Firefox 4'ünüz yavaşsa yapabileceğiniz 5 şey!

Firefox 4'ünüzün diğer tarayıcılardan daha yavaş çalıştığını düşünüyorsanız bu 5 çözümü inceleyin!

  • Zeynel A. Öztürk

Firefox'unuz artık eskisi gibi hızlı değilse ve Opera, Internet Explorer gibi tarayıcıların gerisinde kaldığını düşünüyorsanız onu tam performansına tekrar ulaştırmanız mümkün olabilir. Tüm yapmanız gereken bu ipuçlarını izlemek.

1. Adım: SpeedyFox'u deneyin

Firefox'un özelleştirmeleri ve kişisel verileri depolamada kullandığı SQLite veritabanı, zamanla büyüyerek yavaşlayabilir ve tarayıcının da yavaşlamasına neden olabilir. SpeedyFox ise bu sorunu veritabanını küçülterek çözüyor. Firefox'u uzun süredir kullanmıyorsanız bu eklenti sorunu gidermeyebilir, ancak SpeedFox oldukça küçük bir program ve birkaç saniyede çalışıyor. Yani yine de denemeye değer.

Sorunlu eklentiler ve diğer yazılımlar

2. Adım: Sorunlu eklentilere göz atın

Firefox'u güvenli modda başlatarak sorunun eklentilerinizden birinde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için Yardım menüsünü açın (menü çubuğunuz gizliyse göstermek için Alt tuşuna basın), 'Eklentileri devre dışı bırakıp başlat' seçeneğine tıklayın.

Tarayıcınızın performansı aniden iyileştiyse sorunun bir eklentide olması muhtemeldir. Bunun hangi eklenti olduğunu anlamak için eklentileri tek tek devre dışı bırakıp denemeniz gerekli.

3. Adım: Diğer yazılımları kontrol edin

Firefox tarayıcınız anti-zararlı yazılımları gibi bir yazılımla çakışıyor olabilir. Bu tür güvenlik yazılımınız varsa onu devre dırakıp Firefox'u açmayı deneyin. Firefox'da bulunan Adobe Flash gibi kritik eklentilerin de güncel olduğundan emin olmalısınız.

Sorunun güvenlik yazılımınızdan kaynaklandığını anlarsanız, bu yazılımı açın ve Firefox'u güvenilir bir program olarak listeleyin.

Donanım sorunları ve son çözüm

4. Adım: Donanım sorunları

Sabit diskinizde meydana gelen bir sorun, tarayıcınızın diğerlerinden yavaş çalışmasına neden olabilir. Öncelikle Firefox'un diğer tarayıcılar ile aynı diske yüklenip yüklenmediğine bakın. Eğer farklı bir sürücüde yüklüyse kaldırarak aynı sürücüye yükleyin. Diskinizi uzun süredir birleştirmediyseniz, sorunun kaynağı bu da olabilir. Windows 7 ve Vista'da başlat menüsünü açın ve Disk Birleştiricisi'ni arayın.

5. Adım: Tekrar yükleyin

Çok şık bir yöntem olmasa da tarayıcınızı baştan yüklemek sorunu çözebilir. Tarayıcınızı kaldırırken 'Kişisel bilgilerimi ve özelleştirmelerimi kaldır' kutucuğunu işaretleyerek tarayıcınızla ilgili bilgilerin tamamen temizlenmesini sağlamalısınız. Ancak uyaralım, bu Firefox'la ilgili her şeyi (Yer imleri, kişiselleştirmeler...) sisteminizden kaldıracaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

bende firefox 4.0 versiyonu var ama firefox cogu kez donuyor ve kapatilamiyor onun icin bende onu sildim chrome indirdim

hani 6 kat hızlı idi,Biz tüketiciler salakmıyız,şimdi birileri çıkar bedava verdiğine dua et der
Bende derim ki,kullandığıma dua etsin,ben kullanmasam,kim takar bunları
Alıcı olmazsa,satıcı sinek avlar
Alıcıya saygı,Ön şarttır.

çok sorunlu tarayıcı oldu artık.
bende durmadan kitlenmeler yavaşlanmalar felan çıkıyor.
ama sonrada operaya geçtimde rahatladım.

SÜPERSİN CHIP!!!!

SpeedyFox ile hız arttı! Daha önce Chip Online'ı Internet Explorer kullanarak gezip, mesajlarımı yazıyordum. Şimdi Firefox 4 ile yazıyorum. Chip Online, Firefox ile çoğu zaman nerdeyse hiç açılmazken ve feci halde yavaş açılırken, şimdi çok daha hızlı açılıyor.

Denemdiğim tarayıcı kalmadı! Hepsinin artıları ve eksileri var. Google-Chrome kullanıyordum daha önce. Şaşırdım kaldım. Hangisini kullanmalıyom diye kara kara düşünüyordum. "Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal" tabiriyle, üçünü bir arada kullanıyordum. Örneğin, birçok site Firefox ve Chrome ile çok ama çok yavaş açılırken Internet Explorer'da hızlı açılıyor. Ancak Internet Explorer'dan kaynaklanan teknik bir problem bardağı taşıran son damla oldu. Yıllardır kullandığım Internet Explorer'ı kullanmama kararı aldım.

Firefox ile devam...

Teşekkürler Chip! Bir tanesin! :D

opera varken zaten hız konusunda firefox ve diğerleri yalandı.opera 1 numara

firefoxu severek kullanırdım taki bu 4. sürüme kadar bu sürüm gerçekten olmamış donuyo,kapatılmıyo,diğerlerine göre yavaşta kalıyor,,ve artık düzelene kadar kullanmicam firefoxu! şuanda en iyisi chrome ve opera..operaya değinmeden geçemicem yeni sürümü gerçekten çok iyi olmuş denemeye değer

Evet firefox ie9 ve chrome 10'dan bi miktar yavaş ama herşey hız değil. iki milisaniyenin hesabını yapan güvenliğini ve stabilitesini de düşünmeli.

SpeedyFox falan hikaye Firefox un kendine acilen çeki düzen vermesi gerekiyor eski saygınlığını kazanmak istiyorsa tabii !!!!!!!!!

firefox 4 acayip hizli calisiyor ki bende 1gb ram var hemde ddr2. Ne bir kitlenme ne donma sorunu var. Bence cogu kisi yillarca firefoxu kullaniyor eklenti falan da ne varsa yüklüyor icinde. Ondan sonra 0 chrome kurup kiyaslama yapiyor. Chrome'da eklenti kur 1 sene falan kullan bakalim nasil olucak.

Kaldi ki firefox yavas olsa da sadece bagimsiz oldugu icin ben yine de firefoxu secerim.

Hiz istiyosaniz ayrica maxthon kullanin uciii resmen.

ff1 den beridir ff kullanıyorum. ff3 sürümünde birkaç küçük problem hariç herhangi bir problem yaşamadım.burda anlatılanları okuyunca ya bende bir problem cıkarmıyor bu tarayıcı yada çok şanslıyım okadarda eklenti yüklü.cooliris.adblock.brief,greasemonkey ve benzeri bir çok eklenti.halada oakadr büyük bir sorun çıkmadı bende.chrome cok sade,ie9 sevemedim bir türlü.operada güzel ama eklenti desteği yok.bence ff4 herşeyi ile harika

yıllardır firefox'u aynı profil üzerinden kullanıyorum. firefox 3.0 başladım sonra 3.5 ve 3.6 oldu. tabii aralarda çıkan bütün güncellemeleriyle aynı profil üzerinden kullandım en ufak bir sıkıntı yaşamadım. ufak tefek sıkıntılar olabilir ki bunlar diğer tarayıcılarda daha çok. burada opera fanboylarının yazdıkları yorumları okuyunca zannedersin ki firefox batıyor. bizi taa 2005lerden beri şu internet explorerden kurtardığın için teşekkürler. Yaşasın Mozilla Corporation!

yıllardır firefox'u aynı profil üzerinden kullanıyorum. firefox 3.0 başladım sonra 3.5 ve 3.6 oldu. tabii aralarda çıkan bütün güncellemeleriyle aynı profil üzerinden kullandım en ufak bir sıkıntı yaşamadım. ufak tefek sıkıntılar olabilir ki bunlar diğer tarayıcılarda daha çok. burada opera fanboylarının yazdıkları yorumları okuyunca zannedersin ki firefox batıyor. bizi taa 2005lerden beri şu internet explorerden kurtardığın için teşekkürler. Yaşasın Mozilla Corporation!
firefox 10 numara asla vazgeçmedim ......

5 saniye fazla beklerim ie kulannam ne zamaman nerede donacağını kitleneceğini bill gates bile bilemez firefox geleceği parlak bundan emin olabilirsiniz

bırak yavaşlığı bir süre sonra sürekli kitlenen bir tarayıcı bu firefox (4.01) neyini beğeniyosanız.. en iyisi chrome

ben firefox flash sız kullanıyorum gayet hızlı ayrıca notebook um pil ömrüde uzadı hem kota da dolmuyor reklam falanda yok üstelik youtube de video da seyrediyorum html5 sağ olsun

epeydir hem işte hem evde iki ayrı bilgisayarda fire fox kullanıyorum ama bu en son sürümü yükledikten sonra internetim kağnıya döndü. bu da yetmiyormuş gibi ekran, sayfalar tamamen donuyor.daha önce hiç böyle birşeyle karşılaşmamıştım ne firefox ta ne explorerda. bir de yüklerken 4-6 kat hızlı diyordu. oysa hızlanmayı bırak stop ediyor yahu.

Sorun firefoxsun sürümüyle uyumlu olmayan eklentilerden kaynaklanıyor olabilir ben sorunumu eklentileri devre dışı bırakarak çözdüm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play