Facebook verilerinizi yedekleyin!

Facebook'taki durum, fotoğraf paylaşımlarınız ve fazlasını nasıl PC'nize yedekleyebilirsiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook verilerinizi nasıl yedekleyebilirsiniz?

Facebook'u kullandıkça daha çok fotoğraf, durum ve konum paylaşımında bulunuyorsunuz. Tüm bunlar, Facebook'taki verilerinizin boyutunun büyüdüğü anlamına geliyor.

Verileriniz, Facebook'un farklı bölümlerinde depolanıyor. Zaman Tüneliniz gönderiler, fotoğraflar, videolar ve diğer etkileşimlere yer verirken yüklediğiniz fotoğraflar, kabul ettiğiniz arkadaşlık istekleri, kapak fotoğrafınızda yaptığınız değişiklik vb. aktiviteler Hareketler Dökümü'nde listeleniyor. Sohbetleriniz ise gelen kutunuzda depolanıyor.

Facebook'a ara vermek veya hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, bu değerli verilerinizi muhtemelen kaybetmek istemeyeceksinizdir. Eskiden Facebook verilerinizi almak zor bir işti, ancak şimdi bunun kolay bir yolu var. Aşağıda Facebook'un çevrimdışı bir yedeğini nasıl alabileceğinizi göstereceğiz.

1. Başlıyoruz

Önce sağ üstteki mavi Facebook menü düğmesini kullanarak Genel Hesap Ayarları sayfasını açın. Ayarlar'ı seçtikten sonra listenin alt tarafında "Facebook verilerinin kopyasını indir" seçeneğini göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklayın.

2. İşlemi başlatın

Şimdi karşınıza nelerin yedekleneceğini gösteren bir sayfa gelecek. Bu sayfadaki "ve daha fazlası" bağlantısına tıklayarak hangi tür verilere erişiminizin olduğunu ve nerede saklandığını öğrenebilirsiniz.

Arşivinizin hazırlanması için yeşil "Arşivimi başlat" düğmesine tıklayın.

Kimliğinizi doğrulayın ve yedeği indirin

3. Kimliğinizi doğrulayın

Facebook, güvenliği ciddiye aldığından ve bu verileri sizin indirdiğinizden emin olmak için parolanızı tekrar girmenizi isteyecek.

4. Yedeğinizi indirin

Facebook, size iki ayrı eposta gönderecek: Verilerinizin bir kopyasını istediğinize dair bir eposta ve bu verilerin hazır olduğuna dair bir eposta. Facebook'un arşivleme işlemi tamamlandıktan sonra alacağınız ikinci eposta, arşivinize bir bağlantı içerecek. Bu bağlantıya tıklayıp "Arşivi indir" düğmesine tıkladığınızda Facebook parolanızı tekrar girip, arşivi bilgisayarınıza indirebileceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

peki bu indirilen facebook verileri yeni bir facebook hesabına nasıl geri yüklenir acaba,bilen bi bu konuların uzmanı varmı

@05 Kasım 2015 20:51 İşte bir de işin o kısmı var.Maelsef bildiğim kadarıyla bu verilerin kolay bir şekilde yeni bir profile aktarılması veya kendi kurduğunuz bir gruptakı paylaşımların vs indirildikten sonra kendi istediğiniz bir siteye aynen olmaya bile akın şekilde aktarımını sağlayacak bir yöntem veya uygulama bulunmuyor. Aslında yazılım geliştiricisi gençlerden biri böyle bir işe girerse büyük kazançlar da elde edebilir.Sorun büyük çünkü.

en önemli konuda arkadaşlar,yani 500 tane arkadaşın var,herhangi bir sebeple hesabın kapansa ki bunun için kötü niyetli birilerinin seni durup dururken şikayet etmesi yeterli oluyor,o zaman o 500 arkadaşı yeni açacagın facebook hesabına nasıl geri yüklüycen,bunun bir yolunu bilen usta bir babayigit yokmu ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play