Dış Güneş Sistemi'nde ilginç bir şeyler oluyor...

Neptün'ün de daha ilerisinde keşfedilen ve Niku adı verilen cisim, bildiğimiz her şeyin tersini yapıyor!

  • Levent Öztürk
Neptün'ün ötesinde garip bir şeyler oluyor...

Astronomlar, Neptün'ün ilerisinde, neredeyse bütün gezegenlere dik olarak hareket eden bir cisim bulmuş durumdalar. Dahası, "Niku" adı verilmiş olan bu Neptün ötesi cisim, Güneş'in çevresinde de zıt yönde dönmekte. Astronomlar şimdilik bu olayın sebebini bulabilmiş değil.

Gezegen sistemleri, bir yıldızın çevresinde oluşan toz ve gaz düzlemi ile tanımlanmakta. Yıldız sistemlerinin açısal momentumu sayesinde de çevresindeki bütün cisimler aynı yönde hareket etmekteler. Ancak astronomların bulduğu üzere Niku, Güneş sistemi düzleminin üzerinde bulunmakta ve yukarı doğru hareket etmekte. Bunun anlamı da bir başka gücün Niku'yu etkilediği.

Harvard-Smithsonian Center'dan kıdemli astrofizikçi Matthew Holman, bu durumun, dış güneş sisteminde bilmediğimiz bir şeyler olduğunu gösterdiğini belirtmekte. Her ne kadar Holman'ın ekibi ilk olarak Niku'nun yörüngesinin Dokuzuncu Gezegen tarafından etkilendiğini düşünse de, daha sonra yapılan analizler, Niku'nun böyle bir etki için çok uzakta olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu araştırmalar sırasında, Niku'nun Güneş'in çevresinde zıt yönde 110 derece açı ile dönen bir grup nesneden sadece biri olduğu fark edildi.

Her ne kadar bu verilerin tamamı şimdilik bilinmeyen bir sonuca doğru yönelse de, henüz bir ipucu bulunabilmiş değil. Ancak Dokuzuncu Gezegen teorisini ilk olarak sunan Konstantin Batygin'in belirttiği gibi, "ne zaman Dış Güneş Sistemi'nde açıklayamadığınız bir şey bulsanız, bu çok heyecanlı bir şeydir çünkü bu, yeni bir gelişimin belirtisi gibidir..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Niku, Çince ''dönek'' kavramından esinlenerek verilmiş sebep diğer gezegenlerin tam tersi hareket etmesi. Bence ''Küçük Asi'' denmeliydi. Dış Güneş sisteminde yapılan her türlü yeni keşif özellikle uzayda dolaşan Kepler uzay aracı kesinlikle çığır açarak bizi bildiğimiz yerleşik tüm Gezegen bilgilerimizi, algılarımızı yeniden güncelleme veya revize etmemizi gerektirecek.

Neyi keşfettik ki uzayda bunu çözebilelim?Keşfedilen kısımların büyük kısmıda tahmin-faraziyeler ile dolu.Uzay gizemini koruyor kısacası.

Biz ne zaman uzaya çıkıcaz ya çok sıkıldım dünyada:(

@13 Ağustos 2016 07:55 Ne zaman ki onlar Uzay'da yeni yaşanılır Gezegen bulur hatta koloniler kurar, biz de ancak bir uzay gemisine kaçak binerek gidebiliriz. Sonra oraları ele geçirir adını da Fetih koyarız! :D Bir yüzyıl daha sıkılmaya devam anlayacağın..

onuda yoldan çıkaran bir aşk var demekki yada biz doğru yolda değiliz...

İyi de insanları ilgilendiren bi şey değil bize ne bunlardan bize uzaylılar nerede yaşıyo o lazım gidin uzaylıları bulun halini hatrını sorun ne yerler ne içerler bunu öğrenin bize ne cüce gezegenden minik gezegenden asiden niku dan :DDDD

@13 Ağustos 2016 19:34 Zırvalamışsın! Sanane ise niye öyle döktürdün! Seninki bana alfabeyi öğretmeyin beni Üniversitede dekan yapın demek gibi bir şey. Absürd ve mantıksız hiçte komik değil!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play