PC'nizi dış tehditlerden koruyacak kurallar

Tehlikeleri önceden tahmin edebilmek ve önlem alabilmek için bilmeniz gereken 10 altın kural.

6. Dialer: Yapılan aramaları kontrol altında tutun

6. Dialer: Yapılan aramaları kontrol altında tutun
Bilgisayarınızın çevirdiği numarayı değiştirerek telefon faturanızı kabartan dialer'lara karşı "Anti-Dialer" kullanmanızda yarar var.

Risk:
Bir sonraki tehlikenin kaynağı ise "dialer" adını taşıyor. Çevirmeli bir bağlantı kullanıyorsanız, bu yazılımlar çevirdiğiniz numarayı değiştirerek yazılımcısının belirlediği bir numarayı arar. Kullanıcının izni olmadan internet bağlantısını değiştirirler. Ve sonuç: Telefon faturasının açıklanamaz boyutlara gelmesine neden olurlar.

Ülkemizde de çok can sıkıcı durumlara neden olan dialer tehlikesi, genellikle cinsel içerikli sitelerde ya da yasa dışı MP3 sitelerinde ortaya çıkıyorlar. Bir dosya indirmek istediğinizde küçük bir programı çalıştırmanız isteniyor. Eğer tuzağa düşüp bu programı çalıştırırsanız mevcut bağlantınız kesiliyor ve yazılımı hazırlayanın istediği farklı bir numara aranıyor. Bu numaranın genellikle yurtdışı bir sunucuya ait olduğunu söylemek bile, tehlikenin boyutlarını anlayabilmek açısından yeterli olacaktır.

Çözüm:
Dialer'ların neden olduğu tehlike, ADSL ya da kablo gibi geniş bant bağlantılarının yaygınlaşmasıyla ortadan kalkmaya başladı. Bu tehlike çevirmeli bağlantı kullananlar için geçerli. ADSL ya da kablo kullanıcıları için herhangi bir tehlike söz konusu değil. Ancak ADSL kullanıcıları da, bilgisayarlarına bağlı eski bir modemleri varsa bu modemin telefon hattı ile bağlantısını kesmeliler.

Bu tür bir bağlantı kullananların böyle bir tehlikeden arınabilmeleri için Spybot Search&Destroy'u veya Emsi Software'ın Anti-Dialer'ını kullanmaları gerekiyor (Ayrıntılı bilgi için: www.emsisoft.com/en/software/antidialer).

Bu tehlikeden uzak durmak için başvurulabilecek başka bir yöntem ise internet için kullanılan telefon hattının yurtdışı aramalara kapatılması olabilir. Bunun için Türk Telekom Müdürlükleri'ne başvurabilir veya Türk Telekom Danışma Hattına kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak tüm bu önlemleri alsanız bile, yasadışı sitelerden uzak durmanız ve size önerilen programları asla kabul etmemeniz gerektiğini de unutmayın. Önemli kuralı tekrarlayalım: En iyi önlem, kullanıcının dikkatli olmasıdır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bu makalede yazılı olan konuların bir çoğu hakkında az veya çok bilgi sahibi olsak bile, internetten gelebilecek tehlikelere karşı her okuru bu tarz kapsamlı makalelerle sık sık aydınlatıyor olmanız çok güzel.Zira zaman zaman, az da olsa 'bana bi şey olmaz abi' duygusu insana hakim olabiliyor ve bu makaleler, en azından bende daha da dikkatli olmam için gerekli etkiyi uyandırıyor.Teşekkürler.

çok teşekkürler

bilgisayari,herseyi ureten bill gates bence fikrimce tum dunyadaki insanlar tekrar yeni mamullerini almasi icin virüsü yapanlarda kendileridir diye dusunuyorum..eger farkindaysaniz beyaz esyalar bile artik 3 yili gecirmicek sekilde calisiyor yani programliyorlar ve 3 yildan sonra artik bozuluyorlar,cunku millet yeniden alsin diye,oyuzden eski beyaz esyalariniz varsa sirf eski diye atmayin televizyonlar bile oyle belli bir sure hevesinizi aldirip kendi kendine bozulma basliyor ve bizde napiyoruz hemen solugu bir beyaz esyacida aliyoruz.

2001 yılında dailer tuzağına düşmüştüm.Hat kesilip tekrar bir numara çeviriyordu.Ve telefonu açtığımda yabancı bir bayan konuşuyordu sonra çok korktum hattın fişini çektim.Ha fatura ne kadar geldi diyeceksiniz o zaman da 3ytl Ulusarası aramaya gelmişti 5 saniye için

güncelleme fikri ne kadar yerinde bir hareket olsa bile işini güncellemeye bırakan bir kullanıcı için hiç bir zaman virüsten ve bilgisayarına yapılabilecek saldırılardan korunmak söz konusu değildir. Çünkü işini bilen kullanıcı güncellemelere kanmaz. çünkü güncellemeler bilgisayarın hafızasını doldurarak genel bir yavaşlığa, hard diskleri yorarak ömrünü azaltmaya ve bunların sonucunda yeni bilgisayar alımını sağlamaya yarayan yazılımlardır. bilinmelidir ki virüsler'in asıl amacı bilgisayarınıza girmektir. bu web de gezerken sizi kandırmaya çalışan reklamlarla, veya girdiğiniz sitede sizden habersiz çalışan script adı verilen minik yazılımmlarla veya bilgisayarınızın portları vasıtasıyla yapılıyor. sizin amacınız ise bu virüsleri bilgisayarınıza sokmamak için önlem almanız olmalı, bunun için internet çok basit yazılımlarla dolu. Bir kaç basit yazılım ve birazcık tecrübe ile hem hızlı çalışan bir bilgisayara hemde virüssüz bir hayata ulaşabilirsiniz. arayın, sorun, bulun!

Bende bunların hepsi kapalı ama sapasağlam PC.

Free yazan yazilimlara dikkat edin, örnek free smileys, free screensaver vs vs gibi seyler.
P2P programlari 100 de 99 u spyware dolu yada yüklemede virüs geliyor.
Crack siteleri 10 de 99.9 virus ve zararli yazilim dolu.
Programlari genelde kendi sitesinden cekin.
xxx sitelerinin cogu ayni sekilde.

CHIP Online: CHIP Download sitesindeki yazılımların tümü diğer sitelerin aksine dışarıya bağlantı değildir ve yazılımları tümü kendi sunucularımızda yer alır. Virüs testinden geçmeden sisteme dahil edilmezler. Bu yüzden sistemdeki tüm yazılımları gönül rahatlığı ile indirip kullanabilirsiniz.

bende bunalrı hepsi kapalı sapasağlam diyen arkadaş varya artık sğlam değil

windowsun kendi güvenlik duvarını açık tutarsak microsoft firması hangi bilgisayarın korsan xp cdsiyle yüklenmiş olduğunu biliyor onun için pcyi ne güncelleştiriyor nede güvenlik duvarını açık tutuyor.bunun yerine firewall programlarını yüklüyorlar.bunların başında zone alarm geliyor. ve herkese bu programı tavsiye ederim.

Bende güncelleştirmeler açık sık sık güncelleştiriyorum

aynen açık tutarsan mıcrosoft tespıtedıyo korsanmı deılmı dıye (ama sadece internete baglı olanlar için kapalı olsa daha ıyı ) ondan dolayı kapalı yoksa format ıstıyoo

Sen Ne Diyon Hocam :D ben Avasta Tr/SPy Agent Virüsü Buldum 5 tane :D Virüs Total Jotti Taramasında .

kaspersky 4Ever..;)

Firefox 2 ne yaa? Yeni jenerasyon tarayıcıymış.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir