Apple, "geleceğin" kulaklıklarını tasarlıyor

Eğer bu patent gerçeğe dönüşürse Apple, tarihin gördüğü en ilginç kulaklığa imzasını atabilir!

  • Ercan Uğurlu
Apple, "geleceğin" kulaklıklarını tasarlıyor

Apple'ın son bombası Beats'i satın aldığını resmi olarak duyurması olmuştu hatırlarsanız. Beats'i 3 milyar dolar gibi "uçuk" bir fiyata satın alan Apple, müzikle ilgili yatırımlarına devam ediyor. Satın almanın hemen ardından ortaya çıkan yeni bir patent, Apple'ın geleceğin kulaklıklarını şekillendirmek için çalışmalara başladığını gösterir nitelikte.

ABD Patent ve Marka Ofisi'nde beliren Apple'ın yeni patenti, "oryantasyon sensör kablolu kulaklık" şeklinde geçiyor. Henüz hakkında çok fazla bilgi olmayan bu patent, Apple'ın yeni nesil kulaklıklarıyla aynı anda birden çok kullanıcıyı tespit edebileceği bilgisini içeriyor. Kulaklıklara giden kablo içine yerleştirilen sensörlerle birlikte kulaklık seti bir başkasıyla paylaşıldığında cihaz bunu anlayacak. Ardından çalınan içerik üzerinde düzenleme yapabilecek olan sistem, mono ve stereo kanallar arasında değişiklik yapabilecek veya her kulak başlığı için farklı içerik oynatabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ne şaçma bi patend okurken bile sıkıldım hiç bişeyde anlamadım

@02 Haz 2014 15:05 aynen ben de hiçbir şey anlamadım.

bişey anladıysam arab olayım be

@02 Haz 2014 15:11 aynen ben de haberden hiçbir şey anlamadım.

bu demektir ki yazılım yoluyla içerik paylaşma programları da tarih olacak sömürgeci tekel apple

Bunu 99'da walkman ile arkadaşla ortak müzik dinlerken kullanıyorduk zaten.

İyiymiş. ......

Haberi biraz daha basit anlatayım. Şimdi biz müzik dinlerken çoğu şarkıda stereo kayıt dinliyoruz, yani sağ kulaklık farklı ses sol kulaklık farklı ses veriyor ve iki kişi tek kulaklık kullanmak istediğimizde birimiz sadece sağ, diğeri sadece sol sesleri dinleyebiliyor. Patente göre kulaklık iki kişinin tek kulaklık kullandığını anlayıp çalma modunu stereo'dan monoya çeviriyor ve tek kulaklıktan her iki kanalı birden dinleyebiliyoruz. Veya yazılımsal olarak her iki kulaklığa ayrı şarkıyı gönderip farklı şarkılar dinleyebiliyoruz. Zaten ilk anlattığım zaten her cihazın standart özelliği ama 2. yöntem gerçekten bir yenilik...

Sen de yorum yaz