Bu üniversitede Windows 7 kullanmak yasak!

Bu üniversitede öğrencilerin PC'lerine Windows 7 kurması yasak. Peki ama neden?

  • Selim Öztürk
Bu üniversitede Windows 7 kullanmak yasak!
Windows 7'nin beta aşamasında olmasından rahatsızlık duyan okul yönetimi, öğrencilerini şimdilik Windows 7'den uzak tutmayı yeğliyor.

ABD'de bulunan Georgetown Üniversitesi, son günlerde yazılım dünyasının dilinden düşmeyen Windows 7 ile ilgili öğrencilerine bir yasak getirdi. Okulda bulunan bilgisayarlara hiçbir şekilde Windows 7'nin halihazırdaki beta sürümünün kurulmamasını isteyen üniversite yönetimi, alınan bu yasak kararına gerekçe olarak ise beta sürümünde olan her yazılımın ciddi riskler taşımasını gösterdi.

Üniversitenin bilişim grubu tarafından atılan ve her öğrenciye gönderilen mesajda, Windows 7'nin beta sürümünün bilgisayarlara yüklenmemesi gerektiği vurgulanırken, olayın sadece Windows 7 ile sınırlı olmadığı ve herhangi bir programın beta sürümünün de bu bilgisayarlara kurulmaması gerektiğinin altı çizildi.

Bunun yanında Windows 7 beta'nın sistemlere kurulmasıyla birlikte bilgisayarların ciddi bir problem yaşayabileceğini de belirten mesajda, bilgisayarlara kurulu olan antivirüs yazılımlarının düzgün bir şekilde çalışmayabileceği, ekran kartı, yazıcı ve diğer donanım bileşenlerinin de yine Windows 7 beta ile uyum problemi yaşayabileceği kaydedildi.

Windows 7'nin final sürümünün yayınlanmasıyla birlikte ise Georgetown Üniversitesi yönetimi, yeni Windows'a tam destek vereceğini sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Beta yasağıymış :D Ben de Windows 7 yasak sandım.

bu ne yaw. bu nası iş böle. ne karışırlar insanların bilgisayarına. öneri yaparsın tamam. ama yasak nasıl olur.

windows 7 xp yi unutturacak bir işletim sitemi olucak uzun süre konusulucak hakkında tartışmalar yorumlar programlar fikirler çıkıcak beta bile on numara

windows'u sevmem ama yasağada karşıyım. üniversitelere yasak yakışmıyor. öğrenciler test etmeyecekte kim edecek.

Mantık dışı bir olay değil,beta sürüm her zaman tehlikeli olabilir. söz konusu okul bilgisayarları olduğunda saygı duyulması gerekir. 00:32 tam okumadan yorum yapmışsın, bizim insanlarımızın genel bir hatası vardır bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak...

adamlar doğru konsuuyorlar windows 7 i destekleyen ses driverlari hala yok ben yuklemistim ama ses cikamdigi icin sildim ve arastirdim bu sorun herkezde var ve oyun denedim oyun pc i zorlayinca tak diye atiyor oyundan xp de bu olmuyor

bu ne yaw. bu nası iş böle. ne karışırlar insanların bilgisayarına. öneri yaparsın tamam. ama yasak nasıl olur.

iyide pc unuversetenin mali yani ogrenciler defter ve kitap yerine pc uzerinde ders calistiklari icin yurtdisinda liseden itibaren her okul ogrencisine 1 pc verir okul bitimine kadar ondan unuversete boyle bir yasak koymus ben norvecte yasiyorum burdaki okular boyle bir sistemi var heralde bu unuversteninde sistemi boyle

Gayet doğru bi karar. İşletim sistemi bir bilgisayarın en önemli yazılımı. Diğer yazılımların beta versiyonlarının açıklarının olmasından dolayı da bilgisayar zarar görebilir ancak işletim sistemindeki açıklardan üniversitenin tamamını etkileyecek şekilde zarar verebilir. Ayrıca 00.32'de yazan arkadaşım konuyu tekrar oku kişisel bilgisayarlara değil üniversiteye ait bilgisayarlara yüklenmesi yasaklanmış.

Bu normal bir karar,
Beta olan programlarin zararlarindan hic bir zaman yazilim sahibi firma sorumlu tutulmaz.
yani o bilgisayarlardan birine kurulan windows7'de ki bir acik yuzunden butun universite kayitlari ele gecirilebilir.
Ve hic kimse suclanamaz.
Simdi burda yasagi elestirenler oyle bir durumda kalsalar o universiteye canin sagolsun diyip dava etmezler sanki...

insanlarin bilgisayarina karismiyorlar.Universitenin bilgisayarlarina kurmayin diyorlar!!!Beta risk tasir diyorlar!!!

kısısel pc lere yasak degıl okulda kı pclere yasak

'Okulda bulunan bilgisayarlara hiçbir şekilde Windows 7'nin halihazırdaki beta sürümünün ...'

geçen günkü tezimi destekliyor ben demiştim beta yazılım yüklemem kobay'mıyım diye adamlar akıllı daha finale ulaşmadan bazı arkadaşlar w7 mavi ekran var yok yazıcı yazmıyor eeeeee ne bekliyon bu bet ayrıca hiç kullanmadım bilmiyorum deyip sallıyom ya adı üstünde beta onunlamı uğraşacam microsoft uğraşmamış benmi uğraşacam.

bir üniversitenin kendi bilgisayarlarına beta olan bir yazılımın kurulmasını yasaklaması gayet doğal. habere dikkat edilirse üniversitedeki bilgisayarlara diyor. kişisel bilgisayarlara karışan yok ayrıca, beta programlar ciddi riskler taşıyabilir.
gayet mantıklı bi karar. haber olmasına da gerek kanımca böyle bi kararın.
şahsen win7beta kullanıyorum evimdeki bilgisayarımda ama işyerimdeki xp. iş yerimde bi yasak olmamasına rağmen win7 veya herhangi bir başka beta uygulama kurmuyorum, sadece beta olduğu için.

Öğrencilerin bilgisayarlarına değil, üniversite bilgisayarlarına karışıyorlar.

Bu kadar güzel bir performans veren işletim sistemini istemek de doğal hani.

ben mantıklı buldum henüz beta yazılım hataları mevcut ama daha sonra bu işletim sistemini kullanmalarını öneriyorum

Doğru bir karar almış üüniversitee

bence bu yasak 7 çıkınca da sürmeli. 7'ye destek verilmemeli

bence bu yasak 7 çıkınca da sürmeli. 7'ye destek verilmemeli
05 Şubat 2009 Perşembe, 13:28

Bunu neye istinaden söylüyorsun anlamadım.

Komplo teorimi yazayım (xD):

Bu bilişim grubu donanım üreticileriyle anlaşmalı.Vista daha yüksek donanım istiyor diye de Vista kullandırıyorlar.Hatta bu arkadaşlar registery defterini saçma sapan girdilerle doldurup PC açılışında da 800 tane programın çalışmasını sağlamışlar. :P

ülkemizdeki kaç üniversite de neleri kullanmak yasak veya değil bilmek istiyoruz.

saçmalık bütün donanımların vista driveleri win7 de çalışıyor herşey vistadan iyi çalışıyo bunun altındaa başkabişey çıkar demedi demeyin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play