"Ben YouTube'a giriyorum" tepkileri!

Başbakan Erdoğan'ın "Ben YouTube'a giriyorum" sözlerini bilişim dünyası nasıl yorumladı?

"Ben YouTube'a giriyorum" tepkileri!

Dün yayınladığımız haberde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bir gazetecinin sorusu üzerine verdiği çok ilginç cevabı sizlerle paylaşmıştık. Başbakan Erdoğan'ın Hindistan'a giderken uçakta, "Youtube'a girilmiyor" sözlerine, "Ben giriyorum, siz de girin" karşılığını vermesi Erdoğan'ın yaklaşık 6 aydır yasaklı olan Youtube sitesine nasıl girdiği sorusuna yol açtı.

İnternet Teknoloji Derneği (INETD) Başkanı Doç.Dr. Mustafa Akgül, dernek olarak karşı oldukları ve Erdoğan'nın kendi koyduğu yasağı deldiğini belirterek, şunları söyledi: "Başbakan'ın sorumlu bir devlet adamı olarak davranmadığını görüyoruz. Yasağın delindiği biliniyor. Başbakan'ın özgürlükleri savunması gerekir ama onun hükümetinin koyduğu bir yasak var. Söz konusu yasağa neden olan videolar Türkiye'den görülmüyor. Mahkeme kararlarının aldığı yasaklarla uluslararası hukuku tesis etmeye çalışıyoruz. Türkiye'ye zarar veriyor. Dünya internetine Don Kişot gibi saldırıyoruz. Devekuşu gibi kafamızı kuma gömüyoruz."

Başbakan yasağı bilmiyor

Bilişim Sektörü Derneği (TUBIDER) Başkanı Niyazi Saral ise şöyle konuştu: "Başbakanımız herhalde bilmiyor ama Youtube'a girilmiyor. Öğrenciler için çok gerekli eğitim videolarının da yer aldığı Youtube'un yasaklanmasına karşıyız. Her şeyi yasaklayarak kurtulamayız. Yasağı yanlış kişilere yapıyoruz. Kafamızı kuma sokuyoruz."

6 aydır yasaklı
Youtube, Atatürk'e hakaret bulunan videolardan dolayı ilk kez geçen yılın mart ayında yasaklandı. Telekomünikasyon Kurumu ve Youtube'un Türkiye'de bulunan avukatlarının görüşmelerinin ardından siteden videonun çıkarılmasıyla yasak ortadan kalkmıştı.

Ancak kısa bir sürenin video paylaşım sitesi yeniden yasaklandı. Şu anda 5 Mayıs'ta Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı yasak kararı ve Ankara Çubuk Sulh Ceza Mahkemesi'nin 30 Ekim'de aldığı kararlar gereğince site yeniden yasaklandı.

Ankara

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

yotube'un kapanmasının saçma olduğunu herkes biliyor.ALLAH bilir burayı kapatanlarda giriyordur.

kabak tadı verdi artık bu you tube yasağı

TUBIDER Başkanı Niyazi Saral da pek saf bir vatandaşmış .!!!!!

Başbakan diyor ki: Bilişim teknolojisi yasaklar ile engellenemez.....Ben kırıyorum yasakları.!!!!!

NOT:Bu arada... chip com tr yeniden you tube yasağına kırma yöntemlerini yayınlasın lütfen .!!!!

girmiyen mi kaldı ? gizli olunca iyi açık olunca kötü.. kimin başını kuma gömülmek zorunda bıraklıyor acaba ? bunca zaman kapalıydı INETD niye birşeyler yapmadı demedi şimdi konuşulunca mı olmuyor!!
her tarafımız dernek vakıf dolu ne halt ediyorlar sorun bilen yok laf gelmeden meydanda olmaz bir şey yapmazlar kendilerine vakıf bunlar hangi taşın altında eliniz var INETD ? yada madem böyle bir derneksizni hazırlayın bir yasa taslağı eleştireceğinize yok herkes eleştirel olmuş kolayı o çünki diğerine çalıştıracak beyğin gücü var mı ki ?

işin suyu çıktı

İnternet Teknoloji Derneği (INETD) Başkanı Doç.Dr. Mustafa Akgül
Başbakan mı dava edip kapatmış acaba?Youtube u mahkemeler kapattı.Bilgisiz adamlar nerelerde şimdi görebiliyorum.

Zaten herkesin bildigi kullandıgı bir konunun saklaması gereksiz. İyi etmistir demiyorum ama abartılmasına da gerek yok.

labirenteki fare gibiyiz
internetin hızı artması, fiyatı düşmesi gibi olaylar tartışılması gerekirken.
yasalara uymayan insanlar topluluğunu oluşturuyoruz.
avrupa birliği değil de afrika birliğne bile bu kafayla giremeyiz.

Benim bildiğim yargı bağımsızdır. Verdiği kararlarda hükümetin etksisi olamaz. Youtube un ve v.s. sitelerin kapatılmasını Erdoğan mı emretmiş yapmayın Allah aşkına.

mesele youtube nin yasak olması değil,vatandaşların kanunsuz bir davranışa başbakan tarafından teşvik edilmesi.yanlış olan budur.
afedersiniz ama imam ve cemaat le ilgili sözü burada zikretmek istemiyorum.
iyi o zaman kanunsuz olan her şeyi yapalım.porno siteleri içinde başbakan aynı görüştemi onlara da girelim mi ,yoksa başbakanımızın bahsettiği özgürlüğün sınırı orada bitiyor mu?

İnternet Teknoloji Derneği neyi savunuyor onu anlamış değilim sadece burada başkan siyaset yapıyor. Bu kararı veren mahkeme, İnternet yasasının iyileştirilmesi gerekiyor.

bence basbakanin bu sozunde kotu niyetli oldugunu sanmıyorum ama fazla dusunmedigi kesin... Eger devlet yasayi koyarsa mahkemede uygular.Yasagın sacmaligida tartisilir fakat basbakan makaminda bir kisinin yasakla ilgili ben diger proxy serverlardan giriyorum sizde yapin gibisinden sozler soylemesi sorumsuzca bir davranis en azindan bunun hakkinda calisma yapiyoruz demesi daha mantikli

ben şunu anlamakta zorluk çekiyorum neden yabancı bir sitenin reklamı bu kadar yapılır ki?Devlet büyüklerimizin ve hepimizin dilinde hep Türk yapımı site isimlerinin dolaşması lazım.T.C nin veyahut yönetimden birilerinin youtube da hissesimi var ülkemize gelirmi sağlıyor.Benim gayem Türk vatandaşının uğraşı emeği sayesinde tasarlanmış sitelerin ön plana çıkması dünya markası olması isteğimdir.Hepimizin isteği bu yönde değilmidir.

İnternet Teknoloji Derneği neyi savunuyor onu anlamış değilim sadece burada başkan siyaset yapıyor. Bu kararı veren mahkeme, İnternet yasasının iyileştirilmesi gerekiyor.

bir öneri: mahkeme sadece yükleyici kapatsın komple site kapanmasın?

iyi de siteyi başbakan mı kapattı. bağımsız yargı kararıyla kapanmadı mı site?
geçen gün sansüre hayır diyenler, internette özgürlük diyenler nerede kaldı?

youtube u da folloş ettiniz aç kapa aç kapa. bu ne ya çocuk oyuncağı mı?

başbakan da girecek ben de girecem bu kadar basit. istemeyen girmesin youtube a.

ya başbakan mahkemelere mesaj gönderiyor.Demek istediği şu:"Siz ne kadar yasaklarsanız yasaklayın bu sitelere erişim mümkün. Ben de özgürlüklerden yanayım" Bu mesajı vermeye çalıştığı açık. Kasıtlı söylenmiş bir söz bu. Hükümet kapattı şeklinde yorum yapan INETD özgürlük mü istiyor siyaset mi yapıyor anlayamadım.

Yasak sitelere farklı yollardan girmekte bir sakınca yok. çünkü kanunda böyle bir yasak yok. O nedenle vatandaşlara yardımcı olmak herkesin görevi. Başbakanımıza da teşekkürü bir borç bilirim.

Hala "Padişahım çok yaşa" diyenler var ya...

Bakın, gözünüzü açın... Mahkeme bu kararı, "BU Hükümetin oluşturduğu yasaya göre" veriyor, o yasa da zaten internetten anlamayanlar tarafından hazırlandı. Mahkeme kararları kendi kafasına göre vermiyor, bu hükümet yasaya ne koyduysa ona göre veriyor. Bu hükümetin yasası diyor ki, "İnternete de normal suçlar" gibi davran. Bunlardan önce var mıydı böyle site kapatma? Yoktu. Sonra yine "BU" hükümetin bakanı diyor ki: "Youtube gelsin bize vergi versin, ondan sonra siteyi açalım", yani "CEBİMİZE PARA SOKSUN" öyle açalım diyor.

Şimdi burada hükümet yağcılığından öteye gidemeyen arkadaşlar. Yarın öbür gün sevdiğiniz siteleri de kaparlar kafalarına göre. SİTE KAPATMA YASASINI BU HÜKÜMET ÇIKARDI. Hala bu kadar kör müsünüz?

izlesin o zaman kendi karikatürlerini hem eğlenmişte olur..zaten nerde boş iş onlardan anlarlar.

Bu yasayı kim koydu? BAŞBAKAN KOYMADI MI? başbakanın kendi koyduğu yasaya göre mahkemeler siteleri kapatıyor.

başbakanın davranışı çok MANTIKSIZ!!! nedeni ise:

1-Bu sitelerin kapanmasına neden olan yasayı TBMM'deki illetvekilleri kabul etmedi mi?
2-Bu siteleri bu illetvekillerinin çıkardığı yasaya dayalı olarak kim bilir belki daha bilgisayarı açmasını bile bilmeyen bir yargıç, bu konularla hiç ilgisi ve bilgisi olmadığı için her siteyi rahatlıkla kapatan mahkeme kararlarını görmüyor musun?
3-Bunları görüyorsan ve sende zararlı olmadığı anlamış olduğun bu siteleri kullanıyorsan NEDEN TÜM İMKANLAR VE YETKİLER ELİNDE OLDUĞU HALDE BU SAÇMA YASAYI KALDIRMIYORSUN?

yasa bu:

MADDE 8 – (1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir:
a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;
1) İntihara yönlendirme (madde 84),
2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),
3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),
4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),
5) Müstehcenlik (madde 226),
6) Fuhuş (madde 227),
7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228),
suçları.
b) 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar. " ALINTI

bu yasa da ucu açık maddeler nedeniyle istenen site rahatlıkla kapatılabilir.

yasayı kendin koydun, teknoloji bilgisi şüpheli olan mahkemenin bu senin koyduğun yasaya dayanarak siteler kapattı, şimdi de kendi koyduğun yasayı ihlal ediyorsun. O ZAMAN KALDIR ŞU YASAYI!!!

kaldırılmamasının nedeni belli ama bunları söylemenin yeri burası değil.

hiç kimse kusurabakmasın ama
bugün youtube sitesini kapatmaya gelene kadar yol boyunca olanları görmüyormu ilgili kişiler.

özellikle egolarını türlü şekillerde tatmin etmeye çalışan kişilerin adult sitelerine neden engel yasaklama yok.

bugün insanlar elinde makina sokakta,markette plajda ailesiyle bile birlikte olan bayanları çekip nete veriyorlar.

ve sitelerde başlık

türbanlı içerikler yasak!

yahu kardeşim bu işin türbanı açığı yok.kimse kimsenin hayatını deşifre edemez. denilmiyor.

artık bunlara yasak konsun ve içeriği gönderen kişilere cezai işlemler uygulansın.

hiç kimse kusurabakmasın ama
bugün youtube sitesini kapatmaya gelene kadar yol boyunca olanları görmüyormu ilgili kişiler.

özellikle egolarını türlü şekillerde tatmin etmeye çalışan kişilerin adult sitelerine neden engel yasaklama yok.

bugün insanlar elinde makina sokakta,markette plajda ailesiyle bile birlikte olan bayanları çekip nete veriyorlar.

ve sitelerde başlık

türbanlı içerikler yasak!

yahu kardeşim bu işin türbanı açığı yok.kimse kimsenin hayatını deşifre edemez. denilmiyor.

artık bunlara yasak konsun ve içeriği gönderen kişilere cezai işlemler uygulansın.

sonsuz özgürlük diye birşey varmı? örneğin ben buradan bu siteyi ziyaret edip bu yorumları okuyanlara istediğim gibi hakaret edebilirmiyim. peki ettim diyelim bu durumda yazılarım sansür edilecek veya bloke olacağım buna kim bozulur tabiiki ben, ama sizler oh oldu diyeceksiniz. ben de şimdi "iyi oldu kapattılar, tepkisizmi kalsaydık" diyorum

Başbakan bunu söyledikten sonra kendimde internette herşeyi yapma özgürlüğü gördüm.Çünkü sokağın aklı yok.Canım yurdumun çok güzel bir atasözü var ,imam gaz çıkarırsa diye başlar.

"özellikle egolarını türlü şekillerde tatmin etmeye çalışan kişilerin adult sitelerine neden engel yasaklama yok."

Adult materyal sevenlere yaratık muamelesi yapılmasından bıktım usandım artık.

bu yasağı hükümet koymadı bunlar bağımsız mahkemelerin verdiği kararlar. fakat bunun üstesinden gelmek için hükümetin yapabileceği şeyler var. en azından portal özelliği olan siteleri kökünden kesmek yerine, davalık içeriğin olduğu URL'ye engel olsunlar. deve kuşu gibi kafamızı toprağa gömmek ne demek oluyor. bu ne yobazlık

Burada sorun özgürlük degil. Sorun Atatürke ve Ülkemize yapilan
hakarettir.Yoksa tabiki kimse , kimseyi engelliyemez, Avrupaliya ayni hakarette bulunulsaydi acaba hangi vatandasi girerdi kacak you tube.
Girmezdiler buna emin olun kendilerine yapilanlari gurur meselesi yapardilar keske bizde okadar gururlu olsaydik.

arkadaşım kim demiş avrupalıya aynı hakaret yapılsaydı ya dünyadan haberin yok youtubeda dünyanın dalga geçilmeyen hiç bir ülkesi başkanı vs yoktur herkesle dalga geçiliyor sen sadece türklere saldırılıyor sanıyorsun.

amerikada yayınlanan south park dizisinde amerikanın milli marşıne ne xxxxxx marş diyorlar kimseden çıt çıkmıyor üstelik bu program amerikada yayınına hala devam ediyor.

bazı şeyleri aşmamız lazım kimsenin hakaretiyle bizim onurumuz kırılmaz ülkemiz batmaz batsaydı en başta amerika batardı, dünyada bushu sevmeyen insan dolu ama bushla en çok dalga geçen ,onun için video hazırlayıp bushu videolarda köpek gibi gösteren bizzat amerikalılardır.

Sorun youtube gibi özgür sitelerde İslamlarının eleştirilmesidir... Yönetimdeki dinci-İslamcı kadrolar yasaklamayı en iyi çözüm olarak görüyor...

bu konuyu bile islama bagladınız ya helal olsun be..Atatürk e yapılan saygısızlık yüzünden kapandı youtube..Lütfen bu kdr da olmaz yani..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play