CERN: Asrın deneyinde neler oluyor?

Yer altındaki 27 kilometrelik dev bir makine: Asrın deneyinde bir kez daha düğmeye basılıyor!

  • Ali Güngör
CERN'de olup bitenler
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Fransa İsviçre sınırında yerin altında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı gömülü. Ayın 20'sinde tekrar çalışmaya başlayacak olan bu dev projenin başına gelmeyen kalmadı.

1 "Yüzyılın deneyinde Türk bilim adamları da var; 2 "Büyük patlama"ya sadece 7 gün kaldı; 3 LHC: İnsan yapımı en büyük makine; 4 CERN'in deneyinde nerede kara delik çıktı?; 5 Büyük Hadron Çarpıştırıcısı arızaya takıldı; 6 CERN'deki arıza problemi sona erdi; 7 Asrın deneyinde yeni bir hayal kırıklığı daha
; 8 Asrın deneyi bir başka bahara ertelendi; 9 CERN'deki dev deney bir kez daha ertelendi; 10 Asrın deneyinde büyük şok!; Asrın deneyi ve gelecekten gelenler...; 11 Asrın deneyinde bu kez de kuş krizi!

Register'ın haberine ve gezi notlarına göre çarpıştırıcı çalıştırılmak için soğutulmaya başlandı ve parçaları test atışlarıyla deneniyor. Usta gazeteciler bile yeraltının derinlikteki belli tünellere giremiyor. Çalışanlar bile retina taramasıyla girebiliyor. Filmlerden etkilendiyseniz ve birinin içeriye hoş da olmayan bir yöntemle girebileceğini düşünüyorsanız bunu unutun, retine taraması için gözün canlı olması gerekiyor...

27 Kilometrelik bir makine

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

27 kilometrelik bu manyetik çarpıştırıcı, parçacıkları süper hızlandırarak çarpıştıracak ve ortaya çıkan yeni parçacıklar incelenecek. Bunun için çarpıştırıcının kendisi kadar muazzam bir bilgisayar sistemi kullanılacak.

Sanılanın aksine, evrenin sırları çarpma anında değil, ardından yapılacak araştırmalarla ve aylar, yıllar zarfında çözülecek. Bu çarpmaların geride bırakacağı enkazın incelenmesiyle merak edilen sorula cevaplanacak.

CERN'den Sergio Bertolucci, bu projenin başlarda imkansız sanıldığını ancak şimdi çalıştığını belirtti. Tüpün içerisindeki sıcaklık, evrenin ortalama ısısından, uzaydan bile soğuk. Uzayın en soğuk ve içinde en az parçacık bulunan yerlerinden birisi o çarpıştırıcı tüpün içi...

Yüzde 99.99 güvenilirlik yetersiz

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Bu tüpün inşası da hiç kolay olmamış, 6.000 adet dev süper iletken mıknatıs, çalışmak için mutlak 0'a soğultmalı. Bu aşamada her biri 5cm kadar küçülüyor. Bunlarla 27 Km'lik bir tünel inşa etmek ve mühendislik olarak işin altından kalkmak oldukça zor. İnşa esnasında ise bu mıknatısları hatasız döşemek için robotlar kullanılmış. Çünkü yüzde 99.99 güvenilirlik bile her çalıştırmada bir mıknatısın hata yapmasına sebep oluyor.

Geçen yıl çalışmaya başladı ama hatalı bir elektrik bağlantısı patladı. 11,500 amperlik akım üstte yer alan sıvı helyum bağlantısını da kopardı. Sıvı helyum en ufak çatlaktan bile akıyor ve sızıntı durumunda hızla yayılarak büyük sorunlara neden oluyor. Bu soğutucu daha önce mıknatıslara sızarak sabitleyen paçaların her yönde yüzlerce metre fırlamasına sebep olmuştu ve bunu onarmak, tekrarlanmaması için modifiye etmek bir yıl sürmüştü.

Her parçayı değiştirmek ya da test etmek zaman açısından mümkün olmadığı için makinenin önce yarı güçte çalıştırılması planlanıyor. Bu esnada mühendisler soğuk terler dökecek ama bütün zorluklara karşın CERN çalışanları işini seviyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Haydi hayırlısı. Merakla bekliyoruz. Her nekadar bazı kesimler komplo teorileri üretse, dünyanın hatta evrenin sonu gelecek çığırtkanlığı yapsa da sonucu merakla bekliyoruz. Ben karanlıkta yaşamaktansa, aydınlıkta ölmeyi seçenlerin safına geçiyorum...

bu haberlerin toplamının geneline baktıktan sonra söylenebilecek tek şey var: üzgünüm ama bu deney gerçekleşmez ve belkide büyük bir hataya sebebiyet verebilir , bir facia olması bile muhtemel...

ben bu deneyi duyduğumdan beri problemler bitmedi bir türlü, ve aklıma takılanda şu : eğer bir ekmek kırıntısı bile potansiyel tehlike iken 27 kilometrelik bir tünelde bulunabilecek yabancı cisim ve parçaların risk oranını bir düşünsenize...!!!

ve burada CERN MÜHENDİSLERİNİN BİR AYALANI ÇIKIYOR ORTAYA :
içeriye giren kuşun retinasını güvenlik girişi taramasına kim kaydetti söyleyin bakalım? --- eğer kuş retinasını göstermediyse içeri nasıl girdi? --- içeride olması gereken kuşun bulundğuna dair hiçbir haber yok ??? --- ıssız bu bölgeye yakın bir fırın falan mı var ki bahsi geçen zavallı kuş gidip bir parça ekmek çaldı ve onuda bula bula bu dev tünele mi getirdi ???

daha da üretilecek çooook teori var ama bu kadarı şimdilik yeterli gibi. Peki şimdi bukadar olması için zorlanan bir projenin 1000/1 lik hatayı kabul etmemesi riskine bakarak 27 km de bu oranın her milimetrekarede yakanabileceği hayaliyle gerçekleşmesini düşünebilirmisiniz?

peki bukadar riske giren bu mühendislerin acaba bu deney gerçekleşmezse yada büyük bir hataya ve felakete sebebiyet verirlerse bunların hesabını tüm insanlığa nasıl vereceklerini düşünen varmı hiç ???

aslında burda şöyle bir düşünce takılıyor aklıma : acaba bu deneyin anlatılanlardan başka bir sonuca hizmet etme ihitimali nedir ?

böyle büyük bir risk ve büyük yatırımlar isteyen bir projenin bilinmeyen sonuçlar üzerine kurulması sizce de bir gariplik içermiyor mu?

aslında istenen sonuç bizlere anlatılanlarla pek alakalı değil gibime geliyor, evet deney esnasında ortaya çıkabilecek bilimsel olaylardan bahsederken aslında gerçek sonucu gizliyor olabilirler mi?

kaynakları tükenen dünyamızdaki bu gerçeğin farkına varıldığında ortaya çıkacak kaos ve dehşet ortamından önce bu deney yapılmaya çalışılıyor ki ulaşılmak istenen başka hedefler var...!!!

1 - dünyaya çarpmak üzere olan bir meteor var ve dünya yörüngesindeki hareketle ilgili bir müdahalede bulunacaklar ve bunu bize söylemiyorlar

2 - bu deney dünya üzerindeki manyetik alanları etkileyeceğinden dolayı çok büyük tabiat felaketlerinin olması ve dünyanın fizik dengelerinin zincirleme bir reaksiyonla tamamen bozulması ihitimali vardır

3 - gene olması ihtimal bir ışınlama yolculuğu için çok tehlikeli bir deney üzerinde çalışılıyor olabilir ve gene zincirleme bir reaksiyonla tüm dünyanın yok olabilmesi ihtimai var

4 - oluşacak çok kuvvetli manyetik alan ve ortaya çıkacak enerji gücünün yer altı madenlerini olumsuz yönde etkileyerek çok riskli başka oluşumlara yada felaketlere ve dengelerin bozulmasına yol açma riski bulunmakta

5 - geldik en tehlikeli ve sonuncusuna : BİZ İNSANLARA büyük ve güçlü manyetik alanlarda kalmanın ve ortaya çıkacak enerjinin milyonlarca GSM BAZ İSTASYON GÜCÜNE EŞİT olmasının etkilerini herkes oturup bir daha düşünsün --- ve unutmayın ki 27 kilometrelik bir tünelde asla 100%100 tecrit olamaz ve deney alanında temas halinde ortaya çıkacak mutasyona uğramış mikroorganizmaların bilinmeyen sonuçlarıyla DOMUZ GRİBİ değil DİNAZOR GRİBİ bile olabiliriz...

saygılarımla

Umarim bu defa basarili olurlar basarili olunurda bu sacma sapan inanclar ortadan kalkar...

filimi bile var komplo üzerine Angels & Demons izledinizmi güzel film.

Arkadaşlar olayı fazla büyütmenize gerek yok. Daha öncede buna benzer deneyler yapıldı. Yani bu deneyler bir ilk değil. Son da olmayacak. LHC deki fark, ilk defa bu büyüklükte bir hızlandırıcının kullanılacak olması. Bukadar aksiliğin çıkmasınıda normal karşılamak lazım. Çünkü bu kadar büyük bir deney daha önce hiç yapılmadı. Ben bu deneyin başarı ile gerçekleştirileceğine inanan kişilerdenim. Bu deneyin sonucunda evrenin oluşumu hakkında daha çok şey öğrenmiş olacağız.

Bu deneyin başarısız olmasındaki neden gelecekten gelenler tarafından sabote ediliyor olası.. :)

asrın deneyi biyana, chip.com.tr ailesini kutluyorum, ince bir hareketle logosunu karartmıştır.

Yapmayın allah aşkına en azından gidip bir sitesinden alet nasıl bir şey çalışma mantığını kullanılan teknolojiyi öğrenin. Ben de mühendisim, bu kadar hassas aynı zamanda devasa ve teknoloji harikası bir cihazda emin olun ki deneyin her aşamasında bir problem çıkması oldukça doğal. Üstelik bu deney şu ana kadar ortaya atılmış onlarca teorilerin modellerin doğrulanması için çok önemli bir veri sağlayacak bilim adamlarına. Şu anki bilimle doğadaki olayları belli bir konsepte oturtup açıklamaya çalışıyoruz. Hala açıklayabiliyor muyuz positif yüklü bir cisim ile negatif yüklü bir cismin neden birbirini çektiğini? Kütlesel çekim kuvvetlerinin zayıf çekim kuvvetlerinin ve diğer kuvvetlerin neden var olduğunu hala henüz tam olarak bilmiyoruz. Bu deney o kadar önemli ki kör bir insanın renklerin var olduğunu yayılan enerjinin dalga boyunun farklı olması ile alakalı olduğunu anlamaya başlaması gibi 5 duyumuzla ulaşamadığımız bilgiyi bize sağlayacak.

Halen bazıları yaradılışı ortaya çıkartacağına inanıyor ya çok komik.

bi de Lost gibi olmasın :)

ya 2012 kıyamet hikayesi varya milleti korkutmak için eften puften yalanlarla deneyi erteliyolar.

filimi bile var komplo üzerine Angels & Demons izledinizmi güzel film.
--------------------------------------------------------
Angels & Demons tam olarak film değil, kitaptan uyarlama bir filmdir (Türkçe adıda "Melekler ve Şeytanlar" yazarı Dan Brown'dır).

Konumuza geri dönersek eğer; benim düşünceme göre bu deney başarılı olacaktır. CERN dünyadaki en gelişmiş bilim merkezlerinden biridir (hatta en gelişmişidir) ve bizim aklımıza gelmeyecek her türlü şey çoktan hesaba katılmıştır. Bilimin amacı bilinmezleri açıklamaktır ve risk almadanda sırlar açıklanamaz. Önemli olan bir şeyi düşünüp harekete geçmektir eğer oturduğun yerden "bu bizi felakete sürükleyecek", "çok gereksiz", "Allah izin vermedikçe bilemeyiz" gibi yorumlar yaparsanız dünyaya hiç bir katkınız olmaz ölür gidersiniz. Eğer tarihteki mucitler böyle düşünseydi şuan interneti bırakın elektrik dahi olmayacaktı. Bir hiç uğruna trafik kazasında ölmektense bu deneyde yaşanacak bir kazada ölmeyi yeğlerim.

"Allah izin vermedikçe bilemeyiz" gibi yorumlar yaparsanız dünyaya hiç bir katkınız olmaz ölür gidersiniz

--------------------

Bunu yazmanada Allah izin veriyor merak etme :) Bu kelimenin gerçek kavramını bilenler biliyor, bilmeyenler dediğin gibi öyle ölüp gidiyor, ama bilmeyenlerin cephesinden bakmamak lazım...

Bu ülke insanının ortaçağ devri kafası ne zaman değişecek allahım? Oku, düşün, anla ; başka yol yok; kolaya kaçmak yok; pineklemek yok; öyle kutsal kitaplarda felan da bulamazsın. Kutsal kitaplarda da bizzat bu yazar zaten.

Öleceksek böyle bir deneyde ölmeyi durup dururken 80 yaşına kadar yaşamaya veya bir trafik kazasında ölmeye tercih ederim.Kimbilir bu deneyin sonuçları ilerde ne gibi şeylere, belki bir zaman makinesine veya bilmediğimiz başka boyutlara açılan bir kapının yapımına sebebiyet verecek.Bu deneyde şehit bile olsak gelecekteki torunlarımız bizleri İstiklal Savaşı'nda ölen şehitlerle aynı kefeye koyacak.Bu kadar temiz ve güzel bir ölüm benim görüşüme göre, ölen insanlara vereceği acı bakımından savaşta ölmekten 100 kat daha kolaydır.Savaşta ölmekten korkmayan cesur Türk Milleti bu kadar kolay bir ölümden neden bucak bucak kaçsın ki.

Sen de yorum yaz