kullanıyorum günlük ihtiyaca cevap veriyor.ayrıca kameram var o mekanik zoom ile uzak resimleri net çekmemi sağlıyor. yazar burada savurganlığı konu etmiş her kezde var olan aç gözlülük tatmin olmama yarış hissini anlatmış. selfi çeken biri burnundaki kıllarımı sayacak sivilceyi netmi görecek. amaç ne .sonuçta.siz 4 mp yerine resmi 40 mp çekerseniz 4 gb hafıza size yetmez tabii 40 gb da yetmez olur. buda hafıza kartı vs sorunu oluşturur.işlemcide o nispette attar.ihtiyaçmı ona bakın.

tek faydası zoom yaptıkça arkada yer alan küçük görüntüleri çok daha net görebilirsiniz. bir panaroma resminde mesela yüksek çözünürlük işe yarayabilir ama göünlük basçek fotoğraflarda yazarın haklı olduğu kısımlar da var elbet. bu özellikleri insanların bilinçli kullanmadığını düşündüğümüzde yazar sonuna kadar haklıdır. bilinçli kullanan zaten ne aradığını ve kullandığını bilir tercihini ona göre yapar ama çoğu insan bu konuda bilinçsiz.

Gördüğüm en berbat yazılardan bir tanesi.... oldu olacak ne gerek var 12 mp ye zaten sadce cepten bakıyorsunuz fotoğraflara diyerek 1 mp lik olanlardan alın diyeceksiniz sandım Allah tan 3 mp de durdunuz....Bunada şükür....

BURADAKİ TARTIŞMALARIN GEREKSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ; İNSANLARIN ÇOĞU CEP TELEFONLARINI YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE FOTOĞRAF ÇEKİYOR DİYE DEĞİL, GÖSTERİŞ YAPMAK, GENELLİKLE AŞAĞILIK KOMPLEKSİNDEN KAYNAKLANAN KENDİ EGOSUNU TATMİN ETMEK İÇİN ALIYOR. YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK İYİ DE, BUNU İZLEYECEĞİNİZ CİHAZLAR SİZE BU ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ GÖSTERİYOR MU ACABA? KULAĞINIZ 100 İLE 10.000 HERZ ARASINDA SES DUYABİLİYORKEN 10 İLE 40.000 HERZ ARASI SES VEREN MÜZİK SETİ VE ONA UYUMLU HOPARLÖR ALMAK GİBİ BİR ŞEY ASLINDA.

yıllardır NOKIA düşmanına cevap yazacaktım unuttum sen süzme iSheepsin zaten... NOKIA düşmanı olduğunu kanıtlamak çok kolay...

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler