ADSL’e geçiş rehberi

ADSL, şu an ülkemizdeki fiyat/performans oranı en iyi internet bağlantı şekli. Bu avantajı korumak için ise en iyi modemin seçilmesi de şart. CHIP, bu konuda size yardımcı oluyor.

ADSL’e geçiş rehberi (Sayfa 4)

3 $ daha ucuz bir modem olan D-link DSL 500G ise Zoom’a göre 1Mb daha fazla Upstream hızı sunuyor. Ancak bu,Tür kiye şartlarında kullanılamayacak bir özellik olduğu için bir artı sayılmayabilir. Zoom ile aynı fiyata ve neredeyse aynı özelliklere sahip Megaspeed Paradigm CA-81R ADSL modem ise diğer markaları bulamazsanız değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. İlk kurulan ADSL portlarının ve yeni ihale ile açılacak olan diğer 200.000 portun Alcatel santraller üzerinde yer aldığı düşünüldüğünde Alcatel bir modem seçmenin en iyi uyumu sağlama konusunda doğru bir adım olacağı da kesin. Ancak piyasadaki en temel Alcatel ürünü olan Alcatel Speedtouch 330 ADSL modeme ödenecek 99 $ biraz yüksek olabilir. Firewall da dahil olmak üzere tüm özellikleri içeren model olan Alcatel ST510 ise 130$’ın üzerinde satılıyor. Ayrıca oldukça profesyonel olan bu modelin, kur ulum açısından çok da ev kullanıcılarına göre olmadığını söylemekte de fayda var.

Sonuç: Biraz önce de dediğimiz gibi aynı kategoride yer alan çoğu markanın fiyatı kadar özellikleri de birbirine oldukça yakın. Bu durumda önce ev kullanıcısı mı yoksa power kullanıcı mı olduğunuza karar vermeniz gerekiyor. Eğer ev kullanıcısıysanız Corecess 3112 fiyat/ performans açısından size en uygun seçenek olacaktır. Power kullanıcılar ise Zoom X4 5551 ve D-link DSL 500G arasında bir tercih yapabilirler. Fiyatı 3 $ daha pahalı olmasına rağmen bu kategoride de Zoom satın alınacak bir modem olmayı hak ediyor.

Son olarak seçeceğiniz marka ve model ne olursa olsun donanım özelliklerinden ayrı olarak satış sonrası sürücü desteğini yeni işletim sistemleri için de sunacak kalıcı ve güvenilir bir marka tercih etmeye özen gösterin. Elle bağlantı gerektirmeden,bilg isayarın açılmasıyla otomatik bağlanan ve web tabanlı ayarlar sunan modemlerin de kullanımı çok fazla kolaylaştıracağını unutmayın. Diğer taraftan seçeceğiniz modemde mutlaka ama mutlaka bir USB bağlantısı olsun.Bu,kur ulumu ve kullanımı çok kolaylaştıracaktır.

USB MODEM AYARLARI

USB harici modemlerde işlem daha kolay

Sorunsuz bir kurulumun ardından bilgisayarı nız açıldığında modem üzerindeki üç ışıktan ikisinin yanması gerekir. Üçüncü ışık ise veri transferi yapıldığı sı- rada yanacaktır. Üzerinde splitter barındı ran modemlerin arkasında iki adet giriş bulunur. Bunlardan birini Telekom’dan gelen hatta, diğerini de telefonunuza bağlamanız gerekir. Bu şekilde, internet bağlantınız varken bile telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Şimdi gerekli teknik ayarların yapılması için bir tarayıcı penceresi açın ve adres satırına http://10.0.0.2 yazın. Böylece modem üzerinde yer alan web tabanlı ayarlara ulaşabilirsiniz. Sayfaya girmek için sorulan güvenlik şifresini modemle birlikte gelen kitapçıkta bulabilirsiniz. fiimdi Türk Telekom tarafından size verilen IP numarası, kullanıcı adı ve şifreyi gerekli alanlara girin. Eğer yeni ADSL almış kullanıcılardansanız “Encapsulation”ı PPPoE LLC olarak seçmeniz ya da değiştirmeniz gerekebilir. Aksi halde PPPoA VC-MUX’ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Modemin kitapçığında anlatıldığı üzere EPROM’lama işlemini yapın. Modeminiz baştan başlatılacaktır. Bağlantı nın kurulduğunu üçüncü ışığın yanıp sönmesi ile anlayabilirsiniz. Sadece bir kere yapmanız gereken bu işlemin ardı ndan, artık başka bir ayar yapmadan doğruca hızlı internetten faydalanmaya başlayabilirsiniz. Bundan sonra bilgisayarı nızı her açtığınızda bağlantı otomatik olarak gerçekleştirilecek ve internet kullanıma hazır hale gelecektir. Seçeceğiniz modeme göre donanım kurulum işlemleri ve yazılım ayarları farklılıklar gösterebilir. Ancak tercihinizi USB bir modemden yana kullandığınızda üç aşa- ğı beş yukarı tüm işlemleri aynı kolaylıkta tamamlama imkanınız olacaktır. Eğer web tabanlı ayar desteği sunmuyorsa bu işlemleri donanımla birlikte gelen yardımcı yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekebilir.

DİKKAT!

Bağlantı sonrası olası problemler

256/64Kb bağlantı almanıza rağmen hızınız 128/32Kb görünüyor: Türk Telekom, bazı santrallerde hangi hız tercihi yapılmış olursa olsun kullanıcılara ilk etapta 128Kb hız veriyor ve bu ancak belirli bir süre sonra düzeltiliyor. Bu konuda modem ayarlarınızdan hızınızı kontrol ettikten sonra, aynı sorun sizde de varsa bir an önce düzeltilmesi için 124 data arıza hattı- na başvurabilirsiniz. Bu, işlemleri biraz daha hızlandıracaktır.

Eski ve yeni aboneler için PPPo ayarları: Yeni açılan portlardan yararlanarak ADSL bağlantısına sahip olduysanı z eski ADSL kullanıcılarından farklı olarak modem ayarlarınızda “Encapsulation”ı PPPoE LLC olarak ayarlamanız gerekecektir. Eski kullanı cılar ise PPPoA VC-MUX ayarını kullanmaya devam edebilir. Eğer sık sık hat düşmesi yaşıyorsanız santraliniz yenilenmiş olabilir. Bu durumda VCMUX’tan LLC’ye geçip denemenizde fayda olabilir. Bu soruna yol açabilecek bir diğer problem de hat gürültüsüdür. Bunu düzeltmek içinse telefon hatlarınızı kontrol ettirmeniz gerekecektir.

Modemin "sync" ışığı yanmıyor: Bu durumda hatta sorun olabilir. Bunun nedeni yanlış modem bağlantısı, hat arızası, modemin ya da Türk Telekom’daki modem kartının bozuk olması olabilir. Eğer harici splitter kullanı yorsanız öncelikle bu bağlantıdan emin olun. Splitter’daki doğru uçları kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Line ucu Türk Telekom’dan gelen hattınıza, ADSL ucu da modeminize bağlı olmalıdır. Gerekirse splitter’ı aradan çıkararak tekrar kontrol edin. Modeminizin doğrudan hatta bağ- landığında da çalışması gerekir. Eğer bu şekilde bağlandığında çalışıyorsa ya splitter bağlantısını yanlış yapıyorsunuzdur ya da splitter’ınız bozuktur.

Tüm denemelere rağmen sorun giderilemiyor: Eğer donanımınızda sorun olmadığına eminseniz bu durumda Türk Telekom tarafındaki portunuzun arızalı olma ihtimali olabilir. Bunun kontrolü ve diğer her türlü bağ- lantı probleminiz için de 124 data arıza hattını arayabilirsiniz.

Mahmut Karslıoğlu
mkars@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir