"En akılsız" Android cep!

Bu Android'li cep bazıları için ilk anlamına geliyor. Ama ne kadar "akıllı" olduğu tartışılabilir!

  • Cem Şancı
Kuzey Kore Android'e selamı çaktı!

Kuzey Kore'de teknolojiye ulaşmak ve kullanmak kolay iş değil. Aylık gelirin birkaç on dolar olduğu ülkede yüzlerce dolar değerindeki tabletleri, akıllı telefonları alabilen fazla sayıda insan yok. Ancak, özellikle okullarda eğitim amaçlı kullanılması için devletin ucuz tabletler yaptırıp bazı okullarda dağıttığı biliniyor.

Dev telefon üreticilerinin girmesine izin verilmeyen ülkede Kuzey Kore'li firmalar kendi markalarını Çin'de ürettirip satışa sunma hakkına sahipler. Ancak maliyetler nedeniyle bugüne kadar Kuzey Kore'de akıllı telefon satışı yoktu. 

İlk telefon ise, geçtiğimiz günlerde satışa çıkmış durumda. Telefonun en önemli özelliği ise, Kuzey Kore'nin bir numaralı düşman ilan ettiği ABD'nin bir şirketi olan Google tarafından üretilmiş olan Android sistemini kullanıyor olması.

Şimdilik hakkında çok fazla bilgi bulunmayan, Çin yapımı ilk Kuzey Kore telefonun isminin Arirang olduğu ve elbette pek çok kısıtlamayla geldiği ve kullanıcıların internette serbestçe dolaşmasına izin vermediği de tahmin ediliyor. Başka br deyişle telefon, akıllı Android ceplerin aksine, pek de akıllı olmayabilir. 

Daha önce burada yayınladığımız haberimizde, Kuzey Kore'den gelen bir tabletten bahsetmiştik. Bu habere de göz atarsanız, telefonun nasıl bir telefon olduğunu daha net anlayacağınıza eminiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

fidel sen çok yaşa

@14 Ağu 2013 14:06 fidel ne alaka

yahu dandroidin kendisi komple akılsız zaten bu yeni bir şey değil ki....

@14 Ağu 2013 14:21 Ah be kardeşim... Neden bu kadar aşırı reaksiyon gösteriyorsun, iphone mi kullanıyorsun sen :) fazla savunma herşeyi, daha yeni başladın sanırım... millet artık ikinci üçüncü işletim sistemlerini eskitiyor... Hepsinin ne mal olduğunu biliyoruz...

@14 Ağu 2013 14:21 ios da tel defterini makinadan tele koypalarmısın canım kardesimm

Kapitalizme meydan okuyan tek ülke.(HER ANLAMDA)

şu anki pahalı android ceplerin, onları trende uymak için alanlardan daha akıllı olduğu kesin :D

Yakinda isyan cikmazda hic sasirmam

güney korede %70'i geçik samsung kullanım oranı mevcut...

@14 Ağu 2013 16:53 Allah Allah neden acaba yoksa SAMSUNG güney kore markası mı ???

Bizimki kadar kötü değillerdir heralde. Bizde okullara dağıtılan tabletlerden her anlamda daha iyidir diye tahmin ediyorum.

guney kore demis birisi abicim kuzey korenin olayi farkli...

Sen de yorum yaz