Android'iniz için en iyi 5 Custom ROM!

Android'li cebinizi ve tabletinizi adeta baştan yaratmanıza izin verecek 5 Custom ROM makalemizde...

  • Zeynel A. Öztürk
Android'iniz için en iyi 5 Custom ROM!

Daha fazlasını isteyen Android sahiplerindenseniz, bir Custom ROM yükleyerek telefonunuzu Android'in son sürümüne yükseltebilir, ona hız ve yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu makalemizde en iyi Custom ROM'ları sizin için seçtik.

Android, son yıllarda Google tarafından kararlı bir biçimde geliştiriliyor. İşletim sisteminden daha fazlasını almak için Go Launcher Ex veya Nova Launcher gibi alternatif giriş ekranlarını deneyebilirsiniz. Ancak gözünüz daha derin değişiklikler yapmaktaysa, bu durumda yolunuz Custom ROM'lar ile kesişiyor. Android topluluğunun ortaya çıkardığı, küçük görsel ayarlamalardan baştan aşağı değiştirilmiş bir sisteme birçok farklı ROM bulmanız mümkün.

Makalemizde en iyi ve en popüler 5 ROM'u ele alacağız - CyanogenMod, MIUI, AOKP, Paranoid Android ve SlimBean.

Not: Root'lama ve Custom ROM yükleme işleminin akıllı cebinizin veya tabletinizin garantisini yakabileceğini unutmayın. En kötü durumda cihazınızı kullanılmaz hale getirmeniz de mümkün. Bu nedenle ne yaptığınızdan eminseniz devam edin ve talimatlarımıza harfiyen uymaya çalışın. Cihazınıza gelebilecek zararlar, sizin sorumluğunuzda olacaktır. Custom ROM yükleyebilmek için cebinizi veya tabletinizi root'lamış olmanız, bunun yanında TWRP (Team Win Recovery Project) gibi bir recovery (kurtarma) aracı yüklemiş olmanız gerekmektedir.

HTC One S, X, XL ve fazlası için CyanogenMod

HTC One S, X, XL ve fazlası için CyanogenMod

2008'de ilk resmi Android'li cep olan HTC Dream'in (T-Mobile G1) ortaya çıkmasıyla beraber hacker'lar, sisteme root (kök) erişimi sağlamanın bir yolunu buldular. Böylece ilk Custom ROM olan, bugün hala popülerliğini sürdüren CyanogenMod doğdu.

CyanogenMod ROM'larının iki temel sürümü bulunuyor: Stable (kararlı) ve "nightly yapıları" (kararsız). Nightly yapıları, en son Android kaynak kodunu temel alıyor ve her gün güncelleniyor. Kararlı yapının aksine nightly yapıları, hatalar içerebildiği gibi cebinizdeki veya tabletinizdeki tüm özellikleri desteklemeyebilir. En son işlevleri denemek yerine sorunsuz çalışan bir sisteme sahip olmak istiyorsanız, "Stable" yani kararlı yapıları tercih etmelisiniz.

Android'i daha çok kişiselleştirin

CyanogenMod ilk bakışta Google'ın sunduğu Android'den (stok ROM olarak da biliniyor) çok farklı görünmeyebilir, ancak ayarlarda basit tema değişikliklerinden derin sistem ayarlarına birçok işlev gizli. Örneğin farklı uygulamalar için LED uyarı ışığı için farklı bir renk seçebilir, durum çubuğunu düzenleyebilir, kilit ekranını düzenleyebilirsiniz. CyanogenMod'un sunduğu bir başka faydalı işlev, bulunduğunuz konuma göre farklı profillere geçiş yapabilme. Bu sayede ayarlara sık sık girip çıkmanıza ve ses ayarlarını değiştirmenize gerek kalmayacak.

Galaxy Nexus, Nexus 4 veya Xperia Z gibi donanımsal düğmelere sahip olmayan ceplerde ekran düğmelerini kaldırabilir, görünen ekran alanını genişletebilirsiniz. Düğmeler güç düğmesine bastığınızda görünür hale gelecek.

CyanogenMod'a özel uygulamalar

Custom ROM, bir dizi ilgi çekici uygulamayla beraber geliyor. Örneğin ses ve müzik meraklıları, sistem çapında çalışan bir ekolaysız aracı olan DSP Manager ile ses frekans seviyelerini istedikleri gibi düzenleyebiliyorlar. CyanogenMod, telefonunuzdan çıkabilen en yüksek ses seviyesini düzenlemenize de izin veriyor. Diğer ek özellikler arasında Trebuchet, Cronus widget'ı (gelişmiş bir saat), Apollo müzik uygulaması ve bir dosya yöneticisi var.

Not: Lisans kısıtlamaları nedeniyle YouTube, Gmail, Google Play Store gibi uygulamalar, ROM içerisine dahil edilmiyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için Gapps'i ayrı olarak yüklemeniz gerekli.

İndirin: CyanogenMod

CyanogenMod: Destekleyen akıllı cepler ve tabletler

Acer   A700  
Asus   Transformer  
  Transformer Pad  
  Transformer Prime  
  Transformer Infinity  
Google Nexus   Nexus S  
  Galaxy Nexus  
  Nexus 4  
  Nexus 7  
  Nexus 10  
HTC   Evo 3D  
  One S  
  One X  
  One XL  
LG   Optimus 3D  
  Optimus Black  
Motorola   Razr  
  Xoom  
Samsung   Galaxy S  
  Galaxy S2  
  Galaxy S3  
  Galaxy Note  
  Galaxy Note 2  
  Note 10.1  
Sony   Xperia Arc  
  Xperia Mini (Pro)  
  Xperia Play  
  Xperia S 

Kurcalamak isteyenlere stabil ROM: AOKP

Kurcalamak isteyenlere stabil ROM: AOKP

CyanogenMod mu, yoksa AOKP (Android Open Kang Project) mi? İki ROM da birbiriyle eş birçok işlev sunuyor, dolayısıyla hangisinin daha iyi bir Custom ROM olduğu, Android topluluğunda çoğu kez tartışıldı. Her iki ROM'da da her uygulama için LED uyarı ışığının rengini değiştirebilir, güç düğmesine bastığınızda açılan menüye yeni öğeler ekleyebilir, işlemci hızını değiştirebilir ve fazlasını yapabilirsiniz.

AOKP, CyanogenMod'a benzer bir yayınlanma planına sahip. 1-2 haftada bir derlenen yapıların yanı sıra, birkaç ayda bir derlenen, daha kararlı yapılar yayınlanıyor.

Güçlü kişiselleştirme

AOKP'nin detaylarına baktığımızda, menü çubuğunu kişiselleştirebilme işlevlerinin gücü dikkatimizi çekiyor. Buna ek olarak herhangi bir uygulamadayken örneğin belirli bir düğmeyi birkaç saniye basılı tutarak uygulamayı "öldürebiliyor" veya uyarı çubuğunu otomatik olarak açabiliyorsunuz.

"Statusbar brightness slider" işlevi ile ekranın üst tarafında parmağınızı gezdirerek ekran parlaklığını değiştirmeniz mümkün. "Show notification count" işlevi ise biriken uyarılarınızın sayısını bir kerede görmenize izin veriyor.

Bir başka ilgi çekici özellik olan "Dual Panel", geniş ekranlı cep veya tabletlerde sistem ayarlarını iki sütunda görmenize olanak tanıyor. Ancak bu seçenek, Paranoid Android'deki Hybrid Mode kadar kapsamlı değil.

Not: Lisans kısıtlamaları nedeniyle YouTube, Gmail, Google Play Store gibi uygulamalar, ROM içerisine dahil edilmiyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için Gapps'ı ayrı olarak yüklemeniz gerekli.

İndirin: AOKP

AOKP: Uyumlu cep ve tabletler

Acer   Iconia A510  
Google Nexus   Galaxy Nexus  
  Nexus 4  
  Nexus 7  
  Nexus 10  
HTC   One XL  
LG   Optimus (LTE)  
Samsung   Galaxy S2  
  Galaxy S3  
  Galaxy Note  
  Galaxy Note 2 

MIUI: iOS görünümlü Android

MIUI: iOS görünümlü Android

Çinli mobil firması Xiaomi Tech'in geliştirdiği MIUI, birçok ROM gibi açık kaynak kodlu Android'i (AOSP) temel alıyor. Bununla birlikte ROM'un kendisinin kaynak kodları kapalı. Birçok ROM, Google'ın tasarım şablonlarını ve ek işlevler için Google'ın sistem araçlarını kullansa da MIUI, Apple'ın iOS'una ve Samsung'un TouchWiz kullanıcı arayüzüne benzer bir arayüz sunuuyor. Özellikle bazı uygulamaların simgelerinin benzerliği dikkatinizi çekecek.

Zengin işlevler, harika uygulama seçimi

MIUI tamamen kopya bir ROM değil ve içerisinde birçok bağımsız işlev var. Örneğin sistem ayarları, General ve Advanced olmak üzere ikiye ayrılmış ve anlaşılır bir hale getirilmiş. İyi düzenlenmiş uyarı çubuğu, Wi-Fi, Bluetooth ve GPS gibi en önemli ayarlara hızlı erişime izin veriyor.

MIUI'da birkaç güvenlik uygulaması da yer alıyor. Bunlardan bir tanesi sayesinde hangi uygulamaların hangi izinlere erişim hakkının olduğunu görebiliyorsunuz. "Private" aracı, aramalar ve kısa mesajlar için beyaz ve kara listeler hazırlamanıza izin veriyor. ROM, bir anti-virüs uygulaması yüklü olarak geliyor.

Tasarım meraklıları, MIUI'yi çok sevecek çünkü ROM, birbirine karıştırılabilien çok sayıda tema seçeneği sunuyor. Simge ve duvar kağıtlarını indirebilmek için ücretsiz bir Xiaomi hesabına ihtiyacınız olacak.

Custom ROM, Android'in galeri, kaydedici, müzik uygulaması gibi standart uygulamalarını kendi uygulamalarıyla değiştiriyor. Müzik uygulaması oldukça kapsamlı ancak sadece Çin'in Baidu hizmetine bağlanabiliyor.

Diğer ROM'larda özgürlük daha fazla

MIUI iyi bir tasarım, görünümü hoş uygulamalar ve birkaç ilgi çekici işlevle geliyor. Ancak sistem, diğer ROM'lara kıyasla birkaç kısıtlamaya sahip. Örneğin işlemci saat hızı, LED ışığı rengi, profiller, çoklu kullanıcı gibi işlevlerin hiçbiri MIUI'da yok.

İndirin: MIUI

MIUI: Uyumlu akıllı cepler ve tabletler

Google Nexus   Nexus One  
  Nexus S  
  Galaxy Nexus  
  Nexus 7  
HTC   Desire S  
  Evo 3D  
  One S  
  One X  
  One XL  
Motorola   Atrix  
  Droid Razr  
Samsung   Galaxy Ace  
  Galaxy S  
  Galaxy S2  
  Galaxy S3  
Sony   Xperia Arc S 

Slim Bean: ROM meraklılarına

Slim Bean: ROM meraklılarına

SlimROM veya son sürümü Slim Bean (Android 4.2.2), Android'in düz ve sade görünümünü mümkün olan en çok ince ayar seçeneğiyle bir araya getiriyor. Geliştiricileri, büyük oranda CyanogenMod ve AOKP ile çalışıyorlar. İşletim sisteminin kullanımı yeni başlayanlara göre olmadığından, tecrübeli Android kullanıcılarına öneriliyor.

Meraklısına ince Android ayarları

Slim Bean ile ekran yoğunluğunu (dpi), durum ve gezinti çubuğunu değiştirmeniz mümkün. AOKP'de olduğu gibi bu ROM'da da farklı düğmelere farklı işlevler atayabilirsiniz. Diğer ROM'lardan tanıdığımız profil ayarları, "ev", "" gibi modlar arasında kolay geçişe izin veriyor. "Quiet hours" ise gece saatlerinde telefonunuzun sizi rahatsız etmesine engel oluyor.

Overclock araçları ve sistem ince ayarları

Akıllı cebinizden daha fazla performans almak istiyorsanız, Slim Bean'de Performance altında aradığınız ayarları bulacaksınız. Burada işlemcinizin hızını artırabilir veya azaltabilir, CPU Governor altında hangi uygulamanın hangi işlemcide çalışacağını seçebilirsiniz. "Powersave" öğesi sayesinde işlemcinizin minimum çalışma hızını değiştirmeniz mümkün.

Uyarı: Hatalı ayarların kilitlenmelere ve donanımınızda hasara yol açması mümkün. Bu araçları sadece tecrübeliyseniz kullanın.

Not: Lisans kısıtlamaları nedeniyle YouTube, Gmail, Google Play Store gibi uygulamalar, ROM içerisine dahil edilmiyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için Gapps'i ayrı olarak yüklemeniz gerekli.

İndirin: Slim Bean

SlimBean: Destekleyen akıllı cep ve tabletler

Asus   Transformer Pad  
Google Nexus   Nexus S  
  Galaxy Nexus  
  Nexus 4  
  Nexus 7  
  Nexus 10  
HTC   One X  
Samsung   Galaxy S  
  Galaxy S2  
  Galaxy S3  
  Galaxy Note  
  Galaxy Note 2 

Paranoid Android ile ceplere tablet modu

Paranoid Android ile ceplere tablet modu

Paranoid Android, CyanogenMod'u temel alsa da oldukça farklı bir ROM. ROM'un en önemli iki özelliği, uygulamaları cebinizde tabletteki gibi çalıştırmanıza izin veren hybrid mode ve geleneksel çubuğun yerini alan "pie Control" menüsü.

Hybrid mode: telefonunuzun ekranını en iyi biçimde kullanın

Galaxy S4, HTC One ve Xperia Z gibi modern cepler, 5 inç civarında devasa ekranlara sahipler ve bazıları Full HD çözünürlük sunuyorlar. Aslında çoğu telefon, ekran alanını optimal bir biçimde kullanmıyor. Paranoid Android'de ise uygulamaların nasıl çalışacağını siz seçiyorsunuz: "stock", "tablet" ve "phablet" olmak üzere üç farklı sistem çapında ayara sahipsiniz. Bu ayarları değiştirdiğinizde ROM, arka planda sistemin DPI ayarını değiştiriyor. Bu sayede örneğin e-posta uygulamanızı tablet modunda çalıştırabiliyorsunuz. Hangi uygulamanın hangi modda çalışacağını ayrı ayrı ayarlamanız da mümkün.

Alternatif bir konsept

ROM'un diğer bir eşsiz işlevi, kişiselleştirilebilen menü çubuğu. Menü çubuğunun rengini farklı uygulamalar için farklı bir renge ayarlamanız mümkün. Örneğin Gmail'deki menünün beyaz, WhatsApp'taki menünün yeşil görünmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz menü ve durum çubuğunu tamamen devre dışı bırakarak, Paranoid Android'in "Pie Controls" adını verdiği alternatif denetim konseptini devreye sokabilirsiniz. Pie Controls, yuvarlak bir alan üzerinde parmağınızla kolayca seçim yapmanıza izin veriyor. Alıştıktan sonra bu çözümü klasik arayüz kadar hızlı kullanabiliyorsunuz. Hatta bazen işinizi daha hızlı çözebiliyor, çünkü örneğin gelen e-postaları görmek için uyarı çubuğunu açmanıza gerek kalmıyor.

Çoklu kullanıcı

Diğer ROM'ların aksine en son Paranoid Android, Android 4.2'nin tablet sürümündeki çoklu kullanıcı işlevine sahip. Bu, telefonunuzda kullanıcılar arasında geçiş yapabilmeniz anlamına geliyor. Ancak testimizde Guest hesabının telefonun sahibinin haberlerine bakabilmesi, işlevin henüz kusursuz çalışmadığını gösteriyor.

Not: Lisans kısıtlamaları nedeniyle YouTube, Gmail, Google Play Store gibi uygulamalar, ROM içerisine dahil edilmiyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için Gapps'i ayrı olarak yüklemeniz gerekli.

İndirin: Paranoid Android

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

piyasadaki custom romlarin çoğu hack tool icermeye basladi dr web'in bir makalesinde okumustum. ve resimli anlatimda mevcuttu.

@27 Ağu 2013 01:33 Atma bunların hepsi açık kaynak içinde ne olduğu görülebiliyor. İstersen kendin de yapabilirsin bu romları (MIUI hariç miui'ye ben de güvenmiyorum).

@27 Ağu 2013 01:33 Kaynak kodları zaten paylaşılıyor öyle bir şey yok bakma sen onlara.

@27 Ağustos 2013 01:33 cyanogenmod official ve bilindik unofficial lere güvenebilirsiniz..

Suan motorola atrix cihazımda cyanogenMod 10.1 yüklü android 4.2.2 üzerinden harika bir hızda ve stabilize calısıyor ve genelde cyanogenMod un sorunu olan video kaydı cok başarılı kesinlikle tavsiye ederim her cihaz için

P.A.C.-Rom'u da paylasmaliydiniz bence. Ayrica AOKP'da CyanogenMod'dan daha fazla kisisellestirme olanagi var. Ancak en stabil olan CyanogenMod. Ozellikle Linaro versiyonlari.

@27 Ağustos 2013 01:46 Buna eksi veren akilli acaba hic PAC Rom kullanmis mi ki. PAC ROM benimde ilk tercihimdir. En fazla ayar secenegi ve en fazla arac bu rom da. Aldigim telefona uyumlu ise mutlaka ilk isim bunu kurmak olur. Daha dogrusu destek verdigi telefonu secerim mumkun oldugunca desek yeridir.

Miui rom geliştiricileri rom hakkında yazdıklarını okumasın, çok gülerler sonra.

Nexus 4 icin favorilerim: uXylon Carbon ROM Paranoid android Pacman rom

en iyisi CyanogenMod

Çok güzel bir rehber olmuş. Android'de root'a karşı çıkanlar, custom romları eleştirenler okur umarım :) En iyi romlar CyanogenMod ve AOKP bence. CyanogenMod daha stabil ama AOKP özelleştirme olarak daha önde. Ama en güzeli de bazı geliştiricilerin yaptığı tüm romların özelleştirmelerini eklediği rom. Note 2'de var çok harika olmuş. Ayrıca Android 4.3 gerçi eksikleri var ama hızla gelişiyor.

ayrıca artık güncelleme almayan telefonlar için de iyi bir şey. en son android sürümünü kullanmanıza fırsat veriyor.

Galaxy s2 için CM10.1 RC en iyisi

Galaxy s2 için RC kesınlıkle önermem pil bırakmıyorki. önereceğim ve popüler olan budur tıklayın

fakirler android kullanır

@05 Eyl 2013 15:42 Fakirin malı trolün çenesini yorarmış (Viking Atasözü)

@05 Eyl 2013 15:42 zenginlerde %2 hata oranıyla çalışan telefonlara tonla para verirmiş

@05 Eyl 2013 15:42 He yav hee, HTC nin fiyatini bilmeyen, ustelik bu konuya dahi niye geldigi belli olmayan coluk cocuga yorum yetistirmeye kaldik artik.

@05 Eylül 2013 15:42 aynene oyle bizler ios kullaniriz iPhone yeter bize

@05 Eylül 2013 15:42 Android kullanıcıları istediği gibi telefona müdahale edebilir ama IOS ta hiçbir şeye dokunamazsın

@31 Mayıs 2016 14:22 Çünkü siz baskaları tarafından yönetilmeye alışmışsınız android özgürlük demektir.

s3 mini için en iyi rom hangisi

@05 Eylül 2013 17:52 cyanogenmod 11

güncellenmeyen telefonlar için en iyi güncelleme aracı para verdiğin adamlar yapmıyo fakat sırf zevk için bunu çıkaran adamlar yapıyo 256 mb ramli telefon için bile çıkmış romlar var hemde 4.2.2 üreticilerin asıl amaç yeni telefonları satmak

kardasım romlar harıka ama su goruntulu gorusme olayını halletsenız veya yapılabılecek bır rom varmı galaxy wonder ıcın goruntulu gorusme cok onemlı yaa

iyi güzelde görsellikten ziyade sadece hız ve batarya kullanımını baz alan rom yok mu (note 2)

cm 10.2 , s3 mini ve s4 mini de sorunsuz tavsiye ederim.hem batarya performans hem gorsellik ve kisisellestirme hepsi mevcut

bu rom saçmalığı da ne az aydinlatin

@30 Oca 2014 15:48 Sen git ayfon kullan demek ;)

Cynogen tavsiye ederim herkeze bu romu

galaxy y de 4.4 kitkat felaket kötü .(

PAC ROM VE SLİM BEAN KULLANDIM TAVSİYE EDERİM

http://www.generalmobile.com/etab.html arkadaşlar bu tablet için 4.0.4 rom bulabilir misiniz

AOKP Romların yüklenebildiği telefon modeli oldukça fazladır,makalede yazdığı gibi tek bir htc modeli değildir,htc wildfire s kullanıyorum AOKP 4.2.2 rom yükleyip özelleştirdim,oldukça kararlı ve hatasız bir yapıya kavuştu.Şuan için 4.4 + romların kararlı olmadığı malumunuz,fakat 4.4 + romların zip dosyaları üzerinden sistemi kararsızlaştıran ve yoran apkları çıkartmak suretiyle denemeler yapabiliyorum.bu şekilde birçok kullanıcınında en kararlı romu oluşturmada çalışmaları sürüyor.umarım telefon modeli değiştirmeden yeni android sürümlerini kararlı ve hatasız bir şekilde kullanabiliriz.

Telefonuma uygun guzel bir rom bulamiyorum yrdim ederseniz sevinirim HUAWEİ ASCEND U8185 Y100

galaxy s3 de en iyi custom rom cyanogenmodun 11 inci sürümüdür.Kısıtlama istemiyorsanız işlemci saat hızı falan ayarlamak istiyorsanız ve statusbar gibi ayarları değiştirmek isterseniz cyanogenmoddan şaşmayın.

Samsung galaxy tab 2 7.0 kim derdiki cyanogenmod 11 kullanamiyorum -_- ?? en iyisi hemde nightly kurdum :) en iyisi cyanogenmod gerisi hikaye

cep üreticileri custom romlara savaş açmıştır. bir çoğu yazılım çıkarmayı bırakmış veya şirketlerle anlaşıp ürün çıkarma yoluna gitmişlerdir. tek kalan cyanogenmoddur ve o da google bünyesinde kurulmuş ve istihbarat şüphesi olan bir guruptur. kısacası en güzeli bu piyasayı biraz boykot edelim fiyatlar düşsün. akıllı cep alacaz diye akılsız davranmayalım...

@03 Nisan 2015 11:15 Cyanogenmod şirketlerle anlaşmadı mı ? Micromax ve One Plus ile anlaşmadı mı ? Hem de Cyanogenmodun Google ile bir bağlantısı yok. Geçenlerde Google Cyanogenmodu satın almak için milyonlarca dolar teklif yaptı yine de kabul etmediler.

custom rom'larin en güzel tarafı root erişimi hakkı, beş para etmez google reklamlarından tamamen kurtulma, işe yaramaz google ve telefon üreticisi çöplük yazılımlarından kurtulma sa ha pek çok özellik. şiddetle tavsiye ederim.

note 4,e uyarmı? bilen varsa desin..demirbaş prg.lardan kurtulmak için.

@09 Temmuz 2015 21:51 Bendede var hic deneme bence kendi yazilimi daha iyi telefonun hem garantisi gider cok riskli

öğretenlerinde sorumluluğu var..telefon bozulduğunda..sorumlu chip sitesidir..

Konu çok güzel ama artık yeniden güncellenmesi gerekir, çünkü artık hem en küçük hem de en verimli Hola Launcher ve ona bağlı yan uygulamaları var, birkaç dakika içinde kendime ait canlandırmalı kilit ekranımı yaptım, herkes nereden buldun diye soruyor.

Vodafone'un Android 4'e yükseltmeyi taahhüt ettiği halde Android 3 sürümünde bıraktığı Smart Tab 10 tabletini CyanogenMod sayesinde Android 4'e yükselttim ve önemli güncel programları artık kullanabiliyorum, yalnızca kamera çalışmıyor ama zaten o koca tabletin kamerasını kullanmadığım için hiç de önemli değil.

y320 u10 rom bulamıyorum

konu güncellense fena olmaz

Ne kadar zaman geçmiş

Türk Telekom Honor 7 (PLK-L01) için hangi romu yükleyebilirim ?

Arkadaşlar rom yaptım android surumum 4.2.2 den 6.0.1 e yukseldi bu yukselme gercekmidir yoksa gösteriş amaçlımıdır 6.0.1 içeren uygulamaları açamıyorum mesela nba 2k17 yada pes17 uyumlu değil diyor yardımlarınızı bekliyorum

Note5 rom nasil indirilir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play