En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

Taptaze: Yazılım piyasasındaki en yeni projeler

Bu kategoride açık kaynak dünyasının çiçeği burnunda projelerini ele aldık. İşte öne çıkan üç aday.

Taptaze: Yazılım piyasasındaki en yeni projelerGoldenDict
GoldenDict ile kendinize has bir sözlük oluşturabilirsiniz. Eklentiler sayesinde yazılımı kendi isteklerinize göre uyarlayabilirsiniz. Sözlük özellikle ilköğretim ve üniversite öğrencilere büyük yardım sağlayabilir.

GoldenDict'in açık mimarisi birden çok online tercüme hizmetini entegre etmenize izin veriyor. En çok sevdiğiniz hizmetleri yazılımla bütünleştirebilirsiniz.

Wikipedia arayüzü sayesinde yazdığınız kelimelerle ilişkili çevrimiçi ansiklopedi girdilerini görebilirsiniz.

Download: GoldenDict

Taptaze: Yazılım piyasasındaki en yeni projelerEeeubuntu
Netbook'lar dizüstü piyasasını alt üst etti. Ufak ebatlı ve taşınabilirliği yüksek bilgisayarların fiyatı görece ucuz olsa da, zayıf donanımları sebebiyle özelleştirilmiş yazılım gerektiriyorlar. Özellikle ekran büyüklüğü netbook'ları rahatça kullanmada engel oluşturabiliyor. Özel Ubuntu sürümü Eeeubuntu bu cihazlar için optimize edilmiş bir arabirim sunuyor.

Eeeubuntu görselliğin yanında sayısız ön yüklü program da sunuyor: Linux dağıtımlarından alışkın olduğumuz üzere Firefox, OpenOffice ve Thunderbird yazılım paketinin içinde yer alıyor. Kurulum bittiği anda işinize koyulabilirsiniz.

Download: Eeeubuntu 3.0 Standard

Taptaze: Yazılım piyasasındaki en yeni projelereViacam
eViacam bilgisayar kullanımına yeni bir konsept getiriyor: Kafa hareketleri ile fare imlecini hareket ettirebiliyorsunuz. Geleneksel fare ile PC'yi kontrol etmektense webcam aracılığıyla daha rahat bir kullanım sağlayabiliyorsunuz. Araç kafanızı hangi yöne çevirdiğinizi anlıyor ve fare imlecini ona göre oynatıyor.

Biraz alıştırmadan sonra fare imlecini istediğiniz gibi hareket ettirebiliyorsunuz. Yazılımla ekran klavyesini de yönetebiliyorsunuz.

Download: eViacam

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir