Bilgisayarınızı Canlandırın!

Bilgisayarımız çökünce ya da yavaş çalışınca ona kızıyoruz. Peki, acaba biz verimli ve performanslı çalışma bekleyen bir kullanıcı olarak, bilgisayarımıza gereken özeni gösteriyor muyuz?

Bilgisayarınızı Canlandırın! (Sayfa 5)

Fakat bir farkla! Incinerator kutusunda biriken dosyaları boşaltırsanız bu dosyaları herhangi bir yardımcı yazılımla geri almanın imkanı yok. Kısaca Incinerator sistemden bir daha geri alınamayacak şekilde tamamen silmek istediğiniz dosyalar için ideal. System Mechanic pek çok bağımsız modülden meydana gelmiş tek bir dev yardımcı yazılım. Programın System menüsüne girince karşımıza çıkan seçeneklerinin zenginliği bizi oldukça şaşırttı. Tek bir programda bu kadar çeşitli özelliklerin bulunması ilginç doğrusu. İlk seçenek olan Clean System Registry ile Registry içindeki geçersiz girişler, eski sürücülerden ve artık kullanılmayan programlardan kalan işe yaramaz DLL bilgileri Registry taranarak bulunuyor ve isterseniz tek tek, isterseniz hepsi birden silinebiliyor. Programın en güzel yanıysa, Undo özelliği sayesinde Registry’de gerçekleştirdiğiniz bu silme işlemini daha sonra istediğiniz bir anda geri alabilmeniz. Böylece her hangi bir yanlışlığa izin verilmemiş oluyor.

Arkaplanda çalışan tüm programlara ihtiyacınız var mı?

System Mechanic’in System menüsü içindeki Windows Startup Manager ile System Tray bölümünde ya da arkaplanda çalışmayı seven programları yönetebilir, istemediklerinizi kapatabilirsiniz. Kuşkusuz bu işlem için ille de böyle bir yazılıma ihtiyacınız yok. Öte yandan System Mechanic ile bu işlemin çok daha kolay olduğu da bir gerçek. Fakat Startup Management’ın bir miktar tecrübe gerektirdiğinin altını çizmekte fayda var. Açıkçası System Mechanic’in özellikleri saymakla bitecek gibi değil. Yine System menüsü altındaki Customize Windows Settings sekmesine tıklayınca karşınıza çıkacak seçenekler sizi şaşırtabilir. Zira burdaki olanaklar sayesinde Start Menu, Boot, Printer, Network, görünüm hatta güvenlik gibi pek çok konuda söz sahibi olmanız mümkün. Öyle ki, Security kısmındaki pek çok ayar sayesinde, kendinize bir dolu yetki vererek, bilgisayarınızı sizden başka kullanan kişilerin, size acı sürprizler yapmasına baştan engel olabilirsiniz. Özellikle System Customize sekmesindeki seçenekleri pek çok kullanıcı iki hatta üç program kullanarak gerçekleştirebiliyor. Bu aşamada System Mechanic gerçekten çok becerikli. Internet hızınızı System Mechanic ile optimize edin System Mechanic, Ensure Your Privacy seçeneğiyle bir anlamda, karda yürüyüp izinizi belli etmemenizi sağlıyor. Çünkü bu özellik sayesinde her türlü History, Cookie ve Cache bilgileri siliniyor. Öte yandan bu menüdeki ikinci seçenek olan Optimize Internet and Network Speed seçeneğini çok ilginç bulacağınıza eminiz. Program, bu seçenek altındaki Optimizations sekmesinde belirttiğiniz internet bağlantı türüne bağlı olarak, internet hızınızı optimize ediyor. İsterseniz bilgi ve tecrübe gerektiren bu ayarlamaları kendiniz de yapabilirsiniz. Tabii Relative Speed Test sekmesi pek çok kullanıcının ilgisini çekecektir. Bu pencere içinde 100KB, 500KB ya da 1MB’lık bir dosyayı sadece bu teste ayrılmış bir server’dan indirerek bu sırada gerçekleşen maksimum, minimum ve ortalama veri transferini görebilirsiniz. Eğer bu test dosyaları size ilginç gelmiyorsa, istediğiniz herhangi bir dosyaya ait URL’yi buraya yazarak gerçek anlamda bir dosya indirme işlemi sırasındaki internet hızınızı ölçebilirsiniz. Bu arada söylemeden geçmeyelim, bahsettiğimiz bu özelliklerin hepsini Scheduled Maintenance seçeneğiyle otomatik olarak istenen zamanda programa yaptırmak da mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

kullanıyorum gerçekten super bir program,ancak bazi işlemler sırasında cpu % 60 seviyelerine çıktıgından baska işlerle ilgilenemeyebilirsiniz.

Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir