DivX: Yarım milyar indirmenin çok ötesi...

Popüler video formatı DivX için yarım milyar kez indirilmiş olmak yeterli değil: Yeni plamlar burada

  • Ali Güngör
Video'nun MP3'ü DivX'ten yeni yol haritası
DivX bir zamanlar olay yaratmıştı

DivX'in CEO'su Kevin Hell şirketi için internet üzerinde streaming video yayınında hala büyük fırsatlar olduğunu söyledi.

Hell açıklamasında DivX Player'ın çeyrek milyon cihazda bulunduğunu belirtti. "Geniş bir perspektiften bakarsak oldukça iyi gidiyoruz. Cep telefonlarına ve dijital TV yayınlarına da girmemiz gerekiyor" diye de ekledi.

Şirketinin çip üreticileriyle oldukça iyi ilişkilere sahip olduğunu, Tayvanlı OEM üreticilerle birlikte çalıştıklarını belirtti. Paramount ve Warner Brothers gibi içerik üreticilerle de içerik anlaşmaları bulunan şirket, üç ekran sözü için herkesin uyum içerisinde olduğunu vurguluyor.

Üç ekran sözüyle kastedilen cep telefonları, dijital televizyon ve bilgisayarlar üzerinden içerik görüntüleme hizmeti oluyor. Bir zamanlar tek olan DivX formatı halen yaygın olarak kullanılıyor. Codec kalitesi olarak da o günden bugüne gelişmiş durumda. Format olarak Blu-ray oynatıcılarda da yer almayı ve büyümeyi hedefliyorlar.

DivX'in, videoda MP3 popülaritesine ve geçmişine sahip olduğunu belirten Hell, DivX'in yarım milyar kez indirildiğini de belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

MKV bence öne geçti.

Mkv bencede bu ara oldukça populer, ana kaynağın aynı olduğunu farzedersek, divx den megabyte bazında daha ufak bir film, 700mb lik bir divx filmden daha kaliteli oluyor.

Özellikle ana kaynak blu-ray ise mkv sonuçları mükemmel oluyor, divx'den daha kaliteli ama converti daha uzun sürüyor.

Mkv cidden daha iyi görüntü kalitesi olarak 700mblık bir mkv sanırım divx formatına 10 basabiler : )

bence mkv güzel tamam video 400 mb lık filmler bulunuyor.str ler uyuyor PC lerde sorun yok.. ama PS3 gibi cihazlar haricinde hiçbir cihaz,oynatıcı açmıyor.. çevirmek mi o daha da sorun ses senkronu kayıyor, alt yazı kayıyor.. sonuç olarak şahsi görüşüm DİVX oynatabilmek için PC haricinde en basit oynatıcılar bile destekliyor... bulunması kolay oynatması kolay taşıması 700 mb ya CD yada USB YETER...

Sen de yorum yaz