Apple Eski iPhone'ları Yavaşlatmıyor

Yeni bir araştırma, iddiaların aksine Apple'ın yeni iOS güncellemeleri ile eski iPhone'ları yavaşlatmadığını söyledi!

  • Ali Ruhi Öztürk
Apple Eski iPhone'ları Yavaşlatmıyor

Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, Apple hakkındaki büyük şehir efsanelerinden biri sadece bir mit olmaktan ibaret. Futuremark, farklı iPhone'ları son 18 ay içerisinde 3DMark test uygulaması ile test etti. Sonuçlara bakılırsa iPhone 5S GPU ve CPU performansında herhangi bir gerileme yaşamamış. Diğer modeller de benzer sonuçlar sunuyor.

Futuremark bu araştırmayı, Harvard'ın yayınladığı, Apple'ın eski iPhone modellerini yeni modelleri yayınlamadan önce bilerek yavaşlattığını iddia eden bir rapor üzerine gerçekleşti. Harvard'ın iddiasına göre her yeni nesil iPhone duyurulduğunda bir önceki nesil iPhone'ların performansında bir düşüş gerçekleşiyor.

İşin ilginç kısmı, bu rapor gerçek bile değil. Snopes'a göre bir Harvard öğrencisinin Google Trends üzerinden yaptığı gayri-resmi araştırmanın sonuçları, zaman içerisinde kulaktan kulağa etkisi ile abartılı bir ve yanlış bir bilgiye dönüşmüş.

Eğer eski iPhone'nunuzda herhangi bir performans düşüşü tecrübe ediyorsanız, bunun sebebi büyük ihtimalle Apple komplo teorisi değil. Ayrıca Apple'ın yazılım ve donanım mühendislerinin kasten eski cihazları modası geçmiş gibi hissettirmeye çalıştığını sanmıyoruz. Bu reklamcılığın işi oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Neden kasıyor o zaman

Kağıt üzerinde yazana değil, gözümle gördüğüme bakarım ben. Gidin ios 5'li iphone 4S ile ios 9'lu ile karşılaştırın bakalım aradaki farkı görün. Hatta burda da paylaşın hepimiz görelim işin aslını.

Burada sorun mesela Facebook yeni çıkan iphone ların donanımlarına göre uygulamasını güncelliyor, eski donanımlı kullanım yüzdesi çok daha az olduğu için ve facebook platformunun daha çok özellik sahibi olmasını, daha iyi gözükmesini istediği için. Stok apple uygulamalarının hızında büyük değişiklik yok. Ancak mesela ios 9.3.5 te kalan eski ipad 3 ümde Apple Store uygulamasını kullanamamaya başlamıştım çünkü yeni sürüme zorluyordu ve yeni sürüm ios 10 istiyordu. Bu da hesaba katılması gereke

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost