E-postam hack'lendi.. Şimdi ne olacak?

E-postanızın hack'lenmesi yeterince kötü... Ama hızlı davranmazsanız bakın işler nerelere varabilir.

  • Gökay Özbudak
E-postanızın hack'lenmesi yalnızca başlangıç!
Bir anda size düşman olabilir...

Bir e-postanızın başkası tarafından ele geçirilmesiyle neler yapılabilir? Aslında bu sorunun cevabı sizin e-postanızla neler yaptığınızla ilişkili. Güvenlik yöneticisi Mathias Thurman'ın anlattığı ve şirketindeki bir orta düzey yöneticiye ettiği yardım, birçok kişi için ders olacak nitelikte.

Thurman'ın adı saklı yöneticilerinden biri arkadaşından gelen bir uyarıyla e-postasının hack'lendiğini anlıyor. Açık bir şekilde bir kimlik hırsızının işi olan bu durum, yöneticinin arkadaşlarından e-posta yoluyla para istiyor. Kurnaz arkadaşlardan biri şüphelenince ve doğrulamak için yönetici bayan hakkında detay isteyince normalde hiçbir cevap atmayan hacker'lar kimlik hırsızı da olduklarını, e-postayı karıştırarak yöneticinin tüm ailesini, yaşadığı yeri ve işi öğrenip cevap atarak belli ediyorlar.

Şimdi ne olacak?

Thurman yöneticisine, öncelikle tüm ailesine ve ulaşabildiği yakınlarına artık bu e-postayı kullanmadığını bildirmesini tavsiye ediyor. Şifre değiştirmek tabii ki bu durumlarda yeterli değil çünkü kimlik hırsızı hacker'lar zaten bütün e-postaları bilgisayara indirmiş oluyorlar. Yani şifreyi değiştirseniz de hesabı kapattırsanız da bir kere bilgileriniz hepsini kaptırmış oluyorsunuz.

Özellikle bu yönetici gibi tüm banka işlemlerinizi, kredi kartı ödemelerinizi kaptırılan bir e-posta hesabından yapıyorsanız, yapmanız gereken ikinci önemli şey bir polis tutanağı tutturmak. Kredi kartlarınızı iptal ettirebilirsiniz ya da kredi kartınızı izlemeye aldırtabilirsiniz aslında bu kısım biraz da size kalmış.

Yine bu yönetici gibi e-posta hesabınıza başka yerlerdeki hesaplarınızın şifre hatırlatmalarını gönderiyorsanız, diğer hesaplarınız da tehlikede demek. Kimlik hırsızı diğer hesaplarınıza henüz ulaşamadıysa yine oradaki şifreleri değiştirmek de sizin yararınıza olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ben zamaninda tüm arkadaslarima Trojan yedirdim o yüzden benim yolladigim mailleri bile acmiyorlar. Rahatim yani o konuda.

hotmail zaten hiç bir destek vermiyor belirli bi şekilde hep aynı kalıp içerisinde sorununuzu anlatamıyorsunuz bile sadece eski bilgilerinizi yazıyorsunuz belkii verirr belki vermeez aynısı 1 hafta önce başıma geldi yapmadığım şey kalmadı hackleyen kişi alternatif mail adresi koymuş geri alsam bile oda benden tam 5dk sonra alternatif mailden geri alıyor kaldırılmıyorda artık alternatif mail illaki 30 gün geçmesi gerekiyor tabi oda uyanıksa bunu iptal edebiliyor hesap panelinden yani bildiğiniz rezillik...

Hesap hırsızlığıyla ilgili bir sorunum olmadı posta birleştirmek ve adrese atanan şifrelerin birbirlerinden farklı olması işi kolaylaştırıyor.

Arkadaşa sırf deneme yapması için şifreyi ve maili değiştirmesini geri alıp alamayacağımı test ettirdim. Sorun yok posta birleşiminden sorunsuzca diğer postalarım üzerinden hacklenmiş olan postama ulaştım.

Sizde deneyin ama şunu unutmayın posta birleşim sayısı maksimum 5 dir ve eğer güvenliğinizi düşünüyorsanız mutlaka birini kimse bilmemeli ki siz güvenlik kanalından rahat geçin.

Posta birleşimleri silinebiliyor ama telefon numarasına gönderilen kodla geçerlidir. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play