"Dünya'nın sonu"nda tehlike büyüyor olabilir!

Rusya'da ortaya çıkan ve nedeni halen anlaşılamayan dev çukurlar şaşırtmaya devam ediyor!

  • Levent Öztürk
"Dünya'nın sonu"nda tehlike büyüyor olabilir!

Siberya'nın, "Dünya'nın sonu" anlamına gelen, Yamal Peninsula bölgesi, her an daha "çukurlu" bir hale gelebilir. Geçtiğimiz Temmuz ayında yaklaşık 80 metre genişliğinde bir kraterin ortaya çıktığı bölgeyi araştıran Russian Academy of Sciences (RAS) bilim insanları, bölgede benzer yapıda yeni kraterler de oluşabileceğini söylüyor.

Siberian Times'ın haberine göre, B2 olarak tanınan büyük kraterin çevresinde 20 adet su dolu "bebek krater" ortaya çıkmış durumda. RAS bağlantılı Oil and Gas Research Institute'dan Vasily Bogoyavlensky, daha da fazla kraterin oluşmasının an meselesi olduğunu tahmin ediyor. "Bunu mantarlara benzetiyorum: Bir mantar bulduğunuzda, çevrede birkaç tane daha olacağını emin olabilirsiniz" diyen Dr. Bogoyavlensky, "Tahminim 20-30 veya daha fazla kraterin oluşacağı yönünde" şeklinde tahmin yürütüyor.

Bu çukurların (ya da kraterlerin) sebebinin ne olduğu ise halen kesin değil. Antipayuta'da yaşayan bazı kişiler, kraterlerin birinin etrafında parlak bir ışık gördüklerini söylerken, Yamal bölgesindeki bazı kişilerse sarsıntı hissetlerini söylemekte. Rus bilim insanlarına göre ise durumun sebebi metan.

Bogoyavlensky, gaz salınımının ve muhtemelen patlamalarının, bu kraterleri yaratmış olabileceğini düşünüyor. Söylediğine göre, Arktik arazide oluşan bir erime, yeraltı gaz kaynaklarının dışarı çıkmalarına sebep olmuş olabilir. Daha önce de araştırmacılar tarafından Yamal göllerinde, göl tabanından gazın açığa çıkması ve yükselmesinin gözlenmiş olması da, Bogoyavlensky'nin teorisini destekliyor.

Bogoyavlensky, çukurların araştırılmaları gerektiğini ancak bu araştırmanın araştırmacılar için tehlikeli olduklarını söylemekte. Bu yüzden şimdilik çukurlar, sadece helikopter ile gözlemleniyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ya bileder etrafı bir araştırın mutlaka yine define peşine düşmüş bir türk açmıştır o delikleri :-D

@26 Şub 2015 21:35 sabah sabah güldürdün ya:)

Yeraltı suları tükeniyor, sebebi bu. Dünya hızla kıyamete doğru yol alıyor.

aha dünya parçalanıyor. kıyamet yakın

insan oğulu dünyanın canına okudu eh işte örneği sonra yeni dünya arar durursunuz öyle yeni dünya aramakla uğuraşacağıklarına bu dünyayı nasıl kurtarabiliriz onu yapsınlar

@27 Şub 2015 01:07 Sen insan oğlu değil misin? Uzaydan mı geldin? Sürekli siz diye konuşuyorsun, battıysa hepimiz batırdık sende dahil, kendini ayırarak anca kendini kandırırsın.

@27 Şub 2015 01:07 Senin yaklaşımın yanlış. Her ikisinin de yapılması gerekiyor ! Ama örneğin petrol şirketlerinin güneş enerjisi sitemlerini yapan şirketlerin para sağlayanları olduğunu gördüğünüzde aslında neden güneş enerjisiyle ilgili olumsuz haberlerin yapıldığını daha iyi anlıyorsunuz. Bunlar ancak ölünce anlarlar. Bana kalsa bizleri yanında götürmeden biz onları halletmeliyiz insanlık olarak !

bizede uzak değil konyadada böyle obruklar oluşuyordu..

Onlara krater değil,OBRUK denir.Biraz Türkçe öğrenin.

hee ışık çıkmış ışık... belli ki suda çözünen bir kayaç bir malzeme belki volkanik bir toprak mevcut oralarda ya da yer altı kaynakları güçlü ve yoğun yerin altını oyuyor hemen ışık görün zaten!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play