Facebook'un sırrı ortaya çıktı!

Facebook'a kızan bir çalışanı, yıllardır sır gibi saklanan listeyi internete sızdırdı!

Facebook'un sırrı ortaya çıktı!

Hüseyin Cem Köylü

Milyonlarca insanın değişik şeyler paylaştığı ortamda, Facebook düzeni korumak için gönderileri "sansür süzgecinden" geçiriyor. Bu iş için saati 1 dolara eleman bulan oDesk firmasının bir çalışanı, Amine Derkaoui, bu süzgeçten rahatsız olmuş ve Facebook'un sansür kurallarını internete sızdırmış.

Aslına bakarsanız haksız sayılmaz, çünkü yayınlanan listede, "parçalanmış kafalar" uygun gönderi olarak işaretlenirken, "bayanların göğüs uçları" sakıncalı olarak işaretlenmiş. Sakıncalı gönderilerden birkaçı, üstü örtülü olmasına rağmen belirgin şekilde gözüken cinsel organlar, sarhoş ve kendinde olmayan insanların resimleri, yüzü boyalı uyuyan insan resimleri, bayan göğüs ucu... Erkeklerin göğüs ucu resimleri ise sakıncalılar listesinde yer almıyor.

Sakıncalılar listesi çoğu kişi tarafından doğru olarak kabul edilebilir fakat sakıncalı olmayan gönderilerin listesi aslında daha rahatsız edici içeriklerden oluşuyor. Sakıncalı olmayan gönderilerden birkaçı şöyle: "Birine işkence edilmediği sürece" okul kavgaları, "çok aşırı kan olmadığı sürece" derin et yaraları videoları ve hatta "içi gösterilmediği sürece" kafa parçalama videoları.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Facebook'un kendisi garip, sansür listesinin garip olması da bundandır.

Facebook Gibi Sacma sapan bi Sosyal Paylasım sitesinden baska ne beklenirdi ki :D Bide film yapıp Anlatmıslardı :D Ahh Ahh :D Kendinizi Google mı kıyaslıyonuz nedir :D

Kafa parçalama videolarımı ? Böylesini de ilk kez duydum.

Sansür değil ki bu resmen "saçmalık"

Sen de yorum yaz