Zeynel Öztürk

Üzgünüm ama herkes kod yazmamalı

Herkes elbet kendince yemek yapabilir ama bu, herkes aşçı olsun demek gibi bir şey

Güncelleme: 09.09.2018 11:55

Gelen yorumlardan yazımın tam anlaşılmadığını görüyorum. Bir örnekle daha açıklayıcı olabileceğimi umuyorum.

Herkes kitap okumalı, yazmalı ama herkes yazar olmamalı.
Herkes matematiği bilmeli ama herkes matematikçi olmamalı.
Herkes temel programcılığı bilmeli ama herkes programcı olmamalı.
Herkes futbol oynamalı ama herkes futbolcu olmamalı.

"Olmamalı" kısmını "olamaz" diye de değiştirebilirsiniz. Burada size bir elbette bir şey "olmayın" demiyorum, ne istiyorsanız çok çalışın ve olun; sadece herkesin aynı şey olmasının iyi olmaması / olmasının pek mümkün olmayışı konu.


--

Muhtemelen birden fazla nedenden dolayı programcılık, "herkesin bilmesi gereken" bir şey haline gelmeye başladı. Afişlerde, eğitimcilerin dilinde, birçok yerde halkımızın çoğu için gizemli bir şey olan programcılığın "çocukların geleceği için çok önemli" olduğu var.

Bu iddiayı programcıların ve ölmeden önce Steve Jobs gibi bazı üst düzey teknoloji yöneticilerinin de dillendirmesi, yazılım dünyasından uzak olanlar için gizemli olan programcılığı gözlerde biraz daha yükseltti. İşi bilenler de bazen tam düşünmediğinden, bazen farkında olmadan sansasyonu sevdiğimizden bundan etkilendi. Peki hiç "uyanık" Jobs'un piyasayı ucuz iş gücüyle doldurmak istiyor olabileceğini düşündünüz mü?

Benim için ilginç olan nokta, bütün işi programcılık olan bazı insanların, yani çeşitli koşullar ve mantıkları kafalarında sıkça hesaplayanların, bu iddiayı kuvvetle desteklemesi ve kendine ters düşmesi. Neden olduğunu birazdan açıklayacağım.

Hayır, Her Şey Kod Yazmak Değil

Ben bu iddianın bir miktar sansasyon ve elbette pazarlama içerdiğini düşünüyorum. Gizemli, ne olduğu bilinmeyen ancak yapanın "olağanüstü" ve hatta "deli" gibi göründüğü, bolca paralar kazandırdığı düşünülen bir iş, haliyle ilgi çekecektir.

Ancak çok basit bir kural var. Herkes iyi programcı olsa bile, arz fazlası işin değerini düşürecektir.

Programcılığın belirli dallarda ders olarak gösterilmesi elbette çok güzel ve gerekli bir şey. Birçok meslekte programcılığın, kod yazmanın yeri olacaktır. Ancak ben de programcıyım ve her çocuğun buna yatkın olmayabileceğini görüyorum. Bunun yanında programcılık kendine has zorluklarına sahip, sürekli öğrenmenizi gerektiren,  sorunlarla sürekli olarak boğuşmanızı gerektiren, bazen tüm öğrendiklerinizi gereksiz bırakabilen bir meslek. Tüm bunlar elbette herkese göre olmayacaktır. Yani bu işi gerçekten seviyor ve istiyor olmanız gerek.

Dünyanın vasat programcılara değil, en azından ortalama ve üzerinde programcılara ve çok iyi programcılara ihtiyacı var. Vasat ve altı programcılar (veya örneğin düşük ücretle çalışanlar veya işini sevmeden yapanlar) tarafından geliştirilen özensiz bir proje, ileride bir kabusa dönüşebileceği gibi ciddi maliyetlere de yol açabilir.

Yukarıda programcı arkadaşların bazılarının kendiyle ters düştüğünü bu nedenle söyledim. Başkalarının açıklamasız kodlarını anlamaya çalışırken herkesten progamcı olmayacağını anlayan dostlar, bence "herkes programcı olmalı" demeden önce tekrar düşünebilirler.

Her Programcı Hacker Değildir

Kulağa çok saçma gelen bir konuya değinmeden geçmeyeceğim. Progamcı arkadaşınıza hacker gibi davranıyorsanız ve o da "bilmiyorum" demiyorsa belki bozuntuya vermek istemiyordur. Güvenlik konusunda uzman bir yazılımcıya hacker'lık soruları sorabilirsiniz elbette, ama her programcı güvenlikle çok ilgili olmayabilir. Aslında programcı arkadaşınızın hacker'lıkla uzaktan yakından ilgisi olmayabilir.

Daha önce söylediysem bile tekrarlayayım: Hacker'lar da olağanüstü varlıklar değiller, çoğu zaman belirli araçları, birçok zaman "sosyal mühendislik" denen "insanları kandırma yöntemlerini" kullanıyorlar.

Antivirüsler veya herhangi bir yazılım, bazı kitaplarda iddia edildiğinin aksine "10 saniyede" hack'lenemezler. Bazı yazılımlar, güvenlik açıkları olsa dahi hiç hack'lenemeyebilir.

Steve Jobs da Yanılır, Elon Musk da

CEO'ları olağanüstü yaratıklar sınıfına koymak sadece bizde değil bütün dünyada olan bir şey. Ama en azından her söylediklerinin doğru olduğunu düşünmeyin. Okurlarımız, yanlış çıkan tahminlerle ilgili eğlenceli yazılarımızı bilirler. "Herkes kod yazmalı" diyen Jobs iyi bir reklamcı olabilir ancak sizi kandırıp size ürünü daha pahalıya satması, bence bir hayranlık sebebi olmamalı. Musk iyi bir girişimci, teknoloji takipçisi olabilir ancak her şeyi bilen, hatta Bitcoin'i icat eden isim değil (evet, bu da söylendi). Hatta şu sıralar yatırımcılarının üzerindeki baskısından dolayı olsa gerek, birilerine sosyal ağlarda sebep belirtmeden "sapık" demekle meşgul .

https://defkey.com/tr/2018/09/06/neden-herkes-kod-yazmamali

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

sana sordukta sanki tekno-troll... sheeple-bot...

Olursa o kız olsun, le le le le canım! Esmerler hovardası, esmersen güzelsin! Zeyno, elinin hamuruyla işimize karışma, gülüm! Herkes yazılımcı olsun ki dünyada yazılım konusunda söz sahibi olalım. Diğer taraftan Hindistan senede 200 milyar Dolar'lık yazılım ihracatı yapmaktadır. Ayrıca zaten sizi Kuran'dan başka bir gelecek beklemiyor. Teşkilatının benimle inatlaşması bunun kanıtıdır. Bir yüzyıl daha çalkantılar içinde dünyanın sürüngeni olarak yaşarsınız. Sonrasında ne olur bilemem, gülüm...

@07 Eylül 2018 10:41 "Az ama öz olsun" diye bir söz var hiç duydunuz mu? Eğer herkes yazılıma çullanırsa piyasa çöplüğe döner ve gerçek yeteneklerin ortaya çıkması zorlaşır. Günümüzde yaşadığımız durum da bu değil mi?

@07 Eylül 2018 11:06 Gerçek yetenek her şekilde ortaya çıkar.. Çinede herşeyi taklit etmesin dediler 5 sene sonra yeni Japonya oldu. Ben bu yazıya da çok karşıyım.. Her aklı başında genç yazılıma ya da soft ortamda birşeyler yapmaya yönelmeli. 5 sene üniversitede hiçbişey yapmadan çimde yuvarlanacağına biraz bu yönde kendini geliştirse hem kendisi kurtulur hem de ülkemiz.. ama işte.. az olsun öz olsun muş.. ülkede adam gibi bişey yapan sayısı zaten çok az ama öz bişeyde yok..

@08 Eylül 2018 14:03 Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Belli ki karşı olmadan önce de yazıyı tam okumamışsınız. Programcı sayısı az olsun demedim. Herkesi programcı yapmaya çalışmanın, tek tip olmanın doğru olmayacağını anlatmaya çalıştım... Herkes programcılığa bir yanından bulaşabilir ve bence de bakmalı ancak şu an herkes programcı olmamalı, zaten olamadığını görüyoruz.

Ülkemizin yalnızca "programcılık" sayesinde kurtulacağı iddiası ise bambaşka bir konu.

@08 Eylül 2018 14:03 Şu videoyu ekleyeyim, daha anlaşılır olması umuduyla. https://www.youtube.com/watch?v=EFwa5Owp0-k

@Zeynel Öztürk "Ülkenin kurtulması" konusuna gelirsek ben kendi görüşümü söyleyeyim. İnsanlık değerlerini en üste koymadığınız sürece isterseniz programcının en üstünü, bilim adamının/kadınının önde gideni olun. Onu da berbat eder bırakırsınız. O yüzden programcılık bize şu anki halimizle ancak "kısa yoldan para kazanma" sevdası olarak görünebilir.

@Zeynel Öztürk Elbette ülkemizden binlerce blockchain uzmanı, yapay zeka ve makine öğrenimi uzmanı, iyi yazılımcı çıkmalı. Bence çıkacaktır da. Ama bunlar çıkınca işini burada yapmalı değil mi? Asla yazılımcı olmayın demiyorum, ben kendim yazılımcı olmayacağımı düşünürken bu işe girdim. Yani istiyorsanız, çok zorlayın ve olun. Ama bugün herkesin yazılımcı olması gerekmiyor, tek meslek bu değil, arz fazlası işi patlatır diyorum...

@Zeynel Öztürk kişi o kadar zorluğu aşabilip programcı olabiliyorsa, işinde iyi olmayı başarmışsa otomatikmen programcı olur, diğer türlü zaten sıkılır bırakır, yani herkes programcı olmamalı demek gereksiz bişey gibime geldi, olabiliyorsa zaten olur

@07 Eylül 2018 11:06 Ne kadar az yazılımcı olursa, o kadar az yetenekli yazılımcı ortaya çıkar, kuçukuçum benim! Herkese ilköğretimi, ortaöğretimi zorunlu kılmamızın "bir nedeni de" budur zaten: Yetenekleri ortaya çıkarmak. Kuçum benim! Öpüyorum ve gidiyorum...

@25 Eylül 2018 16:42 İşte sorun tam da burada. Bu durumda olamayanların ne olacağına dair bir çözüm yoksa, işsizlik patladı demektir. Okulda büyük bir kesime yazılım gösterilsin mi? Olabilir elbette, dediğiniz gibi yeteneklerin çıkmasını sağlar. Ama herkesi çok zorlamanın bir anlamı yok. Mesela enstrümanı sadece kabiliyeti olan çalabilir sanılır, ama çok sevmeden ve çalışmadan çalınmaz. Başta söylediğimi genişletebiliriz: Bir şey tek tip olmamalı, herkesin yazılımcı olması da buna dahil.

@Zeynel Öztürk Ayrıca düşünün ki bugün bile binlerce kişinin üzerinde çalıştığı Windows'ta çıkan saçma bir sorun (güncelleme yükleyince PC'nin açılmaması gibi) günümüzü mahvedebiliyor. Burada Microsoft bazı hatalar ve ihmaller yaptığını kabul ediyor. Demek ki kaliteli süreçlere, programcılara ihtiyaç çok fazla. Ama biraz araştırırsanız piyasadaki vasat programcı sayısının arttığını ve işverenlerin daha iyi ve "çok yetenekli" olanlara yöneldiğini göreceksiniz.

trend olan her mesleğin sonu hüsran hiç araştırmadan etmeden ben programcı olcam şunu yapcam böyle yapcam derseniz vazgeçin bu sevdadan

@vibi Evet, bir aşağıdaki yorumumu okuyabilirsiniz.

Rekabeti azaltma csb

@24 Eylül 2018 13:47 Rekabeti azaltmak belki ama kendim için değil. Bir önceki yorumda olduğu gibi konu, aşırı trend olan mesleğin beklenen dönüşü getirmeyeceği, bu sırada gerçek istek değil, sırf bir sevda için harcanan yılların boşa gidebileceği.

Kaldı ki programcılık belki gereğinden hızlı yenilenen bir alan ve bu alana normalin üstünde sevgi ve merak duymanız, orada kalmanız için şart.

Belki yüzde 100 benzer değil, ancak Bitcoin zaman içerisinde bu kadar yükselmesine rağmen "ben bitcoin'den zengin olayım" diye girip "olamadım" diye zarar edip, çıkanların sayısı acaba kaçtır? Ülkemizde bu sayı, diğerlerine göre daha yüksek midir?

(Zeynel)

Sen de yorum yaz

Takip Edin