Android neden geç kalıyor?

Google aylar önce yayınlasa da, yeni Android sürümleri ceplerimize neden bu kadar geç geliyor?

Android neden geç kalıyor?

Hüseyin Cem Köylü

Çoğumuz, Android güncelleştirmelerinin farklı cihazlara geç gelmesinin ana sebebinin firmaların kendilerine özel arayüzleri olduğunu düşünürüz. Fakat bir Motorola yöneticisine göre, gerçek sebep bu değil, donanımın kendisi.

PC Mag'dan Sascha Segan'ın Motorola Yardımcı Başkan'ı Christy Wyatt ile yaptığı röportajda Wyatt şunları söylüyor: "Google bir yazılım yaptığında ... ürettiği tüm telefonlar için yazılım versiyonlarını da üretir. Ekosistemin geri kalanı, onu siz görene kadar görmüyor. Bu işin en zor tarafı da donanım, farklı yonga setleri ve çeşitli ülkelerdeki değişik radyo bantları var. Motorola, müşterilerinin Android güncelleştirmelerini olabildiğince erken istediğini biliyor, fakat işlem çok karışık"

Wyatt'ın anlatmak istediği tam olarak şu: İlk olarak donanım desteği, ardından Motorola gibi üreticilerin özel arayüz yazılımı ve son olarak telefonların servis sağlayıcı firmalar tarafından yeniden onaylanması... İşte tüm bu adımlar uzun süre alıyor.

Cihaz üreticileri, kendi cihazlarındaki farklı bileşenlere uygun sürücüleri kodlamakla uğraşıyorlar. Android, kamuya çıkmadan önce çok az donanım kısıtlamasına sahip olduğu için, bazen aynı şirket tarafından çıkarılan, müthiş yüksek sayıda farklı modelde cihaz meydana çıkıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu sadece basit bir bahane demek ki yeterli ekip sayısına mevcut değiller. Freelance çalışan cynogenmod ekibi peki nasıl başarıyor bu işi ? Yani istedikten sonra birşeyleri yapmak zor olsa da yeterli ekip gücünü sağlarsanız zamana karşıda yarışır ve gerekli güncel sürümleri de vakti zamanında müşterilere yetiştirebilirsiniz. Ama bu firmalar için maliyet artırımı olarak görüldüğünden mevcut ekiple zamanı çok da dert etmeden iş yapmaktadırlar. Artık tüketiciler lükse ve her yeni çıkan model bir ürünü almaya meyilli olsalarda ellerinde olan ürünler içinde destek beklemektedirler. Yani tüketiciler firmaların düşündükleri gibi bilinçsiz değiller ve her müşteride memnun kaldığı sürece aynı markanın ürünlerini satın almaya devam edecektir. Bu yüzden Motorala nın yapmış olduğu bu açıklamayı çok doğru bulmuyorum...!

farklı arayüz isteyen kim daha da berbat ediyolar.

Bu açıklamayı geçerli görmeyen kişilere diyorum; Öncelikle tek iPhone için yazılan OS için bile ne kadar süre harcadılar. Bu süre hep optimize edilmiş bir sistem içinde ve donanım seti tek cinsti, ama androidlerde ise yüzlerce farklı cihaz ve bir o kdara farklı donanım mevcut. Bir de her şirketin kendine göre arayüz yazmasını eklersek bu süre uzaması gayet geçerli bir sebebtir.

yazılım ile donanım aynı mutfaktan çıkmazsa böyle bir gecikme çok normal dir yazılım ile donanım kordinasyonlu hareket etmezlerse gecikmeler olur ki bu durum firmaların android sayesinde software ar-ge sinden feragat etmeleri de bunun bir sebebidir nekadar olursa olsun firmalardaki yazılım mühendisleri kendi yazmadıkları bi yazılıma aşina olmaları ne gibi açıkları ne gibi noksanları ne gibi bi donanım uyuşmazlığı olduğunu olduğunu anlamaları için bi süre gerekmektedir bide bu sorunları giderdikten sonra makyajlanmış yeni bir arayüz ve yeni versionun getirdiği yenilikleri destekleyen bi update çıkarmak bunu release etmek için gerekli altyapıyı kurmak belli bir zaman ister siz ne bekliyorsunuz ki google yeni sürümü yayınladığı gün sizin donanım firmanınzın update çıkarmasınımı ????

işte bu yüzden iphone her zaman bir adım önde olacak

bir android kullanıcısı olarak düşüncem birdaha android telefon almamak . tek avantajı uygulamaları yoksa hantal problem yaratan bir sistem ios en iyisi

iOS'un gozunu seveyim, tek sistem bircok cihaz. Herifler gercekten islerini biliyorlar artik heryer androidli cihazlarla dolup tasti saticilar hangi biriyle ugrassinlarki hepsine 2.3 surumunu atip birakiyorlar :)

Bataryası degisebilen,flash ı olan,widgetlerle ve farklı farklı launcher larla kişiselleştirilebilen,bluetooth tan dosya alışverişi yapılabilen vede basit bi şarkıyı yüklemek için itunes la ugrasmayacagin,daha büyük ekranlı ve daha ucuz bi telefona hala güncelleme biraz gecikti iphone dan kötü demek fanboyluktan başka birşey olamaz..

sony ericsson bu konuda laf ettirmiyor kendisine.donanımı 4.0 destekleyen tüm cihazlara 4.0 geldi diye biliyorum.kendim de neo v ye yüklemek üzereyim.

Sen de yorum yaz