CoD: Modern Warfare 2, olaylı bölümü savundu

Kıdemli senarist, Call of Duty: Modern Warfare 2'de olay yaratan hava alanı katliamını savundu...

  • Ali Güngör
Senartisti katliam bölümünü savundu
Jesse Stern bölümün olması gerektiği gibi olduğunu savunuyor

CHIP Online: Call of Duty: Modern Warfare 2 incelemesi

Kıdemli senarist Jesse Stern, olay yaratan hava alanı katliamının yaşandığı Call of Duty: Modern Warfare 2 bölümünü savundu.

Stern'e göre Moskova'da geçen ve oyuncunun sivilleri katlettiği bu bölüm, Infinity Ward'ın alması gereken bir riskti.

"İnsanlar hava alanı sahnesi konusunda gerçekten güçlü reaksiyonlar gösterdi. Gerçekten de etkileyici oldu çünkü bu bölümün rahatsız edici, moral bozucu ama aynı zamanda insanların yakınlık hissedebileceği bir bölüm olması gerekiyordu" diyen Stern, bölümün olması gerektiği gibi olduğunu düşünüyor: Rahatsız edici!

"İnsanlar bilmek istiyor, ne kadar dehşet verici olursa olsun bilmek istiyorsunuz. Sizin bir parçanız orada olup bunun nasıl bir şey olduğunu bilmek istiyor, merak ediyor çünkü bu bir insani tecrübe" diyen Stern, Infinity'nin oyun testçilerinin de bu sahneye kızdığını, üzüldüğünü ya da tiksindiğini belirtti.

"Test eden herkes kalabalığa ateş açtı"

Şiddet insan doğasının parçası mıdır?

Stern "Bu sahneyi yaşadıktan biraz sonra bir bilgisayar oyununda olduklarını hatırlayıp bu yoğun duygulardan sıyrıldılar. Test eden herkes kalabalığa ateş açtı. Bu insan doğasıdır" dedi.

Sözlerinin devamında "Çok gerçekçi bir hissiyatı var ama aynı zamanda bu bir bilgisayar oyunu ve verilen tepki ilgi çekici. Asla bir bilgisayar oyununun bu kadar gerçek ve derinden bir hissiyat uyandıracağını düşünmezdir. Ama uyandırdı. Bazen böyle şeyle hiç işe yaramaz, ama eğer denemezseniz asla yeni bir şeyler yapamazsınız" dedi.

Senarist Jesse Stern özetle bunun bir bilgisayar olduğu fikrini asla aklından çıkartmıyor. Bölümü vurucu bir şekilde hatta rahatsızlık verici bir şekilde tasarlamış olma sebebi de oyunculara daha önce yaşamadıkları bir hissi yaşatmak. Burada kastettiği his insan öldürmek değil, bunu yaparken eğlenmek de değil. Bu bölüm yanlış bir şeylerin, sanal bile olsa insanları ne derece rahatsız edebileceğini gösteriyor.

CHIP Online: Call of Duty: Modern Warfare 2 incelemesi

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

O kadar büyütülecek birşey değil aslında ama yine de psikopatlara gün doğuyor

bende oynadım bende sivilleri öldürdüm o bölümde.
sonuçta bir oyun.o bölüm kesinlikle gerekiyordu.
oyun savaşı bütün yüzleriyle anlatıyor.

adamlar hakkını vererek yapmışlar gerçekten de daha dün bitirdim oyunu ve muhteşem senaryo,görüntü,ses...birde en çok sevdiğim kısımlardan biride hem dağa tırmanma hemde uzaydaki kısım.eğer gece 2-4 gibi oyunun o bölümlerini oynarsanız karanlıkta sanki gerçekten oradaymışsınız hissi veriyor.tavsiye ederim.

sadece oyun olmasına rağmen o bölümde hiçbir sivili öldürmedim, hatta o diğerlerine saldırmayı denedim olmadı öldürdüler beni :D

Adamın dediği gibi sonuçta bir oyun. Abartmamak lazım.

ne sivili üzerine resim kaplanmış poligon karakterler.
vuruken eşim görünce bayaa bi açıklamak zorunda kaldım ama :)

ne kadar düşük cümleler chip'e yakışmıyor. Lütfen daha dikkatli yazınız şu yazıları

bence çok heycan verici aynı zamanda düşündürücü ve tiksindirice bi bölümdü. Savaş Böyle bişey

Bölümde bir anda gerçekten kendinizi bir suçlu gibi hissediyorsunuz.

psikopatça bir şey, bu oyunu 10-11 yaşlarındahatta daha küçük çocuklarda oynuyor. o sahnede bir tane bile sivil öldürmedim. bu psikopatlık guruba uyma davranışı olurdu. kendinize hakim olamadıysanız bence kendinize sormalısınız niye diye...

vurdum gayette mutluyum o anki piskolojiyi yaşamam gerekiyordu

Müthiş bir bölüm :)

son derece gereksiz ve oyun akışıyla uyuşmayan bir bölüm. neden bir video olarak geçmiyor da illa oyuncuya oynatılıyor? bence bu orda duygu vermek gibi bir palavra değil bir milletle (ruslar) kendi zevkince dalga geçmektir.

ya kardesim mr. Jesse Stern beni bu yasimda katil gibi hissettirdin ya God damn you! :)

Savaş ın en kötü yanı düzgün düşünenemek :)

psikopatça bir şey, bu oyunu 10-11 yaşlarındahatta daha küçük çocuklarda oynuyor. o sahnede bir tane bile sivil öldürmedim. bu psikopatlık guruba uyma davranışı olurdu. kendinize hakim olamadıysanız bence kendinize sormalısınız niye diye...


oyun bu ne alakası var 11 yaşında çocuk oynasın dıe yapıolmıyo bu oyun

Bakıyorumda bazı ahlak polisi kesilmiş kişiler! hemen savunmaya geçmiş oynamadım,öldürmedim diye..Bu oyunda olanlar dünyanın kuruluşundan bitişine kadar olmuş ve olacak şeylerdir.Niye gerçekte olanları görmezden geliryorlarda bir oyunda yaşanınca hemen savaş karşıtı oluyorlar.Savaş dünyanın varolması için gereken bir şeydir kimse bunu inkar edemez.Savaşlar olmasaydı dünya bu halde sınırları olan bir gezegen olmazdı bunu soksunlar kafalarına.Ben o bölümü defalarca oynadım ve hiçte rahatsızlık duymadım.Reelde olanlardan rahatsızlık duyuyorum çünkü.Bunu bile ayıramayanlar var ki vayy halimize...Umarım bundan sonraki oyunlarında bu tarz bölümlere daha sık yer verir İnfinity yapımcıları.Oyunun yapımında emeği geçen herkezi en kıdemsizinden en tepeye kadar tebrik ediyor ve başarılarının kat ve kat artmasını diliyorum...

Yorumlar o kadar komik ki, oyunu hiç oynamayanlar belli oluyor.

İlk önce söyleyeyim o bölüm isterseniz geçilebiliyor ve herhangi bir eksiklik de olmuyor.

İkincisi oyun zaten yaşından büyükler için yapılmış bir oyun ama siz korsan almışsınızdır nereden bileceksiniz ki !

Üçüncüsü Jesse Stern gerçekten tam demek istediğimi söylemiş. Ben o bölümü bir kere oynadım ve insanların ortasına ateş ettim. Yaptım; çünkü merak ediyordum. Özellikle şu cümle bütün bölümü çok rahat açıklıyor :

"Bu bölüm yanlış bir şeylerin, sanal bile olsa insanları ne derece rahatsız edebileceğini gösteriyor."

O bölümü bir daha oynamak isteyeceğimi sanmıyorum ve hala terörist değilim.

:D bu sahneye takılan arkadaşlar bu oyunda brazilyada gerilla öldürüyosunuzda o gerillarlar kendi vatanlarını savunmuyormu ? oyunun ideolojisine takılırsanız işin içinden çıkamazsınız ben hava alanı sahnesini oynadım hatta oynarkende hiç 1 sivilin yaşamadığına emin olana kadar ölülerinede ateş ettim ne psikolojim bozuldu ne katil oldum ne terörist çünkü bu sadece 1 oyun

Sizinde dediğiniz gibi oyunun o bölümü oynanmadan geçilebiliyor. Zaten oyun yapımcıları bu bölümde terörün ne kadar kötü bir şey olduğunu oyunculara tattırmak istemiş. Ayrıca orjinal oyunun üstünde +18 yazıyor. 18 yaş altındaki çocukların oyunu alıp yanlış etkilenmesi Activision firmasının sorumluluğunda değil.

bu kadar abartılmasına gerek yok o bölümde sivilleri öldüren öldürür öldürmeyen öldürmez ödürmeyende öldürene laf yapmasın adam nasıl isterse öyle oynar bunun psikopatlıkla alakası yok bende oynadım bende öldürdüm hiçte psikopat katil olmadım adamlar gerçekleri olanları anlatan bir bölüm koymuşlar hiç yorum yapmayın bence adam gibi oynamanıza bakın kimseyede ne biçim oynuyosunuz sen psikopatsın ben değilim tartışması yapmakta gereksizdir !

büyük bir zevkle öldürdüm kıyım yaptım çokta güzel oyun istemeyen geçer obölümü yanlız nefark var biton asker öldürüyoruz oyunda da bir avuç sivil öldürmüşüz ne olmuş üzerinde üniforma var diye insan olmuyormu sonuçta insan öldürüyoruz bir oyun olduğunu unutuyorsunuz herkez itiraf etsin o bölümü büyük bir zevkle oynadınız daha sonra obölümle ilgili haberler çıkınca aaaa irenç miydem bulandı kusasım geldi filan falan kimi kandırıyorsunuz böyle bir yazı çıkmasaydı kimse obölünmün üstünde durmazdı.

Eski bir makalede hatırladığım kadarıyla oyun Rusya'da yasaklatılmış ve Infinity Ward firması piyasadaki oyunları toplatılıp,olaylı bölümü kaldırıp yeni bir versiyonunu piyasaya süreceklerini açıklamıştı.Bu versiyon çıkarıldımı yoksa orjinal oyun satılmaya devam ediliyor mu ?
Orjinal oyunun satılmasından yanayım...

E adamların anlayışı bu abi. Yaptıkları oyunda da bunu yansıtmışlar "Oynayan herkes bölüme yakınlık hissetmeli" öyle değil mi?

Zaten bölümün başında soruyo oynamak istiyormusunuz die ben öle arkadaşların dedikleri gibi öldürmedim sadece yürüdüm orda ama zaten oyun 18 yaş üstü için o yaştada kimse etkilenmesin bi zahmet...

en sevdiğim bolumdu :D

Şiddet ve terör modern dünyanın kaçınılmaz bir gerçeği..bu gerçeği oyuna yansıtmışlar...ilk başta bende şok oldum ve eleştirdim ama Jesse Stern'in ''Bu bölüm yanlış bir şeylerin, sanal bile olsa insanları ne derece rahatsız edebileceğini gösteriyor'' açıklamasından sonra biraz da olsa kabul ettim..Oyun mükemmel...sami onur yapmış yine...:)

o bölüm rusyada değil de atatürk havalimanında gerçekleşseydi bizde en az ruslar kadar kızmaz mıydık?

sonuçta güzel bir oyun devamını bekliyoruz ben böyle etkileyici oyun görmrdim yine olsa yine oynarım

Sen de yorum yaz