Apple, Samsung'un evinde bile "sıçradı!"

Apple, Samsung'un evi Güney Kore de dahil, bu 3 önemli ülkede inanılmaz işler başarıyor!

  • Levent Öztürk
Apple, Samsubg'un evinde bile "sıçradı!"

Yeni bir araştırma, bir kez daha Apple'ın muhteşem bir 2014 sonu yaşadığını ve yeni iPhone'ların, firmanın market payını oldukça yükselttiğini göstermekte.

Veriler Counterpoint Research tarafından yayınlanmış durumda ve Apple'ın sadece geleneksel olarak güçlü olduğu Avrupa ve ABD marketlerinde değil, önemli Asya bölgelerinde de büyük kazançlar elde ettiğini ispatlıyor. Hatta Asya'nın bazı bölgelerinde, Samsung'un evi olan Güney Kore de dahil olmak üzere, Apple o kadar büyük bir market payı kazancı yaşamış durumda ki, rakiplerinin şu anda korkuyla koşuşturuyor olmaları o kadar da garip olmasa gerek.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus; Japonya, Çin ve Güney Kore'de büyük oranda başarılı oldular. Geleneksel olarak Samsung'ın "kral" sayıldığı Güney Kore'de Apple, yaz aylarında yüzde 15 olarak gözüken market payını iki katın üzerine çıkartarak, Kasım'ın sonunda yüzde 33'ü görmeyi başardı. Apple, LG'yi geçerek ülkedeki ikincilik sırasına yerleşirken, Samsung da yüzde 14 pay kaybederek aynı dönem içerisinde yüzde 60'dan yüzde 46'ya geriledi.

Counterpoint'in mobil ürünler araştırma yöneticisi Tom Kang'in söylediğine göre, daha önce ülke içerisinde yüzde 20'yi geçen bir yabancı firma bulunmamaktaydı ve ülke marketi, her zaman Samsung tarafından kontrol edilmekteydi. Ancak iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, bu durumu değiştirdi.

Apple'ın Japonya içerisinde de bir "market payı sıçrayışı" yaşadığı ve Kasım ayında yüzde 51'e yükseldiği gözüküyor. ABD'li firmanın Çin'deki konumu ise Lenovo ve Xiaomi'nin ardından üçüncülük. Aynı süreç içerisinde Samsung ise birincilikten dördüncülüğe düşmüş durumda.

Samsung'un karı, bir önceki yıla göre yüzde 60'ın üstünde bir düşüş göstermiş durumda ve market payı da oldukça ciddi bir şekilde geriliyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

kendi ülkesi bile artık samsung telefonlarına yüz vermiyor samsung çöp bir telefon şirketi olarak herkesin aklında kalacak

eee ne diyosunuz dandroidciler? koreliler de gösteriş meraklısı olmuşlar ha? hahaha

samsung ile lg dua etsin apple oralara fazla yatırım yapmıyor. yapsa bunların esamesi okunmazdı zaten...

Kimi ios sever, kimi android. zevkler ve renkler. ama herkes firmanın ürünün arkasında olmasını ister. Apple da bu ne kadar iyise Samsun da tam tersi. Yıllarca Samsung kullandım her ürününü. ne zamanki teknik servis fiyaskoları başladı, bir daha asla ve asla almam. Üç aşağı beş yukarı herkesin ürünü amaca bir şekilde hizmet ediyor. Mühim olan ürünüzün arkasında durun kardeşim. Böyle tepe taklak olursunuz işte..

o kadar patent teknoloji lg-sony-samsung ta olacaktı apple kampüsünde galaxylerle, xperialarla, g lerle gezerdi öğrenciler

Bir insanin androidi birakip ios kullanabilmesi icin ileri derecede teknoloji ozurlu olmasi gerekir

@24 Oca 2015 22:50 heyecandan yazamamıssın. olmaması gerekir olcak

@24 Oca 2015 22:50 yaa tabi koreliler de teknoloji özürlü dimi. Senin kafa yanmış dostum. At gözlüklerini çıkar artık ve kabullen. Dandroidin sonu geldi.

@24 Oca 2015 22:50 tamam güldük :) hadi git şimdi....

Samsung çok model çıkarıp çıkardığı ürünün arkasında durmazsa olacağı bu 2000 tl ye telefon alıyorsun sonrada destek verilmiyor. Samsung apple nin stratejisini uygulasa piyasada apple ürünleri kalmaz bence...

22:50 acaba sen androiddeki kaç uygulamayı doğru düzgün kullanıyorsun? Onu bırak hayatında eline iPhone aldınmı?

iphone 6 nın tasarımı fazla hoşuma gitmedi 5snin tasarımı daha guzel daha şık duruyor

Market Payı ne be pazar Payı dururken? Google çevirisi haber koyarsan alacağı böyle komedi

Ulkemizdeki garip marka fanatikligi icerikten cok gelir durumuyla ilgili sanirim bir insan 2 yil taksit odedigi bir cihazin en iyisi olduguna kendisini inandiriyor ama gercekte isler oyle yurumuyor gecler, en son piyasaya cikan cihaz en cok ilgiyi ceker bu gayet normal, japonya gibi ust duzey gelir grubunda olanlarin 2 yil taksit odedigini sanmiyorum haliyle bu durum bir sonraki cihazlarla degisir, birieride taksit odemeye devam eder.

  17:01 senin dandroid dediğin dünyanın 100/85ini ağustos ayi aldi senin dandiosun 100/15 dan 100/12 ye geriledi . Androide laf atmican smasunga atcan

En son cikan cihaz en çok satar nexus7 ve s6 cikinca durumu ayfon6 gibi cikacak

Bunlar samsungun iyi gunleri, daha da beter olacak. sattığı o kalitesiz ürünlerden sonra kimse 2. kez samsung almaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play