Dış Güneş Sistemi'nde ilginç bir şeyler oluyor...

Neptün'ün de daha ilerisinde keşfedilen ve Niku adı verilen cisim, bildiğimiz her şeyin tersini yapıyor!

Uzay'da bir şeyler oluyor!

Astronomlar, Neptün'ün ilerisinde, neredeyse bütün gezegenlere dik olarak hareket eden bir cisim bulmuş durumdalar. Dahası, "Niku" adı verilmiş olan bu Neptün ötesi cisim, Güneş'in çevresinde de zıt yönde dönmekte. Astronomlar şimdilik bu olayın sebebini bulabilmiş değil.

Gezegen sistemleri, bir yıldızın çevresinde oluşan toz ve gaz düzlemi ile tanımlanmakta. Yıldız sistemlerinin açısal momentumu sayesinde de çevresindeki bütün cisimler aynı yönde hareket etmekteler. Ancak astronomların bulduğu üzere Niku, Güneş sistemi düzleminin üzerinde bulunmakta ve yukarı doğru hareket etmekte. Bunun anlamı da bir başka gücün Niku'yu etkilediği.

Harvard-Smithsonian Center'dan kıdemli astrofizikçi Matthew Holman, bu durumun, dış güneş sisteminde bilmediğimiz bir şeyler olduğunu gösterdiğini belirtmekte. Her ne kadar Holman'ın ekibi ilk olarak Niku'nun yörüngesinin Dokuzuncu Gezegen tarafından etkilendiğini düşünse de, daha sonra yapılan analizler, Niku'nun böyle bir etki için çok uzakta olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu araştırmalar sırasında, Niku'nun Güneş'in çevresinde zıt yönde 110 derece açı ile dönen bir grup nesneden sadece biri olduğu fark edildi.

Her ne kadar bu verilerin tamamı şimdilik bilinmeyen bir sonuca doğru yönelse de, henüz bir ipucu bulunabilmiş değil. Ancak Dokuzuncu Gezegen teorisini ilk olarak sunan Konstantin Batygin'in belirttiği gibi, "ne zaman Dış Güneş Sistemi'nde açıklayamadığınız bir şey bulsanız, bu çok heyecanlı bir şeydir çünkü bu, yeni bir gelişimin belirtisi gibidir..."

Okuyucu Yorumları