CHIP TV'den özel hafta sonu dosyası: Rocky

CHIP TV sizler için ünlü Rocky serisinin tarihçesini anlatan özel bir hafta sonu dosyası hazırladı.

Dünyanın en çok tanınan boksörü
1976'da yapılan bu hareket tüm Rocky serisinde tekrarlandı!

"Dünyanın en çok tanınan, en çok sevilen boksörü kimdir" diye sorsanız yanıt elbette Rocky Balboa olacaktır. 1976'da Slyvester Stallone'yi bir gecede ünlü yapan Rocky serisi 2006 yılında sona erdiğinde arkasında bir efsane ve tam 6 tane birbirinden güzel sinema filmi bırakmıştı.

CHIP TV hafta sonu kuşağında sizler için Rocky efsanesini fragmanlar ile bilgisayarınızın ekranına getiriyor. Tüm dünyaya sporu sevdiren Rocky serisinin hangi filmlerini hatırlıyorsunuz? 1976'da sinemaya gidecek yaşta olanlar eminiz serinin hiçbir filmini kaçırmamışlardır. Onlar için biraz nostalji, genç CHIP Online ziyaretçileri için ise bir tarih dersi var bu özel dosyada...

Rocky tarihçesi burada (1/2)

Efsane başlıyor, Rocky I 1976
Rocky tarihçesi burada (1/2)Serinin ilk filminde, Rocky'nin boks kariyerinin başlangıcını öğreniyoruz. Sıradan bir boksörken dünya ağır sıklet şampiyonu Apollo Creed ile dövüşme şansını yakalayan Rocky Balboa karşısına çıkan bu fırsatı değerlendirebilecek midir? Serinin bu ilk filminde Rocky'nin mücadeleci kişiliğini çok yakından tanıyoruz.

Rocky I fragmanı
Filmin tüm ayrıntılarını içeren IMDB sayfası

Kapanmamış bir hesap, Rocky II 1979
Rocky tarihçesi burada (1/2)İlk maçta Rocky yenik sayılmış, ancak milyonların gözünde kazanmıştır. Buna dayanamayan dünya ağır sıklet boks şampiyonu Apollo Creed Rocky ile bir rövanş maçı yapmak ve unvanını korumak için elinden geleni yapar. Rocky karşısına çıkan bu ikinci şansı kabul eder.


Rocky II fragmanı
Filmin tüm ayrıntılarını içeren IMDB sayfası

Kaplanın gözü, Rocky III 1982
Rocky tarihçesi burada (1/2)Rocky artık çok ünlüdür, hem iyi para kazanmakta hem de herkes tarafından sevilmektedir. Tam bu sırada vahşi bir boksör olan Clubber Lang Rocky'yi bir maça davet eder, Rocky kendinden emindir ancak ilk maçta korkunç bir yenilgiye uğrar. Şimdi tek amacı unvanını geri kazanmaktır. Rövanş maçı için antrenörü zamanında en büyük rakibi olan Apollo'dan başkası değildir!

Rocky III fragmanı
Filmin tüm ayrıntılarını içeren IMDB sayfası

Rocky tarihçesi burada (2/2)

Rusya'dan sevgilerle, Rocky IV 1985
Rocky tarihçesi burada (2/2)Rocky unvanını geri kazanmıştır, ancak tehditler sürmektedir. Boksun sadece bir Amerikan sporu olmadığını kanıtlamak isteyen Sovyetler Birliği, "süper boksör" olarak yetiştirdikleri Ivan Drago'yu tanıtırlar. Apollo Creed Ivan Drago ile bir gösteri maçı yapmayı kabul eder ancak maçın sonu büyük bir felaket olur ve Apollo hayatını kaybeder. Apollo'nun intikamını almak Rocky'ye düşmüştür.

Rocky IV fragmanı
Filmin tüm ayrıntılarını içeren IMDB sayfası

Öğrenci mi, Öğretmen mi? Rocky V 1990
Rocky tarihçesi burada (2/2)Rocky emekli olur, ancak muhasebecisinin oyunları yüzünden tüm servetini kaybetmiş olduğunu öğrenir. Bildiği tek iş olan Boksa antrenör olarak devam edecektir. Yetenekli öğrencisi Tommy Gunn ile bir çok zaferler kazanırlar ancak Gunn şehirdeki diğer menejerlerin parıltılı vaatlerine kanar ve Rocky'yi terk eder. Her zaman Rocky'nin gölgesinde kalan Gunn buna daha fazla dayanamaz ve Rocky'yi alt etmeye karar verir. Sonucu bir sokak kavgası belirleyecektir.

Rocky V fragmanı
Filmin tüm ayrıntılarını içeren IMDB sayfası

Boksörler emekli olur mu? Rocky VI (Rocky Balboa) 2006
Rocky tarihçesi burada (2/2)Rocky hayatını bar işleterek kazanan emekli bir sporcu olarak hayatını sürdürmektedir. Ağır sıklet boks şampiyonu Mason Dixon ile Rocky'yi dövüştüren bir bilgisayar simülasyonunda bugün maç yapsalar Rocky'nin kazanacağını ortaya çıkar. Bunun altında kalmak istemeyen Dixon Rocky'yi maça davet eder. Rocky çoktan boksu bırakmıştır ancak içindeki ateş sönmemiştir. Rocky ringe son defa çıkmaya karar verir...

Rocky VI fragmanı
Filmin tüm ayrıntılarını içeren IMDB sayfası

Unutulmaz Rocky müzikleri

Rocky sadece filmleri ile değil, müzikleri ile de bir neslin aklında yer etti. Ünlü rock grubu Survivor'ın hazırladığı film müzikleri, özellikle "eye of the tiger", "in a burning heart" gibi klasikleri bilmeyen var mı? Bir dönem tüm spor salonlarının vazgeçilmez soundtrack'i olmuştur bu şarkılar...

CHIP TV Rocky özel dosyasına bu şarkıların en ünlülerinin video kliplerini de eklemeyi unutmadı elbette...

İzleyin: Rocky film müzikleri

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Mike Tyson ve Muhammed Ali daha cok taninmis 2 isim.

Bir hollywood yıldızını ve filmlerini anlatmış bulunuyorsunuz. Gerçek Rocky'i anlatmanız daha güzel olurdu.

Boks berbat bir spor, fakat film olarak ilk 4 seri güzel. Klasıkler arasında gosterılıyor. Fakat son 2 film Rocky' nın yaslanması, sıkıcı tekrarlar olması nedenıyle dıger serılerde yer alan heyecanı aratmaktadır.

"CHIP TV sizler için ünlü Rocky serisinin tarihçesini anlatan özel bir hafta sonu dosyası hazırladı"
da niye hazırladı?

ben en çok rambı filmlerini sevdim 4 seride birbirinden güzeldi

Rock 1 numaraydı herzaman serinin 6 filminde sadece 5 i beğenmedim ama diğerleri mükemmel tek sıkıcı yani olayda ABD olması:S

rocky tam bir emperyalist uşağı

bu adamı hiç sevmedim

En çok sevdiğim film serilerinden biridir...

"CHIP TV sizler için ünlü Rocky serisinin tarihçesini anlatan özel bir hafta sonu dosyası hazırladı"
da niye hazırladı? DİYEN ARKADAŞIN AMACI NEDR ACABA? DERGİLERİN CDSİNDE FRAGMAN VERİNCE OLUYO DA BUMU OLMUYO? BEN ÇOK SEVERİM ROCY FİLMLERİNİ VE ÇOK DA BEGENDİM BU DOSYAYI. İLGİNİZİ ÇEKMİYOSA OKUMAYIN BAKMAYIN KARDEŞİM. ZORLAMI SOKUYOLAR SİZİ BURAYA!!!!!!!!!!!

Rocky Vietnamdaki Başarısızlıktan Sonra Yaratılan Hayati Bi Kahraman Gerçekten Saçmalık.Biz Bütün Malubiyetlerde Bir Kahraman Çıkarsak :)

merhaba rocky1 in fragmanında rocky5 var

Rocky Vietnamdaki Başarısızlıktan Sonra Yaratılan Hayati Bi Kahraman Gerçekten Saçmalık.Biz Bütün Malubiyetlerde Bir Kahraman Çıkarsak :)

vietnam'la rocky'nin ne alakası var sen rambo'yuda kattın işin içine :) filme gelince , yaşım 30 bu 30 yılda abartmıyorum rocky serisini 500 kere izlemişimdir , filmde aşk sevgi inanç aksiyon herşey var..

Rocky'ye meydan okuyorum... CHIP Sponsorum olursan Rocky'nin tozunu silkelerim. Solum süründürür sağım öldürür.

80li yılları yaşayanların en çok izledikleri filmlerdir rocky ve rambo.
Stallone efsanesinin dolu dizgin gittiği yıllardı 80ler dolayısı ile ozamanı yaşayanlar için çok özel bir yere sahiptir bu filmler.
İşi başka yerlere kaydırıp bu filmlere öyle bakarsak hiç yabancı film izlemeyelim.Sonuçda her bir filmin içinde ya bir siyaset yada dini bir sembol oluyor.Ben şahsen böyle içerikli filmlere prim vermek istemem ama bir şekilde o film ilgimi çekmişse izlerim.
Nasıl izlediğimi sormayın,herkez yapıyor bunu ;)

Bill Conti - Going the distance... Nerede bu şarkı..

en berbatıda,serinin sonu,ROCKY BALBOA..izlemez olaydım,o güzelim serinin öyle berbat bi sonumu olur ya!Resmen rezil etmişler..

Öncelikle bu güzel incelemede emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ederim birbirinden farklı bir çok yorum okudum farklı farklı bir çok eleştiriler vardı eminim bu olumsuz eleştirileri yapan bir çok arkadaşım bu efsane seriyi o yıllarda seyretmiş kişiler değil o yüzden değerini anlamaları güç ben Sylvester Stallone filimleriyle büyüdüm serinin her filmi müzikleriyle duygu yüküyle hepsi bir birinden güzel aradan yıllar geçmesine rağmen tekrar tekrar izlenebilecek özel bir seri son filim beni çok dugulandırdı son filmin çekileceğini duyduğumda çok sevinmiştim nedeni ise 60 yaşında bir aktörün bugünün gençlerine bu efsane seriyi seyretmesi için bir olanaktı rocky ve rambo serisi sinema tarihine adını altın harflerle kazıyan bir ekoldür seyretmeyen arkadaşlarım varsa seriyi baştan sona izlemelerini tavsiye ediyorum... Rambo serisininde incelemesini bekliyoruz :)

Merhaba,Rock sevidiğim serilerden biridir.Film inclemerli için ayrı bir bölüm açılması Film incelemeleri (A-nostaljik B-yeni vizyona girenler c-Vizyona girecekler) gibi güzel olurdu.
Back to the future serisinide bekleriz:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play