Çoklu görev işlevleri tüm iOS cihazlarına yok

iOS'un en çok beklenen yeniliklerden biri, iOS'lu tüm cihazlara gelmeyecek!

Çoklu görev işlevleri tüm iOS cihazlarına yok!

iOS 9, yukarıdaki resimde görebileceğiniz üzere eski cihazlarda bile desteklenecek. Ancak işlevlerin tümü, tahmin edebileceğiniz üzere iOS 9 güncellemesini alacak olan her cihaza sunulmayacak.

iOS'ta yokluğu uzun süredir hissedilen işlevlerden bir tanesi, ekranda birden fazla uygulamayı kullanabilmekti. iOS 9, ekranı bölme ve picture-in-picture işlevleriyle bu hayali gerçeğe dönüştürdü. Apple'ın platformunun yeni sürümü, çoklu görev için birden fazla seçenek sunacak. Ancak yeni işlevler, yalnızca iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3'te olacak.

Çoklu görev işlevlerinin belki de en önemlisi olan "Split View" ise yalnızca iPad Air 2'de bulunacak. Split View, iki uygulamayı aynı anda, yan yana çalıştırmanıza ve kullanmanıza izin veren güçlü bir işlev.

Kısıtlamaların iOS 9 final sürüme ulaşana kadar ortadan kaldırılma ihtimali elbette var. iOS 9'un sonbahar aylarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

her zaman ki gibi yine muazzam ötesi özellikler geliyor. kullanıcıların gerçekten işine yarayacak ve diğer pazarlama firmaları gibi sırf yapılmış olsun diye boş yapılmamış bir çok yeni işlevsel özellikler. teşekkürler Apple...

@09 Haziran 2015 16:23 Siz gidin biz gördük....

aha kurtlu elma çöplerinin gücüne güvenemeyince kırpılmış dandios 9 vermiş...

Sen kalk 3 sene önce samsung'un note2 de kullandığı özelliği, ufo gören masum köylüler gibi karşıla ve vauv sesleri içinde alkışla... Apple'ı kötülemek değil niyetim hatta ipad kullacısı olarak biraz objektif olmak istiyorum. 2007 de ilk iphone tanıtıldığında dokunmatik ekranlı ilk telefon değildi ancak kapasitif ekranı kullanan ilk telefondu, tamamen dokunmak için geliştirilmiş bir arayüz vardı. Uzun zamandır Apple beni şaşırtacak şeyler göstermiyor artık...

Karşılaştırma yapmak için yazıyorum galaxy s2 eski telefonumun en son güncellemesi android 2.3 , Iphone 4s (ios9 güncellemesi alacak) ile aynı yıl çıkmasına rağmen yaklaşık 6 ay sonra samsungtan bir daha güncelleme almadım. Şuan galaxy s4 kullanıyorum malesef androidin 5.01 sürümünü yüklediğinizde artık kullanılamayacak kadar bug içeren bir telefonunuz oluyor. Apple en azından sattığı ürünün arkasında.

@09 Haziran 2015 18:44 Eşim s2 kullanıyor ve son güncellemesi 4.1.2. Güncellemeleri kontrol et. Bende s4 kullanıyorum. Dediğin gibi 5.0.1 kurulu root yapmazsan ve 300mb son güncellemeyi yaparsan gayet stabil. Karar senin samsung'un bugün kullandığı özellikleri 3 yıl sonra kullanmak istiyorsan iphone alabilirsin. S4'dün de termometre, air view, infrared, nfc, çoklu pencere, otg ile hertürlü usb cihaz bağlayabilme gibi özelliklerin varken, son çıkan iphone'unda malesef bunlar olmayacak.

Sonunda güç koruma modu da geliyo ayrıca 5 yıllık 4s bile hala guncelleme alıyor diger telefon uretıcılerı ornek alsın bıraz amıral gemısı dedikleri telefonlara bıle en fazla 2 yıl guncelleme verıyolar

@09 Haziran 2015 22:37 Kardeş o cümleyi bende zamanında kullandım ancak biraz daha kabuğundan çık ve 4s e verdiği güncellemede ne yenilik geliyor bir bak. Buna karşılık senden aldığı performansa değermi gör. Tabiki ben ios 7de kalayım dersende sana appstore darbe vuruyor. Neymiş efendim en az ios 8 gerekiyormuş. ios 8 yüklüyorsun; zamanında tıkır tıkır işleyen telefon en basitinden rehberi açarken, ayarlara girerken bile kasmaya başlıyor. Sonra sende bir sonraki iphone almanın yoluna bakıyorsun

Güncelleme konusunda tam desteği Microsoft, tam olmasa da Google'a göre çok ötede bir güncelleme desteğini de Apple veriyor. Google baksın da azıcık örnek alsın. Android'in güncelleme olayına bi çeki-düzen versin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir