Ceplerde zararlıları engellemenin 4 yolu!

Sadece dikkatli olun, bu 4 uyarımıza kulak verin ve cep telefonunuzu büyük bir beladan kurtarın...

  • Zeynel A. Öztürk
Ceplerde zararlıları engellemenin 4 yolu!
Cep zararlıları, zararlı geliştiricileri için yepyeni bir alan

Akıllı cepler ve tabletler, lüks cihazlar olmaktan tüketici cihazları olmaya doğru geçiş yapıyorlar. Mobil cihazların yaygınlaşması ise zararlı geliştiricilerin dikkatini çekiyor. Mobil zararlılar bugün sayıca çok fazla olmasalar da, son zamanlarda bu sayıda hızlı bir artış gözleniyor. İşte mobil cihazınızda uygulama indirirken veya alırken dikkat etmeniz gerekenler.

Dikkatli olun: Birinci adım, bir zararlı tehdidinin varlığından haberdar olmanızdır. Windows'daki kadar olmasa da, mobil cihazlarda da bu tehdit mevcuttur.

İndirdiklerinizi iki kez düşünün: Bir uygulamayı indirmeden önce yorumlarına gözatın. Sosyal ağlarınızdan, arkadaşlarınızdan tavsiye almanız daha da iyi olacaktır.

Kaynaklarınıza dikkat edin: Üçüncü parti uygulamalarda tehdidin daha yüksek olduğunu aklınızda bulundurun.

İzinlere dikkat edin: Bir uygulamayı yüklerken telefonunuzda kullanacağı işlevlere dikkat edin. Uygulamanın istediği izinleri görmezden gelmeyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Merak ediyorum bu devirde hem Androidi virüs bulaştıracak kadar iyi ve aktif kullanan, hem de bu basit şeyleri bilmeyen birisi kaldı mı? Töbe töbe.. Makale olsun diye yazıyorsunuz artık resmen -.-

Eğer android yüklü bir telefon kullanıyorsanız kesinlikle LBE Privacy Guard ya da benzer bir program kurarak yüklediğiniz diğer programların istediği izinleri yönetebilirsiniz. Zira bazı programlar öyle izinler istiyorlarki evlere şenlik. Unutmayın ki telefonunuzun güvenliği çok önemlidir. Birçok özel bilgimizi telefonlarımızda saklıyoruz. ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play