Bu kez kaybeden Apple oldu!

Apple, Samsung ve Motorola'ya karşı açtığı bu davada, bu kez beklediğini bulamadı!

Bu kez kaybeden Apple oldu!

Mannheim, Almanya'da bir mahkeme, Motorola ve Samsung'un Apple'a ait olan dokunma kontrolü patentlerini ihlal etmediğine karar verdi. Tam detaylar henüz açıklanmamış olsa da patent davaları konusunda uzman olan Florian Mueller, hakimin Hollanda ve İngiltere'de Apple'ın kaybetmesine neden olan kararlara benzer bir yaklaşımla değerlendirme yaptığı görüşünde: "Patent, rakiplere hareket alanı bırakmayacak derecede geniş tutulmuş. Bu karar büyük bir öneme sahip. Eğer dava kaybedilseydi Android tabanlı Motorola ve Samsung cihazlarının raflardan kaldırılması gerekebilirdi. Çünkü diğer patentlerin getirdiği kısıtlamaların aşılması mümkün olsa da bu kadar geniş tanımlı bir patentte böyle bir çözüm sözkonusu olmayabilirdi."

Karar, son günlerde bu cephede sıkıntılar yaşayan Samsung ve Motorola'ya nefes aldırmış durumda. Bakalım diğer davalarda kazanan kim olacak?

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çöküş mü başladı ne ???

Çok önemli bir dava değildi zaten. ayrıca tescilli ve çakmacı hırsız samsung asıl davanın kralını zaten yakında amerikada fazlasıyla görecek.... Dipnot: şu yukarıda ki resimde bile bir soldaki çakma takoza bakıyorum birde sağda ki tasarım harikasına ve diyorum ki; kalite ve estetik hiçbir zaman ucuza alınabilecek birşey değildir....

@25 Eyl 2012 19:26 vay arkadas bir telefon kullaninca kendini teknoloji uzmani sanip yorum yazmis. mesele senin anladigin kadar basit degil.

Esas bu kadar "geniş" patenti yapan adamları bulmak lazım.

"Patent, rakiplere hareket alanı bırakmayacak derecede geniş tutulmuş. " saçmalığa bak! uğraşıp patent almış adam sonra herkes kopyalayınca niye geçerli olmuyor? keşke apple ilk android kapasitif ekranlı telefonlar çıkarken dava açsaydı durdururdu belki üretimlerini..

daha öncede söylemiştim apple böyle davaları ancak amerika ve onun yarı güdümündeki ülkelerde kazanır çünkü amerikan sistemi kendi ekonomik gücünü korumaya kodlanmış bir sişstemdir bu emperyal düşünce tarzını sadece dış politika, basın yada eğitim sisteminde değil amerikan adaletinde de görebilirsiniz. işte buyüzden ABD sınırları içinde ticari zorluk yaşayan firmalar dış dünyada hiçbir zorluk yaşamadan büyümeye devam ediyorlar. Bugün SAMSUNG'un yaşadığı problemleri zamanında TOYOTA VE SONY hatta avrupalı otomobil üreticileri olan BMW ve MERCEDES de yaşamıştı. BURAYA KADAR YAZDIKLARIMI APPLE ÜRÜNLERİ KULLANAN ARKADAŞLAR YANLIŞ ANLASMASIN . ELEŞTİRİLERİM APPLE ın kalitesi ile ilgili değil sadece tek taraflı davranan amerikan adeleti ile ilgili. Kim ne derse desin amerikan karar alıcıları asya den yada avrupadan kendi ekonomilerine meydan okuyacak marka yada ülkelere izin vermiyor

EE Orasi Yandas Patent Ve Mahkemelerin Oldugu Amerika Degil.Tekel Olmanin Hakli Olarak Onunu Kesiyorlar.AppleABD Disinda Hangi Ulkede Kazanmis.Almanya Fis.Ingiltere Fis.Japonya Fis.Cin Fis Australia Fis.V.s Fis..

hadi ordan neyin hırsızından bahsedion be adam samsung galaxy s3 gördünmü hayatında konuşuyon apple samsunga özendi ekranı büyüttü kalas kalas konuşma

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir