Apple: Snow Leopard Windows 7'den üstün

Apple'ın yeni sistemi Snow Leopard Apple'ın dediği gibi gerçekten de Windows 7'den üstün mü?

  • Ceyhun Seval
Apple: Snow Leopard Windows 7'den üstün
Snow Leopard aslında Leopard sürümünün geliştirilmiş bir benzeri

Apple pazartesi günü WWDC 2009 konferansında yaptığı açıklamada yeni Mac OS X sürümü Snow Leopard'ın Eylül ayında piyasaya çıkacağını ve sadece Intel Mac'lerde çalışacağını duyurdu.

Apple'ın Snow Leopard ile getirdiği yeniliklerden ilki sistemin Leopard kullanıcıları için sadece $29'a güncellenebilmesi. Bu aslında yeni sistemin eski sistemin detaylı bir optimizasyonu ve düzenlemesi olduğunu gösteriyor. Ama bu yeni sistemde yeniliklerin olmadığı anlamına gelmiyor. Aksine yeni sistem eskisine oranla birçok yenilikle dolu.

Snow Leopard'ın dikkat çeken bir özelliği yeni Grand Central Dispatch sayesinde bütün uygulamaların çift veya daha çok çekirdekli işlemcilerden daha etkin yararlanabilmesi. Bu sistemin komutlarınıza daha hızlı cevap verebilmesini de sağlıyor. Ayrıca Safari 4, Finder, Mail, iCal gibi temel sistem uygulamaları da artık 64bit. Bu sayede uygulamalar çok daha hızlı çalışıyor. Yeni Safari 4 eklentiler sorun çıkardığında tarayıcınızın bu sorundan etkilenmemesini sağlıyor ve JavaScript 64bit'lik tarayıcıda %50 daha hızlı çalışıyor. Geliştirilen 3B "dock" artık "Exposé" özelliğini kendi içinde barındırıyor ve daha düzenli bir görünüme sahip. Yeni C temelli OpenCL ise geliştiricilere grafik işlemciden grafik işlemleri dışında da yararlanabilmelerini sağlıyor.

Apple, 1.000'in üzerinde projeyi hayata geçirerek geliştirdikleri Mac Os X Snow Leopard'ın Windows 7'den daha yüksek bir performansa sahip olacağını belirtiyor. Zaten piyasaya çıkış tarihini Windows 7'ye denk getirmeleri, iki sistemin yarış içinde olduğunun bir göstergesi.

Apple'ı takdir ettiğimiz nokta ise yeni sistemin aslında birçok "kaporta altı" yenilik içermesine rağmen bir güncelleme olarak değerlendirip kullanıcılarına 29$'dan sunması. Keşke benzer durumda olan Microsoft da Vista kullanıcılarına böyle bir olanak sunsa...

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Oyun desteği olmayan bir işletim sistemi mi üstün oluyor ? Apple kendini kandırsın dursun.

yaw şu leoparın tadına bizde bakalım diyoz ama malesef apple bunu bilgisayar için yapmıyo.
sonra win7 ile yarışıyoruz diyo.
neye göre kıyaslama yapacaz .
illa bi mac alacaz leoparı deniyecez
sonra win7 kurup tekrar deneyecez tabi mac için win 7 sürücüsü olmadığı için bu test de havada kalacak.
eğer apple işletim sistemi olarak windowsla yarışmak istiyorsa her makineye kurulabilen bir yazılım yapmalı.
kendi çöplüğünde ötmesi kolay.
gel bide PC çöplüğüne de bakalım win mi leo mu.

"""Oyun desteği olmayan bir işletim sistemi mi üstün oluyor ? Apple kendini kandırsın dursun."""
sen de ufak dünyanda yaşa durrr

oyun desteği olmadığını kim söylemiş ben macimde oyunların çoğunu oynayabiliyorum gerekirse aynı mac ile bootcamp ile xpye yada windows 7 ye geçip windows uyumlu oyunları çalıştıabiliyorum.

Bir de bi aralar mac ler internete bağlanamaz gibi bi dedikodu vardı onada çok gülmüştük.

bende apple`a milyarlarca dolar kazandıracak fikir var ancak ne yazıkki appla`a ulaşamıyorum

"Apple'ı takdir ettiğimiz nokta ise yeni sistemin aslında birçok "kaporta altı" yenilik içermesine rağmen bir güncelleme olarak değerlendirip kullanıcılarına 29$'dan sunması. Keşke benzer durumda olan Microsoft da Vista kullanıcılarına böyle bir olanak sunsa..."

İşte ayın sözü...

tekno marketler dışında kullanmadım ama incelemeler,tanıtım videoları gösteriyoki görsellik,hız,performans açısından gerçekten harika bi sistem. evet eksik yanları var(leopard). (hangi sistemin yokkki:D) windows 7 çıktıktan sonra taşlar yerine oturmaya başlıcak.
ne diyelim allah kullanmayanlara kulannmak nasip etsin...

Tabikide win 7 her pc ye kurulabilir !!

microsoft güncellemelere para almıyor ben ona şükür diyom adamların gözü doymuyorki bide vistayı windows7yemi yükseltecek rüyamda görsem inanmam

aslında mac'in windowsdan pek bir farkı yok ama çoğu mac kullanıcısı virüsün ne olduğunu bilmez

"oyun desteği olmadığını kim söylemiş ben macimde oyunların çoğunu oynayabiliyorum gerekirse aynı mac ile bootcamp ile xpye yada windows 7 ye geçip windows uyumlu oyunları çalıştıabiliyorum."

performans nedir peki. sistemi windows ile boot etmiyor, sadece sanal pc mantığıyla çalışan bir sistemden bahsediyorsun. ayrıca maclerin zaten donanım performansının iki katı fiyata sahip olduğunu düşünürsen, o windows oldukça pahalıya gelecek. sokağa atacak paran olduğunu varsayarsak bile en üst seviye donanımlarla topladığın pcdeki windows, en üst seviyedeki macde çalışan sanal windowsdan çok daha hızlı ve grafik yetenekleri olarak aşırı derecede daha güçlü olacaktır.

"performans nedir peki. sistemi windows ile boot etmiyor, sadece sanal pc mantığıyla çalışan bir sistemden bahsediyorsun. ayrıca maclerin zaten donanım performansının iki katı fiyata sahip olduğunu düşünürsen, o windows oldukça pahalıya gelecek. sokağa atacak paran olduğunu varsayarsak bile en üst seviye donanımlarla topladığın pcdeki windows, en üst seviyedeki macde çalışan sanal windowsdan çok daha hızlı ve grafik yetenekleri olarak aşırı derecede daha güçlü olacaktır."

Hayır bootcamp dediğimiz araç windowsau mac üzerinde boot etmeye yara sadece intel işlemcii maclerde çalışır ve performans son derece iyi.Apple bilgisayarların pahalı olmasına gelince mac'lerin içinde parayla satın alabileceğimiz yazılımların hepsi içinde bulunduğundan fiyat yüksek

"performans nedir peki. sistemi windows ile boot etmiyor, sadece sanal pc mantığıyla çalışan bir sistemden bahsediyorsun. ayrıca maclerin zaten donanım performansının iki katı fiyata sahip olduğunu düşünürsen, o windows oldukça pahalıya gelecek. sokağa atacak paran olduğunu varsayarsak bile en üst seviye donanımlarla topladığın pcdeki windows, en üst seviyedeki macde çalışan sanal windowsdan çok daha hızlı ve grafik yetenekleri olarak aşırı derecede daha güçlü olacaktır"

yeni maclerde artık sanal makinaya gerek kalmadan doğrudan native olarak kurulabiliyor yani normal pcde açtığın gibi appleda da aynı performansla açıyorsun zaten bootcampden bahsedilen oydu.

fiyatına göre donanım özelliklerinin düşük olduğu doğrudur ama bilgisayarı sadece içindeki işlemcisi ramı ve hardi diski olarak düşünmek ne kadar mantıklı ? macintoshların kasalarında kullanılan malzeme alacağın en iyi pcden daha iyi, aliminyum kaplaması inceliği tasarımı ve 1. sınıf işcilikle üretlmiş makinayla toplama pcleri karşılaştırmayın.

Ayrıca, mac os her windowsdan daha stabil ve hızlı ayrıca kullanışlıda. bazı dezavantajları olduğu doğru ama zaten xp kurabilip gerektiği zaman işini görebiliyorsun.

son olarak, her zaman maksimum performansa ihtiyacınız olmuyor, çoğu işler için ortalama donanımlı bir bilgisayar gayet yeterli, tabi mühendislik uygulamaları ve son kuşak oyunlar oynamıyosanız..

''Tabikide win 7 her pc ye kurulabilir !!''

Dostum bizim bilgisayarlarımız okadar gelişmedi..Örnek vermek gerekirse benim bilgisayarım 232 Ram celeron D işlemci..Okulda kullandıklarımızda öyle.Şimdi hangisine kurucaksın win 7'yi ? Ben gördüğüm 2 örneği verdim.Senin sistem gereksinimlerin yeterlidir ama bu ülkedeki çoğu kişinin bilgisayarı eski benim gibi..Şuanlık XP devam..

PC oyunları söz konusu olmasaydı, Windows'u çoktan boşamıştım.

Ben buradaki tartışmaya girmeyeceğim, geçen sefer başka bir konuda girdim nuh dediler peygamber demediler, Peygamber diyenlerin katılımı bile olmadı (2 -3 kişi dışında onlara da teşekkürler)

Oyun desteği mi yok. Hiç birşeyi araştırmadan yazmayın. Küçük düşersin.

oyun desteği :) eğer bir işletim sistemini eleştirilirken oyun yok diye eleştiriliyorsa bilinki o işletim sistemi çocuklar için değil erişkinler içindir. şimdi ne yani erişkinler oyun oynamıyor mu diyecekseniz cevabımda şudur. bilgisayar oyun için değildir. oyun oynamakistiyorsanız ps, xbox vs. alacaksınız. ayrıca hayatında mac kullanmamış olanların yorum yazmasını deli cesaretine bağlıyorum. fakat linux'unda mac sistemlerinin de kabul etmesi gereken bir konu var. eğer ev kullanıcılarına hitap etmek istiyorlarsa windows'da kullanılan programların %99'ı sisteminizde aynı şekilde kullanılmasını sağlamaları gerekir. aksi halde windows'u kullanıcı bazında yakalamaları imkansız.

Apple da kendini böyle tatmin ediyor işte abisi : ) Kendini kendisinden başka öven yok : ) )

Bilgisayarımda herşeyi yapabilmeliyim. Hem mac al hem oyun konsolu al afedersiniz ama boncuk mu bu? Türkiyede sayılı kesim bunu yapabilir. Komedi yapmayalım lütfen, sanki birtek sizsimisiniz mac kullanan. Nasıl ki mac kullanmayanlar yorum yapmalı diyorsanız kullanmayanlarada aynı hakkı vermelisiniz. sanırım sizi ilgilendiren sadece mac kullanmak ve bu övgülere katılmak fakat kullanmayanlara neden kullanmıyorsun? dememek gibi bir adet ve yorumunada delicesareti diye çamur atmak. Şuan mac - windows kullanım oranları ndan haberim yok ama büyük bir çoğunluk windows kullandığına göre mac uygun gelmemiştir. talep meselesi talep olsaydı mac kullanımı windowsu geçerdi.
Bilgisayar oyun için değil miş, gerçekten komik; milyarlaca dolarlık PC oyun sektorü yalandan yaşıyor. sende oyun desteği yok değil diye yorum yapmayın diyorsan çok hata yapıyorsun :) emilatör programlarıyla oyun desteği mevcut ama PC kadar performans alamazsınız. 1 yıl bende mac kullandım birdahada tövbe ettim,
Unutmayın mac kullanıcılarının herşeye bir mazeret bulma özellikleri vardır. Sadece döküman film müzik görünüm ve bazı programlar için bilgisayar övülmez.
Bana tahtadan olsun içeriği sağlam olsun

AFEDERSİNİZ AMA BURADA BİŞEY YARIŞTIRMAK İÇİN HARARETLİ TARTIŞMALARA GİRMEK ÇOK SAÇMA GELİYOR. KULLANICILARI YANLIŞ BİLGİLERLE YÖNLENDİRMEK DAHA DA SAÇMA, HERKES NE İŞİNE GELİYORSA ONU KULLANIYOR, KİMSE KİMSEYE SÖZ GEÇİRMEK İÇİN PARA ALMIYOR HERHALDE.

Apple'ı takdir ettiğimiz nokta ise yeni sistemin aslında birçok "kaporta altı" yenilik içermesine rağmen bir güncelleme olarak değerlendirip kullanıcılarına 29$'dan sunması. Keşke benzer durumda olan Microsoft da Vista kullanıcılarına böyle bir olanak sunsa...
-------------------------------------------------------------------
ben mac`i severim ancak sezarın hakkı sezara bildiğim kadarı ile microsoft vista sahiplerine windows 7`yi bedava sunacak zaten

yani microsoft apple``ın aldığı o 25 doları bile almıyor :)

illa bi mac alacaz leoparı deniyecez
----------------------------------------------------------------------------
bir işletim sistemi denemek için 2000 dolar ödemekten neden şikayet ediyorsunki? :)

Apple'ı takdir ettiğimiz nokta ise yeni sistemin aslında birçok "kaporta altı" yenilik içermesine rağmen bir güncelleme olarak değerlendirip kullanıcılarına 29$'dan sunması. Keşke benzer durumda olan Microsoft da Vista kullanıcılarına böyle bir olanak sunsa...
-------------------------------------------------------------------
ben mac`i severim ancak sezarın hakkı sezara bildiğim kadarı ile microsoft vista sahiplerine windows 7`yi bedava sunacak zaten

yani microsoft apple``ın aldığı o 25 doları bile almıyor :)
13 Haz 2009 23:50:41

----------------------------------------------------------------------

Arkadaşım sanırım bu konuda ufak bir yanlışın var. Microsoft, sadece haziran ortasından 22 Ekim içerisinde Vista bilgisayar "satın alan" kişilere windows 7'yi bedava verecekti. Ancak şu anda Vista sahibi olan kullanıcılara ise yükseltme sürümünü bedavaya "vermiyor".
Fiyatlar ise şöyle:

Windows 7 Home Premium: 49,99$, Professional sürüm ise 99,99$'den ekspres yükseltme adı adıyla şu anda vista sahibi olanları windows 7'ye yükseltecek.

Detaylı bilgi için: http://www.chip.com.tr/konu/Microsoft-tan-Win7-icin-siki-fiyat-politikasi_13283.html

Windows 7'ni rakibi Windows XP ve Vistadır. Wndows Vista çıktı kaç işletme XP'den geçiş yaptı, kaş kişi (yeni bilgisayar ile gelmesi hariç box olarak) Vista aldı. Windows XP oyun, ofis işleri, internet, mutimedia uygulamaları (film, müzik) gibi işlemlerde yeterlidir. Donanım ve yazılım desteği çok geniştir, internet üzerinde çok fazka kaynak ve destek bulunut. Dolayısı Microsoft'un rakibi en başta yine kendi ürünüdür. Ayrıca Mac işletim sistemine virüs bulaşmaz demek işletim sistemi doğasına aykırıdır. Bütün işletim sistemlerine virüs bulaşır, bütün işletim sistemlerinin güvenlik açıkları vardır. Ayrıca Microsoft'un Server (sunucu) işletim sistemlerinde de ciddi pazar payı olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca ben Logo, Eta gibi muhasebe programlarının Mac versiyonlarını duymadım görmedim. Mac kullanın Windows'a işi düşer Windows kullanın Mac'e işi düşmez. Yeter ki bütçe uygun olsun. En son Vatan bilgisayarda bir mac fiyatı görnüştüm. Fiyatı 3.500 TL civarıydı. 3.500 TL bilgisayara bütçe ayıran kişi zoru olmadıkça sanmıyorum ki Mac alsın kaldı ki 1.000 TL ile bilgsayar 1 yıl içinde adım adım 2.500 TL'lik upgrade yapan bir kişiye karşı mac'in hiç bir şansı olacağını sanmıyorum. Zira Apple eskisi gibi Motorola CPU (işlemci) kullanmıyor. Bildiğiniz İntel CPU kullanıyor, yine bildiğiniz Nvidia ekran kartı kullanıyor. İşletim sistemi sistemi kodlarıda donanım kapasitesine göre çalışır. Ama yok Mac'de mucize varsa orasını bilemem.

Saygılar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir