Bu eklenti ile Firefox daha az RAM harcıyor

Firefox'un fazla bellek kullandığından mı şikayetçisiniz? Bu ücretsiz eklenti sizi çok şaşırtacak!

  • Ümit Öncel
Bu eklenti ile Firefox daha az RAM harcıyor

Pek çok işimizi internet üzerinde görmeye alıştığımızdan beri aynı anda daha fazla sayıda tarayıcı sekmesi açmaya da alıştık. Birden fazla konuyu istediğimiz sırayla takip edebilmemiz açısından bu oldukça kullanışlı bir durum fakat her açılan yeni sekmenin tarayıcı tarafından kullanılan bellek miktarını da arttırdığı bir gerçek. Üstelik konu Firefox olduğunda, son zamanlarda sık sık dile getirilen bellek harcama sorunu hemen akla geliyor.

Neyse ki Memory Fox adlı bir eklenti sayesinde artık Firefox kullanıcıları bu sorunu en azından kabul edilebilir oranda yaşayabilirler. En azından, eklentiyi geliştirenler böyle söylüyor.

Peki ama bu eklenti nasıl çalışıyor; nereden indiriliyor? Tüm cevaplar haberin ikinci sayfasında...

Memory Fox nasıl çalışıyor? Nereden indiriliyor?

Memory Fox ile Firefox daha az RAM harcasın...

Firefox ile 20 veya 25 sekme birden açacak olursanız, tarayıcının 1 GB'ın üzerinde RAM kullandığını görebilirsiniz. Daha az sekme bile açık olsa zaman içerisinde tarayıcı tarafından kullanılan RAM miktarı şişecek ve diğer uygulamalar için geriye daha az bellek kalacak. Memory Fox, Firefox tarafından RAM'de o anda aktif olarak kullanılmayan bölümleri temizleyerek kullanılan gelen RAM miktarını 1 GB'tan 100 MB seviyelerine çekebiliyor.

Bu eklenti henüz çok yeni olduğu için Mozilla tarafından "deneysel eklenti" sınıfında değerlendiriliyor. Bunun sebebi ise henüz yaygın olarak denenmemiş olduğu için performans sorunları doğurabilme ihtimali. Kullanıcı yorumlarında da memnun kalanlar kadar, beklediği etkiyi bulamayanlar da var.

Eğer Memory Fox'u deneyip sizin sisteminizde faydalanıp faydalanamayacağınızı görmek istiyorsanız şu adresten indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Firefox beni yakti tam 3 ay hastanelik oldu pc mim. En buyuk chorme

adres hatalı

CHIP Online'ın notu:
Adres kontrol edilmiştir doğrudur ancak şu an itibariyle Mozilla'nın sitesinde Memory Fox eklentisinin indirilmesinde sorun tespit edilmiştir.

11,36 ben 2 yıldır firefox kullanıcısıyım nedense bizim bilgisayar hastanelik olmadı!!

bukadar parça pinçik bir tarayıcı olamaz ya, onu indir bunu bindir...

eğer bir yazılımın hataları bile artık yama yerine eklenti ile gideriliyorsa YUH YANİİİ...!!!

eklentisinin bol olmasına şaşırmamak lazım, artık hata gidericiler bile eklenti olmaya başladıysa kendini kobay olarak sunan ne kadar kullanıcı varsa oturup bir daha düşünsünler...!!!

mozilla mortiği yazılımcıları herhalde daha önce çaycılık falan yapıyorlarmış, böyle bir yöntem ancak onların aklına gelebilir...

uyanın artık uyanıııınnn...!!!
pis tilkinin yemeği olmayın millleeettt...!!!

ama size söyleyim arkadaşlar, en sonunda eklentilerden bıkkınlık gelecek ve millet her defasında eklenti kurmaktan yada aramaktan - YADA UNUTMAKTAN...!!! bıkacak...!!!

ve sonunda herkes gene IE8' e gelecek, yani yuvaya dönüş başlayacak...

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT HERZAMAN YENİ - SÜPER TEKNOLOJİLERİN TOPRAKLARI OLMAYA DEVAM EDECEKTİR...!!!

saygılar...!!!

bu firefox u o kadar övüyorlar dün indirip kurdum fakat beğenmedim ie8 e döndüm madem bu bakadar ram de yer kaplıyor peki ozaman neden firefox bu sorunu 3.5.6 sürümünde düzeltmedi ? yada neden daha önce bu soruna çare bulmadı ?

Yazılımın en iyisi Orijinal ve varsayılan olandır.

denedım 100 mb yiyodu 85mb a dusurdu :/

Firefox Ultimate Optimizer kullanın en iyisi o.

3.5 için sürüm için degilmis artık ona uyumlusunu yaparlar artık:))

edipciftci Bayılıyorum sana abi ya senin kadar bu ülkede geri kafalı insan görmedim heralde. :))

edipciftc'ye eklentinin ne demek olduğunu anlatırsanız sevinirim

Firefox ben kasmıyor 512 mb ram kullananlar atsın o pc yi çöpe

edipciftci kim ya :D her mozilla konusuna yorum yapıyor

"uyanın artık uyanıııınnn...!!!
pis tilkinin yemeği olmayın millleeettt...!!!"

bu ne demek :D sankii para ile kullanıyoruz firefoxu sanamı sorcaz ne kullancağımızı

12 29 sen neden chrome kullanmıosunda pampak bir ie8 kullanıyosun

eklentiyi yükledim kaldıramıyorum .... :( ne kaldırma seçeneği va ne de eklentilerde ayar seçeneği falan yok nasıl kaldırcam ben bunu

Denedim, kurdum ve yararını açık ve net bir şekilde gördüm.

Teşekkürler...

Yeni çıkacak olan IE 8.1 Firefox'un (yani "pis tilki"nin) eklentilerine destek verecek; bildiğimiz Firefox eklentileri IE üzerinde de çalışacak...

Edipciftci'nin bu konu hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum, sindirebilecek mi?

edipciftci bu işlerden anlamadığın belli...

explorer bilgisayarların vazgeçilmez bir tarayıcısıdır fakat bu gidişle explorer çok şey kaybedecek senin bunu görememen çok üzücü!

bunu neden söylüyorum?

günümüzde kullanılmakta olan internet tarayıcıları arasında gerçekten sert bir savaş devam etmekte ..
yüksek performans hızlı ping ve bağlantı zamanları konularında firefox, chrome, safari, opera adeta köşe kapmaca oynarken explorer adeta onları izlemekle yetiniyor...

microsoft geleceği açısından exploreri geliştirmeli....

fakat ilk adımı attığını da söyleyebilirim çünkü 6-7 sürümlerine göre explorer 8 daha stabil daha yüksek performans gösteriyor. ping ve bağlantı hızları konusunda adeta devrim yapılmış
ama bu yeterli değil....

saygılarımla...

Firefox'u sevmiyorum, aslında seviyorum ama sevmiyorum desem daha doğru olur. Çünkü eklentiler ile kendini ayakta tutuyor. Bende sürekli eklenti kovalayacak değilim heralde bu yüzden Opera veya Chrome gibi sade ve işini gören tarayıcıları tavsiye ediyorum. Firefox kötü demiyorum ama eklentiler olmasa Firefox liderliğe değil, sonunculuğa oynar.

firefox 3.6 beta ya uyumlu degil galiba i

Arkadaşlar zaten firefox'u diğer tarayıcılardan ayıran en büyük özellik özelleştirilebilir olmasıdır, şu bir gerçektir ki firefox kullanan hiç kimsenin kullandığı tema, eklenti, yan uygulamalar, vesayireleriyle birbirinin aynısı değildir.

Internet explorer bu işte tekelken (Netscape'i saymıyorum eskiler bilir) IE'nin karşısına çıkan açık kaynak kodlu ilk tarayıcı firefox'tur. Firefox size default gelir, ister o haliyle kullan ister ihtiyaçlarına uygun eklentilerle kullan. Hangi tarayıcıda bu kadar eklenti desteği var? IE'de mi? Operada mı? Chrome'da mı? Firefox'u kötüleyenler bence önce eklenti mantığını iyi kavramalı.

Edip çiftçi Internet Explorer'da yeni bir sekme açmak için Ctrl+T tuşlarına bastığında yeni sekmenin açılmasını beklerken ben Firefox ile çoktan siteyi yükleyip gezinmeye başlıyorum bile ;)

Eklentiyi denedim; Eklenti olmadan Firefox ile 50 sekme yükledim toplam harcadığı bellek miktarı 660 MB.

Eklentiyi yükledikten sonra tekrar aynı 50 sekmeyi yükledim toplam harcadığı bellek miktarı 570 MB.

Yaklaşık 100 MB'lık bir tasarruf sağladı bendeki 50 sekmelik Firefoxta. Değer mi? Bilmem. Ram'i az olanlar kullanabilir.

Not: İşletim Sistemim Win 7 Ultimate x64, 4 GB Ram, Tarayıcım Firefox 3.5.6

arkadaşlar 30 sekmeyle yapmış olduğum deneme sonucu normalde 230mb kadar ram yedi eklentiden sonra 170'e kadar düştü bence kullanmakta yarar var

firefox 1 numara windows 7 de deneyin

Şimdi Edip Çiftçi haklı diyeceğim artık....

Ben her eklentiye güvenmiyorum, kimin yazdığı belli olabiliyor, olmayadabiliyor...Her aklentiyi arayamam, arasam da bulamam, çok eklentinin bir yararı da olmuyor o zaman...Orada tamam ama ansiklopedi okur gibi yüzlerce birbirine benzer eklentiyi tek tek inceleyemem, yalnız ben değil kimse uğraşmaz....

Böyle bir eklenti varsa Mozilla gömsün Firefox'un içine beni çıldırtmasın. Nedir bu saömalık. Çok kızdım Opera'ya geçiyorum şu andan itibaren...

evveldende demiştim firefox eklenti geliştirciler için cennet.

tarayıcı olarak opera 9.6 ' sürümünden beri hız bakımından opera ve fırefox ile yarışabilecek kapasitede.

parola ve sekme yönetimi operada' ( speed dial ) daha başarılı . Ayrıca operanın görsel olarak al benisi daha fazla.

güvenliğe gelince pc nin güvenliğinden tarayıcım değil anti virüs uygulamalarım sorumlu. Kullanıcının eksik bilgisi veya fevri davranışından kaynaklı hiç bir problemin altından firefox yada başka bir tarayıcı ' ben güvenliyim' diye kalkamicaktır.

iş bu halde ben bunu yazarken neden firefox' ile yazıyorum ! anlamış değilim . Sanırım her yerde özellikle chip onlinede' firefox un her gün başka bir şekilde gözümüze.. gözümüze.. sokulması ile alakalı sanırım. Bir halt sanıp vazgeçilmezimiz ypıyoruz.

Chip Online gözümüze gözümüze sokmuyor, Firefox her hafta içi boş beta haberleri duyurduğu için onlar da haberci oldukları için aynen yayınlıyorlar.

Ben de dün Firefox'u eleştirirken, ( el alışkanlığıyla hep IE ve Firefox'a girdiğim için) Firefox kullanıyordum.

Firefox'u kullanmayı tamamen bırakmadım, ümitsizce artık düzgün bir tarayıcı olmasını bekliyorum, zaman zaman onu da kullanmayı tabii ki sürdüreceğim, ama varsayılan tarayıcımı Opera yaptım.

Eklentiler tarayıcıları şişiriyor, eklentisi çok olmak marifet değil, önce tarayıcı düzgün ve kusursuz olmalı.

Özellikle işlemci ve bellek kullanımında kusurlu olmamalı. Bu kadar kusuruna rağmen Firefox'u sevdik, IE8'den kurtulmamızı sağladı ama artık Opera da var...

Bende işe yaradı.

eklentiyle beraber ---- afom.exe ---- diye bir uygulama peydah oldu ve internet security şüpheli davranış diye bloke etti.

tarayıcıyı her açtığımda elle aktif etmem gerekiyor. otomatik olarak aktif olsaydı iyiydi.

işe yarıyor gardaşlar..

21 adet eklenti sonrası memory fox kurduğumda firefox kendine geldi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play