Apple oyun dünyasına girer mi?

Apple Microsoft'un olduğu her alana giriyor. Peki konu oyun konsolları olunca durum neden değişiyor?

Apple'ın oyun konsolu ne zaman çıkabilir?
Apple için en mantıklı tarih 2015 gibi görünüyor.

Oyun sektörü pek çok firma için çok önemli bir piyasa. Pek çok şirket bir şekilde oyun dünyasına girebilmenin yollarını arıyor. Apple da bu şirketlerden biri. Fakat günümüz şartlarında Apple'ın işi son derece zor görünüyor. Apple'ın üreteceği olası bir oyun konsolu pazara ancak dördüncü olarak girebilecek ve sadece bir sıra yükselmesi bile yıllar alabilir. İlk geçmesi gereken rakibi Sony'nin PlayStation3'ü şimdiye kadar 30 milyona adet sattı. Microsoft'un Xbox 360'ı 40 milyon ve en büyük rakip sayılabilecek Wii ise toplamda 75 milyon satışa ulaşmış durumda.

Bu satış rakamları aynı zamanda bu konsollar için oyun üreten geliştiricileri de yakından ilgilendiriyor. Apple'ın satışlar konusunda ilk zamanlarda kolay kolay baş edemeyeceği rakipleri ile rekabetinin yanı sıra, kendi konsolu için oyun geliştirecek firma bulması da pek kolay görünmüyor. Bu durumda Apple'ın eninde sonunda gireceğine kesin gözüyle bakılan oyun sektörüne yönelik ciddi bir girişiminin önümüzdeki 5 yıldan önce gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. 2015 yılında rakipleri yeni nesil konsollarını çıkartırken Apple'ın da kendi konsolunu piyasaya sürmesi çok daha olası bir ihtimal olarak dikkat çekiyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

İnşallah Appletv den apartma birşey olmaz... Çünkü sonuçta konsol işi ağırdır, iphone'daki gibi splash yerleştirip, pseudo-fast cihazlar yapmaya benzemez bu iş...

arkadaşım sen daha MICROSOFT tan dersini almadınmı ?

INTEL tabanlı makinalardan dersini almadın mı?

ne bilgisayarın bilgisayar ne işletim sistemin bişeye benzemiyor şimdi sıra oyun konsolunda mı?

kendini rezil etmek için zaten bi burası kalmıştı sok o burnunu da buralara bakiim daha hangi patentleri alıp üretmeden rafa kaldırarak kimlere zarar vereceksin ?

APPLE BATINCA FAKİR DOYURUCAM

Önce kendi sistemlerinde dogru düzgün oyun destegi verip konu üzerinde tecrübe edinsinler sonra konsol isinde de basarili olabilir.
Iphone ilk piyasaya sürmeden apple i yerden yere vuranlar vardi farkli sektör ne isin var diye ama isin tam hakkini hala veremesede iphone la bi basari yakalandi.
Arkadasin dedigi gibi bencede konsol olayi daha farkli, firma anlasmalari vs. vs. ama dedigim gibi burda tecrube sart bence ve oyun oynamaktan aciz macos lardan konsola bence uzun bi yol var diye dusunuyorum. Ama dersine iyi calisirsa apple guzel bisey eminim ki cikarir.(ama ya konsol yada oyunlari ciddi pahali olur e adi ustunde apple)

Apple yaparsa fiyatı 2000 dolar falan olur, cicili bir ambalaj, cad-cam oyunları filan..adınıda igame koydularmı tamam..:)

Konsolların satış rakamlarını abartmışsınız wii 50, xbox 30, ps3 20 milyon küsürlerde makina satmış durumda. Apple inşallah girmez bu konsol işine, konsol oyunları MS'un çamur grafikler sunan makinası yüzünden çok daha iyi olabilecek iken çok kötü bir şekilde hazırlanıyor, benim gibi ps3 sahipleride iğrenç portlarla oyun oynamak zorunda bırakılıyo, bide apple bu işe girerse konsollarda adam gibi oyun bulmak çok zorlaşır. Bu american kan emicileri az emek çok para felsefesiyle konsol oyunlarının içine tam ederler.

Bırak fanboyluğu dostum. Önelikle PS 3 oyunları port değildir. Çünkü iki ayrı sistem Xbox 360 ve PS3 oyunları ikisinede sıfırdan programlanmaktadır. Sadece next gen grafiklere sahip PC oyunlarının çoğu Xbox 360 porttur. Hatta D Software'in kurucusu John Carmack "Playstation 3 için oyun geliştirmenin Xbox 360'a oyun geliştirmekten çok daha zor olduğunu söylüyor. "Xbox 360'ta bulunduğumuz yere kesinlikle daha rahat geldik. PS3'te ise çok daha fazla ter dökmemiz gerekti." diye açıklama yapmıştı. Hatta şunlarıda demişti iyi dinle "iD Software'in kurucusu Carmack, Doom gibi oyunlarla bilgisayayar oyunlarında çığır açan bir programcı. Kendisine konsolların performansıyla ilgili bir soru sorulduğunda, PlayStation 3'ün diğer konsollara göre biraz daha fazla teorik ham performans sunduğunu söyledi. Burada sözün teorik kısmı önemli, Carmack pratikte PS3'ün donanımsal güç olarak Xbox 360'dan güçlü olmadığını söylüyor." bak haberin linkide burada http://www.chip.com.tr/konu/john-carmack-merak-katsayinizi-arttiracak_14145.html
daha ne yapayım senin için okuda ufkun genişlesin.
----------------------
Konsolların satış rakamlarını abartmışsınız wii 50, xbox 30, ps3 20 milyon küsürlerde makina satmış durumda. Apple inşallah girmez bu konsol işine, konsol oyunları MS'un çamur grafikler sunan makinası yüzünden çok daha iyi olabilecek iken çok kötü bir şekilde hazırlanıyor, benim gibi ps3 sahipleride iğrenç portlarla oyun oynamak zorunda bırakılıyo, bide apple bu işe girerse konsollarda adam gibi oyun bulmak çok zorlaşır. Bu american kan emicileri az emek çok para felsefesiyle konsol oyunlarının içine tam ederler

Bir PS3 kullanıcısıyım ve şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Türkiye'de XBox satılmıyor ve MediaMarkt' a gittiğimde en ön sırada Wii oyunlarını görüyorum. Tahminim Türkiye'de Wii kullanıcısının daha fala olduğu yönünde. Malesef Türkiye'de oyunlar ve konsollar çok pahalı satılıyor.
Hiç olmazsa PS3'te XBox'taki red ring of death problemi yok diyorum. Sony'nin en büyük hatası konsolları yüksek fiyatta satmaya çalışması ve PS3'ün bahsedilen ham performansını kullanan oyunları bir türlü piyasaya sunamaması diye düşünüyorum.

iphone için de tutmaz diyorlardı sadece çıkardıkları 1 urunle zirveye oturdular...

Apple'ın eninde sonunda gireceğine kesin gözüyle bakılan oyun sektörüne yönelik ciddi bir girişiminin önümüzdeki 5 yıldan önce gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. 2015 yılında rakipleri yeni nesil konsollarını çıkartırken Apple'ın da kendi konsolunu piyasaya sürmesi çok daha olası bir ihtimal olarak dikkat çekiyor.
-------------------------------------------------------------------------------
kendi bilir!

Apple'ın eninde sonunda gireceğine kesin gözüyle bakılan oyun sektörüne yönelik ciddi bir girişiminin önümüzdeki 5 yıldan önce gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. 2015 yılında rakipleri yeni nesil konsollarını çıkartırken Apple'ın da kendi konsolunu piyasaya sürmesi çok daha olası bir ihtimal olarak dikkat çekiyor.
-------------------------------------------------------------------------------
kendi bilir!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir