Araba sürerken SMS yazanlar dikkat!

En son araştırmalar araba kullanırken mesaj yazmanın risklerini ortaya koyuyor. İşte korkunç gerçek!

Araç kullanırken mesaj yazmak faciaya davet!
Gözler yoldan ayrılınca kaza geliyorum diyor

Virginia Tech Ulaştırma Enstitüsü, araç kullanırken mesaj yazanların kaza yapma olasılığının, normal şartlara göre 23 kat daha büyük olduğunu keşfetti.

Araç kullanırken mesaj yazmak tehlikeli bir iş. Ancak sürücüler tehlikeyi pek umursamadan araç kullanırken mesaj yazmayı sürdürüyor. Yeni yayınlanan bu araştırma ise araç kullanırken cep telefonuyla mesaj yazmanın tehlikelerini gözler önüne seriyor.

Bu araştırmayı yürütmek için araçlara kameralar yerleştiren araştırmacılar, sürücüleri toplam 10 milyon kilometre boyunca takip etmişler. Sürücü davranışlarını takip eden araştırmacılar, sürücünün mesaj yazmak için gözünü yoldan ayırmasının kaza riskini inanılmaz arttırdığını gözlemledi.

Kazalarda veya kazayı çok yakın atlatma durumlarında sürücülerin kısa mesaj yazarken ortalama 4.6 saniye gözlerini yoldan ayırmasının, saatte 90 kilometre hızda bir futbol sahası uzunluğunda yol kat etmeye yettiğini ölçtüler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kim araba kullanırken SMS atarki? Araba kullanırken radyo değiştirmek bile tehlikeli iken SMS atmak intihardır. Yapan da aptallık eder :D

SMS yazarken telefon ekranına da arada bakman gerekir. Bu bakımdan sanırım çok daha riskli.

Acil birşeyse kenara çeker insan, konuşur 2 dk., yoluna devam eder ama SMS gerçekten de tehlikeli. Özellikle şehir trafiğinde.

ya ne laka şimdi oldu yan yazmayalım

ben 1e1 şahidim azdaha şarampole devriliyorduk dalaman fethiye yolunda sürüçü kardeşim bırak telefonu diyoruz dinlemiyor mesaj yazarken küt gidiyorduk az daha bi baktım korkudan eli aya titriyor sanradan degermi dedim aşkına mesaj atıyormuş?...

konuşma neysede sms yazılırmı ya:D al laptopu yanına internette sörf yap bari:D

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Araç kullanırken mesaj yazmak faciaya davet!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir