Çin, Ay'ın karanlık yüzüne gidiyor!

İnsanoğlu, uydumuz Ay'ın Dünya'dan görünmeyen karanlık tarafına gidiyor!

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne gidiyor!

Ay'ın karanlık yüzü henüz insanlar tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmiş değil ancak Çin, 2018 yılında bu incelemeyi yapmayı planlıyor. Ülkenin State Administration of Science, Technology and Industry for National Defense (SASTIND) bölümünün açıklamasında ilk araştırma aracının aya ulaştırılma planları duyuruldu. 2013 yılında Jade Rabbit aracını Ay'a taşıyan Chang'e-3 uzay aracına benzeyen ancak daha fazla taşıma alanına sahip olan Chang'e-4 uzay aracı bu ziyareti gerçekleştirecek. 

Çin hükümeti, uzay araştırmalarına özel firmalardan da destek almayı planlıyor. Çin, aynı zamanda Chang'e-5 üzerinde de çalışmakta ve bu uzay aracı üç adımlı Ay programının tamamlanması için kullanılacak. Bu adımların arasında yörüngede dolaşma, iniş ve Ay'dan geri dönme bulunuyor. Chang'e-4 Ay'a ulaştıktan sonra Ay hakkında az bilgimiz olan kısmının jeolojik durumu hakkında veri toplayacak. Çin'in öncelikli hedefleri arasında yer alan uzay programının ilerletilmesi için 2018 görevinin oldukça etkili olacağına kesin gözüyle bakabiliriz...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ay'ın Dünyadan görünen tarafı epeyce hem NASA hem ESA araştırıldı bize çöpü kaldı diye Çinliler de galiba diğer gözükmeyen tarafı hegemonya altına alacak. Projenin adı benden olsun; Ay-Çin veya Çin-Ay. Bizde bu gelişmeler karşısında sabahın köründe özel tvleri açıp sadece eğlenelim, şinanay yavrum şinanay.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir