Pahalı ya da ekonomik: İşte upgrade rehberi

PC'nizin yaşlı donanımı "benden bu kadar" mı diyor? Öyleyse şimdi zaman upgrade zamanı...

Bellek, üç kanal ya da normal

Bellek, üç kanal ya da normal
Upgrade: En iyiyi alıp 5 Sene dokunmadan kullanmak mı? İki sene ortalamayla idare etmek mi?

Hali hazırda kullanımda dört tür bellek vardır. Bunlardan en yenisi ve en hızlısı DDR3 bellektir. Pahalı ancak hızlıdır ve en son nesil bir sistem için gereklidir. Intel Core i7 gibi bir işlemciyle maksimumum performans için anahtar bir rol oynar.

DDR2 daha eski olmasına rağmen popülaritesini kaybetmemiş, hızlı ve ekonomik bir bellek türüdür. Core 2 Duro ve Phenom işlemcilerle birlikte çok iyi performans sunar.

DDR oldukça eskidir ve birkaç senedir sisteminizde değişiklik yapmadıysanız, muhtemelen şu anda bilgisayarınıza takılıdır.

Çok ama çok eski bir bilgisayarınız varsa muhtemelen hala SDRAM kullanıyorsunuz demektir. Hem buşması zordur, hem yavaştır, hem de pahalıdır! Çünkü pek bulunmaz ve eski bilgisayarlarına biraz daha hız katmak isteyenler için revaçtadır.

Bilgisayarınıza bellek ekleyecekseniz hangi tür belleğe sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Ya açıp RAM'leri çıkartıp bakacaksınız, ya da Everest gibi bir yazılım kurup kontrol edeceksiniz.

Anakart alırken AM2+ Phenom kullanacaksanız size iki adet bellek yetecektir. Ama Core i7 için üç slotlu bir anakarta, üç parça RAM takarak çok hızlı çalışmasını sağlamalısınız.

Süper: 6 GB bellek almalısınız ve bu 2GB x 3 adet olmalı ki üç kanal çalıştırabilin. CORSAIR TR3X6G1600C9 2GBx3 1600MHZ DDR3, 2Ghz hızı ve 9-9-9-24 latency ile etkileyici bir bellek.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Ekonomik: OCZ Gold 6GB 1600Mhz triple-channel kit sizin için mükemmel bir seçim olacaktır ve 8-8-8-24 latency ile Core i7'nizi bile gayet iyi bir şekilde götürecektir.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Alternatif: Yeni gelecek bir RAM türü henüz açıklanmadı. Bu yüzden pek bir alternatif yok. Hazır DDR3 fiyatları düşerken ezberinizi bozup DDR2'den DDR3'e geçin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

msi 770-c45 anakart amd955 be 3,2 işlemci sapphire 4830 1gb ekran kartı 3gb ddr3 bellek 1,5tb+250 gb seagate harddisk gigabyte 550w power supply 2 adet dvd rw kart okuyucu 19 inch samsung monitör nasıl sistem

wouu manyak sistem :D

Çok iyi bir makale olmuş tebrikler.
Ama süper sistem gerçekten çok pahallı maal oluyor. Eğer çok sağlam bir maaşınız varsa ve teknoloji manyağıysanız süper seçenek olan parçaları toplayabilir hatta daha iyisini bile yapabilirsiniz. Ancak ekonomik seçenek bile baya pahallıya geliyor. Bence önemli olan tek marka pc alan arkadaşları uyarmaktır çünkü parçaların kalitesine değil marka adına para veriyorlar kesinlikle bundan uzak durulması gerek. Bu yazıda kendi parçalarını toplamakta zorluk çeken arkadaşlara iyi bir rehber olur diye düşünüyorum.

eskiden hatırlarım power supply listede olmazdı artık oda listelere girer olmuş :) yakında kasanın vidalarınında performansa etkisi olursa hiç şaşırmicam :)

Power supply'nin etkisi var atabiki ama eskiden hiç koymazlardı :) Artık kasaların şeklinide koyacaklar :) Çok yakında.. :)

"Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait."

amd phenom x4 950 be iyi işlemci fiyat/performans olarak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir