Android'li BlackBerry'ye Android Şoku!

BlackBerry'nin Android'li ilk telefonu Priv sahipleri için, pek de hoş olmayan Android haberi geldi!

  • Ercan Uğurlu
BlackBerry Priv sahiplerine kötü haber!

Kanadalı şirketin durulmak bilmeyen sularında, BlackBerry severlerin uzun zamandır yüzleri gülmedi gülmüyor. Daha önce iflasın eşiğine gelerek adeta yürekleri ağza getiren BlackBerry, neyse ki daha sonra durumu toparlamış ve akıllı telefon dünyasına Android işletim sistemi ile adapte olmayı başarmıştı. Şirketin Android işletim sistemli ilk akıllı telefonu ise, BlackBerry Priv olmuştu.

2015 yılında satışa sunulan BlackBerry Priv, Android işletim sistemi ve BlackBerry'nin simgesi haline gelen fiziksel klavyeyi bir arada sunan, şirket için önemli bir model. Şimdi ise BlackBerry'den Priv ile ilgili üzücü bir açıklama var.

BlackBerry Mobil Çözümler Genel Müdür Alex Thurber, yayınladığı Blogcast'te, BlackBerry Priv'in resmi ömrünün dolduğunu açıkladı. Piyasadaki 2'inci yılını dolduracak olan Priv, Android 5.0 Lollipop ile tanıtılmış, ardından Android 6.0 Marshmallow güncellemesi almıştı. Ancak Thurber'in söylediğine göre BlackBerry Priv, ne Android 7.0 Nougat, ne de Android 8.0 Oreo güncellemesi alacak. Fakat buna karşın telefon güvenlik güncellemelerini almayı sürdürecek. Daha yeni Android sürümü kullanmak isteyen BlackBerry Priv sahipleri ise, özel ROM'larla bunu yapabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bu zamanda kayar kapak ve fiziksel klavye mi kaldı yahu!

Blackberry, kullanıcıları Android 5.0'den Android 6.0'ya geçirmiş. Güvenlik güncellemelerini de vermeye devam ediyor. Daha ne yapsın ki? Diğer firmalarda da durum çok farklı değil. Kullanıcıya LTS sunacak halleri yok...

E ne yapacaklardı? Hangi firma telefonlarını 2 yıldan fazla güncelliyor ki? Öyle bir yazmışsınız, sanki Blackberry 3 ay önce çıkardığı telefona güncelleme sunmayacağını açıklamış gibi. Samsung'un firmaya güvenip Bada işletim sistemli telefon alan kullanıcılarına ne yaptığını hepimiz biliyoruz... En azından Blackberry 2 yıl güncelleme verip ardından da güvenlik güncellemeleriyle devam ediyor.

@Bloodin Ne 2 yılı, telefon Aralık 2015 te çıktı ve son güncellemeyi Nisan 2016 da aldı, toplamda 5 ay sonraki güncellemeyi verdi, Android 7 çıkalı çok oldu ama vermedi, En dandik modeller bile aldı 7.1 i

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost