Facebook'tan ilginç karar!

Facebook, hesabınıza devlet kaynaklı bir hack girişimi tespit ettiğinde, artık bunu yapacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook, devlet hack girişimlerini bildirecek!

Facebook, güvenlik sayfasında yaptığı duyuruya göre hesabınıza devlet kaynaklı herhangi bir saldırı yapıldığını algıladığında, bunu size bildirecek.

Firmanın güvenlik sayfasında yazdığı nota göre Facebook hesabınız, "devlet adına çalıştığından şüphelenilen bir saldırgan tarafından hedef alınırsa veya ele geçirilirse" bu konuda uyarı alacaksınız. Bu uyarıya ek olarak, hesabınıza yeni bir cihazdan her erişim talep edildiğinde size özel bir kod gönderen "Login Approvals" işlevini etkinleştirmeniz önerilecek.

Facebook, saldırının devlet destekli olduğunu nasıl belirlediğini ise açıklamadı. Bununla birlikte sosyal dev, uyarıyı yalnızca güçlü kanıtlar olduğunda göstereceklerini söyledi.

Facebook'un güvenlik bölümünün başındaki Alex Stamos, bu tür bir uyarıyı göstermelerinin sebebinin, bu tür saldırıların daha gelişmiş ve daha tehlikeli olabilmesinden kaynaklandığını söyledi. Stamos, bu tür saldırıların Facebook'un kendi güvenliğini geçmediğini, uyarının sizin bilgisayarınızda veya cihazınızda zararlı olabileceğini gösterdiğini de vurguladı.

NSA tarafından izlendiğimizi tartıştığımız bir dönemde Facebook'un böyle bir uyarı işlevi sunması ilginç. Edward Snowden, Twitter'dan sonra belki Facebook'a da katılmayı düşünebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

facebook bizim devletle çalışmaya mı başladı doğruyu söyleyin öyle bişey varsa direk silmek istiyorum facebook hesabımı

@20 Ekim 2015 23:55 ne o başka devletle çalıştığını öğrensen silmeyecek misin?

@20 Ekim 2015 23:55 Aman sil birader mutlu oluruz.

Habere bak alttaki ziyaretçinin yorumuna bak.. Facebook, hesabınıza devlet tarafından ele geçirilmeye çalışıldığında size uyarı verecek ekstra güvenlik önlemleri almanızı tavsiye edecek diyor bizimki facebook devletle mi çalışmaya başladı diyor..

Merak etmeyin anca bizim gibi mazlum devletlere işler onun kuralı amerika ingiltereye yine herşey serbest ama diğer ülkelere terörist muamelesi yapıyor şerefsizler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost