20 adımda laptop bataryanızın ömrünü uzatın

Laptop'unuzun pil ömrü sizi tatmin etmiyor mu? Öyleyse CHIP Online'ın 20 ipucuna kulak verin...

  • Selim Öztürk
20 adımda laptop bataryanızın ömrünü uzatın

Teknolojik cihazların günden güne hızla mobilleştiği günümüzde laptoplar artık masaüstü sistemlere göre daha fazla tercih edilmeye başladı. Hatta önde gelen bazı bilgisayar üreticileri, olayı biraz daha ileri bir noktaya taşıyarak oyun laptopları dahi geliştiriyor. Önceleri kullanıcıların temel aktivitelerini sağlayabilen laptop'lar artık sistem canavarı oyunları dahi çalıştırabilir bir hale gelmiş durumda.

Ancak laptop'lar her ne kadar ilk çıktıkları günden bu yana fazlasıyla yol kat etmiş olsa da, batarya teknolojisinde kayda değer bir gelişme olmaması nedeniyle batarya ömrü hala laptop kullanıcıları için ciddi bir problem. Özellikle bugün için geliştirilen oyun ve diğer uygulamaların, laptop'ları fazlasıyla yorduğu ve dolayısıyla bu yorgunluğu bataryaların pek fazla kaldıramadığı söylenebilir.

CHIP Online, laptop'larının batarya ömrünü uzatmak ve bataryanın kısa sürede kullanılamaz hale gelmesini engellemek isteyen kullanıcılara kapsamlı bir rehber hazırladı. 20 maddeye böldüğümüz bu adımları izlediğiniz takdirde siz de laptop'larınızın bataryasını daha uzun yıllar kullanabileceksiniz.

Makalemizin devamını galeri sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

teşekkürler chip bunların hepsini yapıyorum bilmeyenler için çok iyi bir döküman süpersiniz

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

yeni başlayanlar için iyi bi kaynak olmuş fakat 20. maddede konu edilen prize takılıyken batarya kullanmayın tüm dünya için geçerli fakat türkiye şartlarında ortalama haftada 3 veya daha fazla elektrik kesintisi ve voltaj düşüşlerini hesaba katarsak bataryanın laptopa takılı kalması yapılan işin kaybolmaması acısından daha onemli olur bence .ayrıca donanım üreticilerinin laptopla birlikde verdiği bataryaların hemen hepsi kısa ömürlüdür eğer daha uzun şarz sürelerine ihtiyaçımız varsa extra daha uzun ömürlü bir bataryayı sonradan satın almalıyız..

bu güzel derleme için teşekkürler chip....

cdrom dvd rom sürücüsünü gün içinde kullanmıyorsanız disable edebilirsiniZ.

bence çok ii ama bununla batarya ömrü dediğimiz sey ne kadar oluyor benim kullandığım bilgisayara asus fs3 batarya ful dolu oldugu andan itibaren kullanmaya başliyorum 2 saatde sıfırlanıyor bu süreyimi uzatmak anlamadım

büyük rem takın hardisc az çalışsın

ellerinize sağlık emeğinize sağlık çok bilgili paşlaşım olmuş tşk

laptoplarda en büyük sorunlardan biride bataryadır bu tavsiyelere uyarak daha uzun batarya kullanmanın yolları gösterilmiş tşk

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play