360TB veri taşıyabilen cam disk!

360TB'a kadar veri taşıyabilen, üstelik neredeyse hiç bozulmayan bir disk geliştirildi!

  • Zeynel A. Öztürk
360TB veri taşıyabilen cam disk!

Yakında devasa boyuttaki verilerinizi yedekleme işi çok daha kolay hale gelebilir. Southampton Üniversitesi'nden bilim adamları, neredeyse "sonsuza" kadar dayanan bir optik disk ürettiler.

Verileri çok yüksek hassasiyete sahip lazerle cam disk üzerine yazan teknoloji, bir disk üzerine 360TB'a kadar veri yazabiliyor. Diskler çok yüksek sıcaklıkta sağlamlığını koruyabildiği gibi, bilim adamlarının iddiasına göre 13,8 milyar yıl raf ömrüne sahipler. Magna Carta, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi gibi insanlık için önem taşıyan metinler, şimdiden disklerde saklanmaya başladılar bile. Bilim adamları, yeni optik formatın kütüphanelerde ve arşivlerde devasa boyutlardaki veriyi kalıcı olarak saklamak üzere kullanılabileceğini söylüyor.

Yeni optik diskin en önemli dezavantajı ise üzerine tekrar yazmaya izin vermemesi. Belki de daha önemlisi, verileri bu şekilde depolamanın maliyetinin açıklanmamış olması. Yine de bilim adamları, teknoloji firmalarını ikna ederek diski yaygınlaştırabileceklerine inanıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

13 milyar yıl mı ! Nassı da sallamışlar yav...

@17 Şubat 2016 20:46 adamlar en azından sallamadan önce, üretiyor. ya sen?

Sanal ortamda yüksek hızlı bilgisayarlar ile analiz yapıyorlar ve gerçeğinle yüzleş ; çünkü bilim buna çok yakın.

Yaaa arkadaşlar bu yavşaklar Türkiye 'ye vermezler verseler Aslında bunu herkes alır sonuçta cd nin boyutuna göre değil maddesine göre fiyatı olur cam parçası kaç lira Mesela telefon cd den fazla veri taşımıyor(ROM) cd tanesi 50 kr telefon 1.500 falan

@17 Şubat 2016 22:23 senin gibilerden çok var bu ülkede. bir insanın organ değeriyle sosyal değeri arasındaki fark çelişkisini de sizler oluşturuyorsunuz.

@17 Şubat 2016 22:23 Tabi kardeşim bu mantıkla 3.5" hdd'lerin de 2.5" HDD'lerden daha ucuz olması gerekiyor daha az malzeme kullanılıyor sonuçta

Cam işte kardeşim sağlıklı dayanıklı insana verilmiş en güzel materyal ??

Eğer bu teknolojiyi sanayiye kabul ettirmek istiyorlarsa; tekrar yazılabilir özelliğini geliştirsinler, bilimin önünde sınır yoktur, bilimde imkansız diye bir şey yoktur. IBM`in camdan harddiski vardı, bilen bilir, bu camdan harddiski çoğu kişi kullanmıştır, sonra camdan harddisk teknolojisi IBM`in ortağı Hitachi`ye geçmişti. birde 13.8 milyar sene kullanım ömrü; çeşitli hesaplama yöntemleri ile tespit ediliyor. sallamasyon değil :) kullandığımız ürünleri matematik kullanarak oluşturuyorlar :)

Yalan söylüyorlar ben test ettim en fazla 110 yıl veri saklayabiliyor

Hdd işlemcisi hdd okuma yazma hızları watt özellikleri yapılırsa bu hdd kalitesini belli eder yüksek depolama birimlerinde hele ki çok önemli sn 600mb hızlarına ulaşması gerekir 360tb hdd 100tb kopyalama bir hafta sürer çünkü birde anakartın chipsetlerindede satanın donanım bölümüne birde özel işlwmci yapılması gerek oda 3ghz olası gerek okuma yazma chace belleğide asus un ioummu mode gibi 2.5gb cahce barındırması gerek 360tb depolamadan bahseditoruz çünkü normal işlemcilerde gerektiğinde devrey

@18 Şubat 2016 17:49 Ne kadarda çok şey biliyorsun öyle yok 3Ghz olması gerek yok sata olması gerek muhahahaa, yap ta kullanalım o zaman, sayın bilim adamı.

@19 Şubat 2016 09:01 Hadi arkadaş en azından nasıl bir donanım gerekeceğini 'kafasında tasarlamaya çalışmış.' Siz de yapıcı bir eleştiri yapacağınıza böyle bir yorum yapıyorsunuz. Ayrıca birşeyler yapmadan üste çıkmaya çalışmanın en kolay yoludur "sen yap ta kullanalım" demek ve sadece gelişim hızını dibe çeker. Malesef bu sözün söylenme oranının da giderek artmakta olduğu görülüyor... Bu sebeple; lütfen daha yapıcı olmaya gayret edelim. İyi günler. Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost