Apple'ın Microsoft'un karşısında 10 avantajı!

MS, Windows ile Apple'ın çok önünde olabilir. Ama bu 10 "şey" tüm dengeleri değiştirebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın Microsoft'un karşısında 10 avantajı!
Lion, App Store'da sadece 29.99 dolar fiyatla indirmeye sunulacak

Microsoft uzun senelerdir masaüstü işletim sistemi piyayasasında baskın bir güç konumunda ve muhtemelen önümüzdeki senelerde de böyle olacak. Masaüstü işletim sistemlerinin dışındaki alanlarda en iyisi olmaya çalışan Apple'ın mobil işletim sistemleri ve hatta bulut gibi cepheleri ise görünüşe bakılırsa giderek önem kazanıyor. İşte işletim sistemlerinde Apple'ın Microsoft'a karşı 10 avantajı:

1. Lion sadece indirme olarak sunulacak

Apple'ın 6 Haziran'daki WWDC'de Microsoft'a karşı yapılan en şaşırtıcı hamlelerden biri şüphesiz Mac OS X Lion'ın şirketin dijital mağazası Mac App Store'den indirilebilecek olması (normal disk olarak satılmak yerine).

2. Lion'daki çoklu dokunmatik özellikleri

Microsoft'un Windows 8'i tablet işlevleriyle donatmak istediğini düşündüğümüzde Apple'ın Macintosh üzerinde tanıttığı farklı çoklu dokunma hareketleri, Microsoft'a bu alanda önemli bir darbe vurmuş olabilir.

Mac App Store ve diğerleri

iPhone ve iPad güncellemeler için artık PC'ye ihtiyaç duymuyor

3. Mac App Store

Microsoft, Windows 8'le beraber uygulama indirebileceğimiz bir mağazayı bizlere sunacak. Ancak buradaki sorun Microsoft'un oyuna çok geç kalmış olacak olması. Apple'ın Mac App Store'u Snow Leopard'da mevcut ve Mac OS X Lion'a da eklenmesi planlanıyor.

4. Stratejisiyle Windows'u bir bileşen haline getiriyor

Uzun süredir beklenen iCloud da 6 Haziran'da tanıtıldı. Apple, bulut yarışını kazanma stratejisinin bir parçasının Windows'un bir bileşen hale gelmesi olduğunu söyledi. Kullanıcı ister iOS kullansın, isterse Mac veya Windows, iCloud'u kullanabilecek, diğer ürünlerle içerik paylaşabilecek ve çok daha fazlasını yapabilecek. Microsoft'un aynı işi yapacak bir rakip hizmeti ise bulunmuyor.

5. Post-PC dönemine mi geldik?

WWDC'de iPhone ve iPad'lerin güncellenmek için PC'lere artık ihtiyaç duymayacağı açıklandı. Microsoft'un bundan mutlu olmayacağı ise açık.

6. Mobili masaüstüne getiriyor

Microsoft, Windows 8 ile beraber mobil benzeri işlevleri masaüstüne getirecek. Ancak Apple da mobil işlevlerini bilgisayarlara taşıyor. Söylediğimiz gibi Lion, çoklu dokunmatik hareketleri destekleyecek, Mac App Store ve Mission Control gibi yeni özellikler, mobil benzeri işlevleri masaüstüne taşıyacak.

iOS cihazları daha çekici hale geliyor

iOS 5 birçok yenilikle beraber geliyor

7. iOS cihazları daha çekici hale geliyor

Microsoft, Nokia ile beraberliğinin WP7'yi daha popüler yapmakta başarılı olacağını düşünüyor. Ancak iOS 5 ile gelecek 200 yenilik ile Microsoft'un başı biraz ağrıyabilir. Yeni uyarı sistemi, havadan güncelleme ve iMessage platformu, Windows Phone 7'yi işe yaramaz hale getirebilir.

8. 'Çalışan bir şey' anlayışı

Apple, iCloud ile kullanımı kolay bir platformu kullanıcıların ayaklarına getiriyor. iCloud, WP7 ve Android cihazlarda çalışmıyor. Bu nedenle kullanıcılar iCloud'u severlerse iPhone veya iPad'e geçebilirler.

9. Resume ile uygulama kurtarma

Apple'ın WWDC'de ortaya çıkardığı Resume özelliği ile OS X Lion kullanıcıları, bilgisayarlarını yeniden başlattığında veya bilgisayarları kilitlendiğinde, bir uygulamayı kaldığı yerden devam ettirebilecekler.

10. Programcılar iki kez düşünecek

Apple, WWDC etkinliğinde uygulamalarının Best Buy, Wal-Mart, Office Depot gibi sitelerde satışa sunulacağını söyledi. Bu ise, Mac ve iOS için program geliştirmeyi eskisinden çok daha çekici kılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ben microsoft kullansamda apple her açıdan ms den çok daha iyidir şuan ms kullanıyorum param yok diye ama param olursa apple ürününe gecmeyi çok istiyorum apple ms den daha iyi en aızndan bana göre öyle appleyıde kullanma fırsatı elıme gecmıstı

Dönemler değişiyor PC egemenliğinden sonra Mac tekrar zirvede. Nokia dan sonra iPhone lider vs vs... MS altın çağını yaşadı sıra Apple da...

Windows ile Apple'ın çok mu önünde :) Güldürmeyin.

ya hatırlıyorum da bi ara apple ın sahibininn toplam serveti 5 milyon euroydu ne kadar hızlı büyüdü ve ne kadar çabuk zenginleşti. çok değil 2 sene önce apple a sadece bi mp3 üreticisi gibi bakılıyodu. çok bi hakimiyeti ve ciddiyeti yoktu piyasada.

Apple ve Microsoft hesapda birbirine düşman,hesapda rakipler.ama bu koca bir yalan her 2 firmada hacker gibi cemiyet düşmanı adamlara veya kadınlara destek olan firmalar.bunu benim 4 yaşındaki yiğenim bile biliyor halada bunu bilmeyenlere ve birgün param olursa alacağım diyenlere şunu söylüyorum bugün 5-6 milyara ben en kral makinayı kurarım bide üstüne para artar ve onunla'da başka ihtiyacım olan cihazları alırım nedir bu mac aşkı çokmu iyi kullandık bizde kardeşim zaten apple hangi akla hizmet intele geçdi ve benim gözümde bitti bugün 1000 tane windows virüsü,spamı ve diğer şeyler varsa bir 300-500 de apple'da var eee ne anladık neymiş ayrıcalıkmış apple kullanmak vaybeee kullananlar herhalde kral,lord yada paşa oluyorlar herhalde.ya geçiniz bunları geçiniz aptallar markaya ödeme yapmaya devam etsinler sadece isme para veremem ne cihazlar ve makınalar var kardeşim niye yani macintosh veya microsoft kurarım lınux'umu oh herşey fazla fazla depoda virüs derdi yok eee bundan daha güzel bir şey varmı..............

gerçekçi olmak gerekir kimin kimden iyi olduğu ya da olacağı vs. bunlar göreceli kavramlardır, öyle veya böyle bugün dünyanın neredeyse bütün makinalarında (az kısım hariç) windowsun herhangi bir sürümü mevcutsa üstünlük budur bence

MAC = Büyük MP3 çalar :D

Dönemler değişiyor PC egemenliğinden sonra Mac tekrar zirvede. Nokia dan sonra iPhone lider vs vs... MS altın çağını yaşadı sıra Apple da...
--------------------------------------------------------------------------------
Bu Apple'ın ikinci altın çağı olacak. Kurulduğu ilk yıllarda Steve Jobs kendi şirketinden kovulana kadar şirket çok çok iyi gidiyordu... Zaten MS'in altın çağıda Steve Jobs'un Pixar ve NeXT'le uğraşmasından kaynaklandı :)

gerçekçi olmak gerekir kimin kimden iyi olduğu ya da olacağı vs. bunlar göreceli kavramlardır, öyle veya böyle bugün dünyanın neredeyse bütün makinalarında (az kısım hariç) windowsun herhangi bir sürümü mevcutsa üstünlük budur bence
---------------------------------------------------------------------------
üstünlük çoğunluk mudur yoksa işlev midir??

Mac App Store ustunluk mu? Birakin Allah askina. Windowsun uygulama sayisi ile mac i karsilastirmam bile.

bu gün her kullanılan cihazın 100 tanesinden 95 tanesi microsoft ürünü kullanıyorsa tartışılacak bi şey yok demektir.

Yazılım ve donanım işlemlerinde asla taraftarlık yapmam. Yapım şu şekildedir ve diğer insanlarında böyle olsa piyasaya nasıl daha güzel nasıl daha ucuz ürünler gelir siz düşünün. Teknolojiyi bir din olarak kabul etmeyin. Değişebilirler. Bu gün WİNDOWS kullanıyorsam yarın MAC kullanmayacağım anlamına gelmez. Vesaire Bu gün NOKIA kullanıyorsam HTC kullanmayacağım anlamına gelmez. En güzel ürünü ve yazılımı oluşturursa ben ondan yanayım yoksa bana ne Windows'tan bana ne MAC'tan Apple'dan bu işler böyle.

Bir kaç güne kadar seçimlerde de böyle idi düşüncem iyi olan kazanıyor gördüğünüz gibi :D

Saygılarımla!

gercekten bende karşılaştırmam bile windows sürümleri şu anda bilgisayarların yüzde 90 nında var zaten cogu kullanıcı bilgisayar olarak biliyor yok icinde windows yuklu yok mac onu bilmeyen neyın incelemesini yapıpta bu farkı degiştirecek oda arı mesele tabi windows bence uzun bir seneler daha lider

gercekten bende karşılaştırmam bile windows sürümleri şu anda bilgisayarların yüzde 90 nında var zaten cogu kullanıcı bilgisayar olarak biliyor yok icinde windows yuklu yok mac onu bilmeyen neyın incelemesini yapıpta bu farkı degiştirecek oda arı mesele tabi windows bence uzun bir seneler daha lider

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play