Facebook da Torrent seviyormuş!

Sadece P2P paylaşım yapanlar değil, dünyanın en büyük sosyal ağı da Torrent seviyor...

  • Ali Güngör
Facebook da torrent kullanıyor!
Torrent teknolojisi çok işe yarıyor

BitTorrent sadece son kullanıcıların değil, dünya devi olan Facebook'un da çok işine yarıyor.

Normal şartlar altında saatler süren kod güncellemeleri ve bu işlemin onbinlerce sunucuda tek tek uygulanmasın inanılmaz bir para ve zaman kaybına yol açıyor.

Facebook sunuculardaki Facebook kodlarının güncellenmesi işini Torrent kullanarak çözmüş. Her sunucuyu bir Peer haline getiren Facebook bu sayede saatler süren yüzlerce MB'lık kod güncellemesi işlemlerini 1 dakkanın altında bitecek şekilde hızlandırdığını açıkladı.

Sadece Facebook da değil, bir diğer sosyal ağ olan Twitter da kendi Torrent tabanlı sistemini kullanıyor. Bunu örnek alan çeşitli üniversiteler de sunucularında benzer teknikler kullanarak büyük tasarruf yapmayı başardı.

CHIP Online'ın yorumu:
Eğer BitTorrent teknolojileri korsan kullanım yüzünden yasaklansaydı, bugün bu gelişmeler ve tasarruflar haberlerimize konu olmayabilirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

torrent uygulaması Türkiye de yasaklanabilirmiş diye okumuştum eğer yasaklanırsa facebook twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine erişimde sorun yaşarmıyız?

demek ki tek bir sunucuda uygun değişiklikleri yaparak, sıralı bütün sunucuları çökertebiliriz haaa... yanlışmıyım...

Sadece torrent olarak belirtmek bana göre yanlış bir yaklaşım. İlk başta SETI'nin dünya dışı yaşam araştırmalarında dağıtık işlem gücü tarzı yaklaşımlar kullanılmıştı. Sonrasında World Community Grid'i de unutmamak lazım. Tabi bu bahsettiğim organizasyonlar bizlerin işlem güçlerinden faydalanıyor. Ama gene de SETI benim bildiğim kadarıyla facebook'tan önce. 1999 yılında facebook bu yöntemi kullanıyorsa orasına birşey diyemem.

@16.20

merak etme. burda torrentten kastedilen sunucuların birer eş haline getirilmesi. yani bittorrent veya torrent dosyası kullanılmıyor. sadece dağıtık işlem gücünden faydalanarak uzun sürecek işlemi 1 2dk'ya indiriyorlar. bi benzetme yapmak gerekirse, elinde diyelim işlenmesi gereken 100mb'lik bi veri var. bunu tek bir bilgisayar mı hızlı işler, yoksa 100 tane bilgisayarı birbirine bağlayarak elde ettiğin bir mini süper bilgisayar mı. aynı mantık

torrent iyi şeydir ya full çekiyosun süper oluyo sağlam iş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play