Bir sabit disk nasıl yok edilir?

Kullanmadığınız bir diskten güvenle kurtulmak için aslında böyle bir yol da var! İşte o yol...

  • Zeynel A. Öztürk

Artık kullanmayacağınız bir diskteki verileri tamamen ortadan kaldırmak için bir yazılım kullanmak yerine diski parçalamak isteyebilirsiniz. Zira bu size verilerin gerçekten silindiğine daha çok inandıracaktır ve bu iş eğlenceli de olabilir.

Farklı elden çıkarma yöntemleri size göre değilse, diskinizi açmak için gerekli aletleri edindikten sonra diskinizi söküp plaklara ulaşabilirsiniz. DominoPower dergisi, bu işlemi adım adım anlatıyor. Motor ve manyetikler gibi ilginç parçaları saklayıp çılgın projelerinizde kullanmanız tabi ki size kalmış. Plaklara ulaştıktan sonra üzerinde bir mıknatıs gezdirip, ardından onları bir çekiç veya testere ile parçalamanız, verileri tamamen erişilmez hale getirecektir.

Farklı silme yöntemleri hakkında bilgileri bu makalemizde ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

tek çare parçalamak başka kesin bi seçenek yok ..kalkışta alev alıp parçalanan duzay mekigi sanırım discovery di ondaki parçalanmış disc lerde ki bazı bilgilere ulaşabildigini açıklamıştı seagate :-)))))

ne uğraşıcaz bööle yaw... atın b inşaat temeline beton dökülürken gitsin...

yada bir foseptik çukuruna atın...

olmadı küçük bir trafo ile veri kablolarından veya elektrik girişinden verin elektriği gitsin...

ama en kolay çözüm şu : diski kasadaki yerinden sökün, ama kabloları kalsın - sökmeyin, sonra windows üzerinden defrag yapmaya başlayın ve bu arada üzerine tornavida veya küçük çekiç ile ufak ufak vurmaya başlayın, böylece diskin kafası plakalara değerek okunmaz hale getirecektir...

yada dışarıda bir teneke yakın, biraz mazot bez ve plastik, kömür ve odun. sonra iyice harlandıktan sonra atın diski içine ve kızarmasını bekleyin. böylece plakalara hard + hart hart format atmış olursunuz :=)))

saygılarrr.r.r.r

Çocukken yok etmek istediğim bir şey olduğunda bakkaldan aldığım torpili içine yerleştirip yandaki arsada patlatırdım :)

Yakmakla verilerden tamamen kurtulamazsınız. Yakmaktan kastınız eritmek ise o zaman kurtulursunuz işte.Yani eritmeniz gerek izlediğiniz bilimkurgu filmleri'nde de diski eritecek güçte yakıcı madde kullanıldığını görürsünüz. direkt ateşe atan kimse yoktur.

UZAYA YOLAYIN GITSIN BITSIN BELKI UZAYLILAR BIRSEY OYRENSIN INSALNLAR ICIN TABI PC LERI VARSA!!!! SAYGILARIMLA

aileler dikkat etmeli pc satınca sakın hdd ile satmayın yurtdışında ikinci el satılan birçok yerde hdd yok. özel resimler videolar çıkarılabilir.
vidaları açıp çamaşır suyu dökün yada tuzruhu. çözücüler işe yarar.

Recep Tayyip Erdoğan da çılgın projesinde motor ve manyetikler gibi ilginç parçaları mı kullanıcak?

APARTMANIN KAZAN DAİRESİNE ATIN GİTSİN...

Ben hard diskiyle sattım, eski Windows'un üzerine yeni Windows kuruldu. Hangi bilgiyi okuyabilecek ki, eski verilerin üzerine yeni veriler yazıldı...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play