Android ve iOS'tan kimseye geçit yok!

Android ve iOS sistemli mobil cihazların tüm cihazlar arasındaki payını görünce, inanamayacaksınız!

  • Cem Şancı
AndroiOS Brothers piyasada ekmek bırakmadı

IDC'nin 2013'e yönelik yayınladığı raporlarda ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 2013'ün başında mobil piyasanın %87.7'sine sahip olan Android ve iOS kardeşler, 2013 içinde pazar paylarını arttırarak %93.8'e çıkardılar. Ayrıca, 2013'ün dördüncü çeyreğine özel olarak iki "kankanın" toplam pazar payı %95.7 oldu.

2013'de pazar lideri ise %78.6 ile Android olurken, Android'in 2013 başındaki piyasa oranı %58.7 idi. iOS'un pazar payı ise %12.9 olarak gerçekleşmiş. Tabi iOS'taki pazar payının tüm kaymağını Apple'ın yediğini unutmayalım. Android'deki satışların kaymağını ise piyasanın %39.5'üne sahip olan Samsung'un yediğini görüyoruz.

Windows Phone işletim sisteminin %3.3 olduğu dikkat çekiyor. Microsoft'un 2013 içinde pazar payını %90.9 oranında arttırmış olması da gözden kaçmıyor. Microsoft'un teşvik sistemiyle 2014 içinde pazar payını daha da fazla arttırması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

ee tabi öyle olur. Nokia vs Apple, Samsung, Sony, General Mobile, HTC, Philips, Trident Huawei....

@22 Şub 2014 21:10 nokia, samsung, htc vs diğerleri hacı ağbi windows phone sadece nokia da yok.

@22 Şub 2014 23:52 zaten nokıa var tek dememiş arkadaş büyük counluğu nokıa demi,ş usta.

Windows Phone %3.3 Microsoft'un sonu yakın :)

@22 Şub 2014 21:12 1-2 yıl önce çıkan bir işletim sistemi ve günden güne artıyor. Sadece sayılara bakarak konuşma rezil oluyorsun.

Samsung fanı bir yazar daha ayrıca gizli Apple hayranıda olabilir

@22 Şub 2014 21:30 Dayısı da WP'ci :)

sanırım uzun bir süre pazarda sadece 3 işletim sistemi kalacak. ios wp android.

@22 Şub 2014 21:45 wp biraz daha çalışması lazım smbyanı devam ettirselerdi daha çok yol kat ederlerdi çünki sıfırdan alt yapı oluşturdular o altyapıyı geliştirip android seviyesine getirmek baya bi zaman alıcak android telefonların çoğu içi boş wp cihazların donanımları çok güzel olmasada işletim sistemi tam verim alıyor fakat uygulama sayısına bakınca oyun emülatörü bile yok instagram uygulaması vasata yakın bende wp cihaz düşündüm sonra vazgeçtim uygulama sıkıntısınıdan dolayı

Windows phone 8.1 ile pazar payı daha çok genişleyecek göreceksiniz.

Windows'daki o lanet kutucuklar gitmedikten sonra Microsoft'un işi zor. Apple ucuz ürünler örneğin ucuz ipad, ucuz ipod satmadıktan sonrada pazar payını sabitler fazla artış olmaz. Her ikisinin pazar payına birde Ff os, Sailfish os ortak olur meydan Android'e kalır ki zaten durum öyle. Microsoft bence Google ile ortaklık yapsın geç olmadan kurtarsın kendini.

@22 Şub 2014 23:59 Microsoft ile Google kavga etti nasıl ortak olsun. Google windows phone a uygulama vermedi youtube uygulamasını kaldırttı.

yalan mı wp diye os mu olur... satmaz tabi... :)

@grezimonk çöp kutusu şekili android oluyorda WP mi olmayacak :D

@grezimonk grezimonk sen bir daha yorum yapma dostum.

Windows phone da yukselir esit sekilde bolusurler baska kimse de pazara giremez

Windows Phone = Nokia'nın tüm dünyadaki pazar payı %3.3 demektir. Yaklaşık 2 milyar mobil cihaz var desek, sadece Nokia yaklaşık 66 milyon Windows Phone cihaz satmış demektir. Bunların %40'ı Lumia 520 olsa yaklaşık 25 milyon Lumia 520 oluyor fiyatını tam hatırlamıyorum ama 200$ desek sadece Lumia 520 yaklaşık 5 Milyar $ kazandırıyor Nokia'ya. Bunu neden mi anlattım? Aşağıda "Windows Phone %3.3 Microsoft'un sonu yakın :)" diye yorum yapan bir arkadaş var. Bu yorumu yapan arkadaş Microsoft'un bu pazar payını tam bitmemiş bir işletim sistemiyle ve sadece Nokia ile kazandığını unutmuş, ileride Sony, HTC, Asus ve Çinli firmaların Windows Phone ekosistemine katılmasıyla neler olabileceğini tahmin edememiş ve Windows Phone 8.1 güncellemesinden gelen haberleri almamıştır. Ayrıca Microsoft'un kasasında ciddi anlamda BİTİREMEYECEKLERİ kadar parası olduğu gerçeğini de bilmemektedir. Bunun yanında patentleri, Windows, Office ve Xbox gibi tahtının sarsılması bile zor olan dayanakları var. En kötü kim var? BILL GATES! Steve Jobs gibi döner şirkete kurtarır gider.

@23 Şub 2014 01:26 Live messenger gibi değil mi :)) Troll mantığı ile yaklaşmaktan çok akılcı bir terazi ile değerlendirmelisin gelişmeleri...

Tekelci firmalar... Google, Apple, Microsoft, Facebook... Hepside OmniCorp olabilmek için yarıştalar...

Sen de yorum yaz