Eklenti geliştiriciler için cazip bir fırsat

Mozilla vakfı, eklenti geliştiricilerinin motivasyonunu arttırmak için yeni bir uygulamaya gidiyor.

Eklenti geliştiriciler için cazip bir fırsat
Firefox eklentileri: Sevdiğiniz eklentinin geliştiricisini destekleyebilirsiniz.

Winfuture sitesinin bildirdiğine göre Mozilla, web tarayıcısının eklentileri için bir deneme programı başlattı. Proje, kullanıcıların indirdikleri Firefox eklentileri için istekleri dâhilinde eklenti yazarına bağışta bulunmalarını kapsıyor.

"Contributions" (bağışlar) ismindeki deneme programı geliştiricilere eklentilerini sunma ve bunları kullanıp mutlu olan kullanıcıların finansal desteğine ulaşma şansı veriyor. Kullanıcıların yapacakları bağışlar PayPal aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Mozilla başlattığı bu program ile eklenti geliştiricilerini motive etmek istiyor; fakat şunun da altını çiziyor: "Contributions" kullanıcının özgür iradesine bağlı olacak ve geliştiriciler asla ek özellik vb. için para talebinde bulunamayacak. Geliştiriciler sadece farklı butonlar veya metinlerle bağış isteklerini dile getirebilecekler.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Gereksiz. :D

OOO bu demek oluyorki daha cok eklenti ve eklentilere güncelleme (:

Para tuzağı para :D

Firefox'ta hangi eklentiyi kurmaya kalksam, bilgisayarıma zarar verebileceğini uyarıyor, kurarken de bilinmeyen yayımcı diyor. Bunu kendini sağlama almak için mi yapıyor? Çünkü bir ön güvenlik araştırması yapmadan zaten sunmaz. Eklentilerin çoğu da gerçek kişilere ait ve bu yayımcıların kendi siteleri de var. Chip Online'ın incelediği eklentiler gerçekten çok güzel. Özellikle üç boyutlu olanları...Belki vardır ama ben diğer tarayıcılarda pek rastlayamıyorum.

firefoxa 20 eklenti kursak ve her yirmi eklenti için firefox açıldığında "bağışta bulunmak ister misiniz?" şeklinde bir uyarı ile karşılaşsak hiç ii olmaz... veya her eklentinin köşesinde bir yerde Paypal sembolü olsa o da ii olmaz... bakalım nasıl olacak bu eklentiler... çeşitlilik açısından ii olacaktır ve yeni eklentiler olacaktır ama kullanıcıları çok rahatsız edecek uyarılar da olacak gibi görünüyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir