Apple'ın mağaza bilmecesi!

Apple ürünlerini normalden daha ucuza satın alabileceğiniz bu "mağaza", kafaları karıştırdı!

  • Berk Toparlak
Apple'ın mağaza bilmecesi!

Geçtiğimiz yılın sonlarında eBay'de Apple ürünleri satan "Refurbished-Outlet" adında bir outlet bölümü göze çarpmıştı. Söz konusu sanal vitrinin Apple'a ait olduğu öne sürülmüş, ancak sitede yer alan "güncellenmiş" ve Apple'ın kendi resmi mağazalarından bile düşük fiyatlı rakamlarıyla acaba dedirtmişti.

Siteyi daha yakından inceleyen 9to5Mac, en sonunda bu sanal outlet mağazasının gerçekten de Apple tarafından işletildiği sonucuna vardı. "Deneme sürümü" olarak tanımlanan site, kullanıcıları büyük indirim fırsatlarıyla Apple ürünleriyle buluşturuyor ancak bir farkla: Sitede yalnızca fiyatlar değil, ürünlerin kendisi de "güncellenmiş" durumda. Zira bazı ürünlere göz attığımızda, "ilk günkü gibi yeni hale getirilmiş", "ısınma testlerini başarıyla geçmiş", "Apple tarafından test edilmiş son kalite ürün" gibi açıklamalar mevcut.

Sitedeki ürün fiyatları da bir hayli değişken. Örneğin Apple'ın 209 dolardan satışa sunduğu 32GB iPod Touch 179 dolar; normalde 599 dolarlık WiFi ve 3G seçenekli iPad 549 dolar; Apple'ın 1.049 dolar değer biçtiği 11-inçlik MacBook Air ise Refurbished-Outlet'te 949 dolar olarak göze çarpıyor. Üstelik sitedeki fiyatlar neredeyse her gün değişiyor.

Apple şimdilik konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Fiyatlar tabiiki düşük olacak. Çünkü orada satılan cihazlar REFURBISHED. Yani yenilenmiş İKİNCİ EL cihazlar. Lakin ne kadar yenilenmiş olur ise olsun sadece %4.7 daha ucuza (MacBook Air için hesapladım) ikinci el bir cihazı satın almak sizce ne kadar mantıklı?

@15 Mar 2013 16:46 Doğru pahalı ama bir şekilde bu ürünlerin geri dönüştürülmesi lazım bu kadar tüketici gözüyle bakmayın.

bildiğimiz outlet ürün satış yöntemi işte.

İndirim olsa ne olur Türkiye'ye yine gönderim yok.

outlet dedin mi fiyatlar en az %20 oynar. adamlar %5 düşürüp outlet diyorlar.

Oradaki cihazlar,sorun nedeni ile garanti kapsamında kullanıcıdan iade alınıp Apple tarafından tamir edildikten sonra 6 ay garanti verilerek satılan cihazlardır.Bir zamanlar tahtakalede satılan panasoic telsiz telefonlar,Sony walkmanlerin ve birçok kaçak gelen elektronik cihazların yüzde 99 u böyleydi ama refurbished etiketini temizlendikten sonra satardı uyanık satıcılar.(ki her büyük üretici cihazın arkasına refurbished olduğunu dolayısı ile 1 sene olması gerekirken 6 ay garantili olduğunu belirten etiket yapıştırır)

Farkindaysaniz refurbished olunca bozuk olanlarin tamir edilip satilmasi oluyor bari siz bilin ya

B kalite işte ama almak denemek gerek sonuçta bakımı yapılmış sorunu olmayan cihalar artı 6 ay garanti veriliyor. Tabi burda yok :(( ülkemizde vergi çok önemli

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play