Firefox'un IE'yi yediği an!

Firefox-Internet Explorer savaşının yönünü değiştirmeye aday bir test sonucu ve açılan yeni cepheler

  • Ali Güngör
Firefox 3.6 RC testte ezdi geçti!
100 üzernden 94 puan!

Mozilla'nın Firefox 3.6 Release Candidate (RC) sürümünü çıkartması beklendiği kadar büyük ilgi çekmedi. Ama bu sürümün özellikleri, durumu değiştirebilir.

Firefox'u seven kullanıcılar, Mozilla'nın birbiri ardına çıkarttığı sürümler ile yorulup ilgilerinin bir kısmını yitirdiler. Ama bu sık sık çıkan sürümlerin giderdiği sorunlar da gözardı edilmiyor. Başarısına karşın eksileriyle bir süredir eleştiri oklarını üzerine çeken tarayıcıyı daha iyi bir hale getirmek için çalışmalar sürüyor.

İnternet tarayıcı savaşlarının tekrar ateşlendiği günümüzde, Firefox da hızlı davranmak zorunda. Firefox 3.6 RC sürümü, popüler Acid 3 testinde 100 üzerinden 94 puan almayı başardı. Firefox'un bu yüksek test sonucunun ardından, tam sürüm 3.6 ile Internet Explorer'ın piyasa payından daha fazlasını ele geçirmesi beklenebilir.

Sık sürüm çıkartmak iyi mi?

Tarayıcı savaşları bunu zorluyor ama uzun vade etkilerini göreceğiz

Hali hazırda Internet Explorer 6-7 ve 8 sürümlerinden pay almayı başaran Firefox, Internet Explorer'ı iyice zorluyor.

Bu gelişmeler ve birbiri ardına çıkan tarayıcı sürümleri gözlerin Microsoft'a dönmesine sebep oluyor. Internet Explorer'ın geleceği üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Microsoft'un elinde ise önemli bir koz var: Internet Explorer 9. Ancak önemli bir de eksisi var, sürümler arasındaki sürenin uzun olması.

Şimdi tartışılan ise küçük yeniliklerin, yeni sürümler ile kullanıcılara hemen aktarılmasının mı, yoksa bunların toparlanıp ana sürümlerle ulaştırılmasının mı daha doğru bir strateji olduğu. IE sık sürüm çıkartmasa da güvenlik güncellemeleri sık sık yapılıyor. Buradaki mesele yenilikler ve özellikler.

Yeni Firefox ve IE savaşı

Yeni sürüm sıklığı konusunda hangi politikanın daha başarılı olacağını bekleyip göreceğiz. Diğer etkenlere bakacak olursak, Microsoft'un IE 9'da HTML 5 ve CSS3 gibi standartları desteklemesi bekleniyor.

Esas bomba ise Internet Explorer 9'un donanım hızlandırmalı grafik yetenekleri olacak. Büyük önem taşıyan bu özellik, Firefox için de Mozilla tarafından geliştiriliyor. Mozilla, Internet Explorer'ın peşini bırakmıyor ve Google da Chrome ile gözünü her ikisinin birden yerine dikiyor. Chrome'un sesi çok çıkmıyor ama bu tarayıcılar için esas tehlike o.

Internet Explorer'ın Webkit ya da Gecko gibi bir açık kaynak kodlu motora geçmesi tavsiye edilse be, bu geriye dönük IE uyumluluğunun sonu olacağından pek mümkün değil. Ancak Microsoft'un sürpriz yapması ve IE çalışmalarını hızlandırarak, IE 9'u erken çıkartması rakiplerine güçlü bir cevap olabilir. Eğer Firefox IE9'daki özellikleri daha önce sunarsa, ara iyice açılmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Diğer tarayıcıların gelişmesi kullanıcılar için büyük avantaj.

IE yenilmeye mahkum, er-geç herkes anlayacak ne kadar kötü olduğunu, sadece dayatma olduğu için kullanıldığını.. Firefox her alanda geçiyor IE'yi. Yakında herkes Firefox ya da Chrome kullanıyor olacak.. Yaşasın özgür yazılım...!!!

Saygılarımla...!!!

uyuz tilki kimseyi yiyemez, sık sık yeni yeni sürümlerle kullanıcılarını sürüm sürüm süründürdü, yıldırdı ve bıktırdı, zaten hatalı kodları çingene çuvalı olarak indirmeye sunan mortirizomballa kullanıcılarının para ödeyerek aldığı bilgisayarlarını deneme tahtası olarak kulandı...!!!

kimsenin bilgisayarımı deneme tahtasına çevirerek bana hakaret etmeye hakkı yok, sizlere izin vermeyin...!!!

IE9 geldiğinde, pis tilki kaçacak delik arayacak, ama nafile...!!!

IE9 pis tilkiyi vuracak, ama kürkü bir işe yaramaz artık, uyuz olmuş, tüyleri dökülmüş...!!!

IE ailesinden en sıcak saygılarımla...!!!

"IE yenilmeye mahkum, er-geç herkes anlayacak ne kadar kötü olduğunu, sadece dayatma olduğu için kullanıldığını.. Firefox her alanda geçiyor IE'yi. Yakında herkes Firefox ya da Chrome kullanıyor olacak.. Yaşasın özgür yazılım...!!!

Saygılarımla...!!!"
Bundan senin karın ne! bırak kapışsınlar bizde hoşumuza gideni kullanalım... bilgisayardan anlamadığın ne belli...

ya bu ie9 ne zaman çıkacak bilen yokmu

Ben Microsoft şirketinin bir yöneticisi olsam kesinlikle İE üzerine yüklenirim. Koskoca şirket şu Firefox'dan nasıl daha iyi bir şey üretemiyor anlamış değil.

3.5.7 de acid 3 den 93 puan alıyor şu an test ettim çok byük fark yok gibi? chrome safari 100 alabiliyorken firefox bunu neden yapamıyor hala

Microsoft ie yi sadece sistem güncellemesi olarak değil de diğer tarayıcılar gibi ayrı olarak yüklenebilen bir şekilde sunsa çok güzel olacak.Xp için ayrı Vista için ayrı paket indirmek ve paketin üstüne nerdeyse paketin boyutunda güncelleme yüklemek hoş olmuyor ve pazar payının düşmesinde az da olsa etkisi olduğunu düşünüyorum.

zaten hatalı kodları çingene çuvalı olarak indirmeye sunan mortirizomballa kullanıcılarının para ödeyerek aldığı bilgisayarlarını deneme tahtası olarak kulandı...!!!
----------------------------------------------------------------
Şu yoruma çok takıldım, bir Microsoft fanının ağzından çıkabilcek en komik cümle. Windows Vista neydi soruyorum? Microsoft kendi ağzıyla kabul etti Windows 7'i denemek amaçlı Vista'nın kullanıldığı ve birisi gelmiş bize Firefox'un bizi deneme tahtası yaptığından dem vuruyor. Kimse Firefox kullanmak zorunda değil, ama yüzlerce lira vererek aldığımız makinelerde deneme amaçlı çıkarılmış Vista'ya paralar döktük. Önce dediklerinin çelişmemesine dikkat edicen sevgili kullanıcı. Windows Vista'yı geçtim hadi, Windows 7'nin deneme sürümleri çıkarılırken de böyle yorumlar yaptın mı?

Konumuza geri dönersek; Firefox bence doğru olanı yapıyor, sık güncelleme ile hem hataları düzeltiyorlar hem performansı arttırıyorlar. Firefox'u yıllardır kullanırım daha Phoenix ismiyle çıktığı zamanlardan beri ve herhangi bir sorunum olmadı kendisiyle şimdiye dek. Çok hızlı bir şekilde ilerlediği apaçık, aylık güncellemelerle bu ilerleme çok daha hızlandı. Bence herhangi bir kişiyi aylık güncellemelerin rahatsız edeceğini düşünmüyorum, zira Firefox güncellemeleri zaten çok sessiz sakin bir şekilde halledip işinize devam etmenizi sağlıyor, bir çok eklenti kullanıyorum yanında üstelik onlarla ilgili bir sıkıntım da olmadı güncellemeler sırasında. Kota diyenler falan var ama bence çamur atmak için yapılmış samimiyetsiz yorumlar bunlar, ayda 4-5 MB güncelleme yapması çok mu fazla? Windows'ta güncelleme çıkarmasın o zaman isterseniz. İnsanlara yaranmasının zor olduğunu şurda yapılan yorumları okuyunca bir kez daha görüyorum.

Son söz olarak; Firefox olmasaydı eğer tercihimi Google Chrome'dan yana kullanırdım zira o da gayet hızlı şekilde gelişiyor. Tarayıcının göze hoş gelen görüntüsü ve hızı ise ayrı bir konu. Lakin Internet Explorer asla tercihim olamaz, belki tüm tarayıcılar silinirse ancak kullanırım.

edip çiftçi kardeşimize sormak istiyorum yıllardır firefox bilgisayarlarımızı deneme bilgisayarı olarak kullandı diyorsun ya aynı şeyi microsoftta yapıyorsa ve senin gibi basit kullanıcılar bundan anlaması imkansız kaldıki kodlarının ne oldugunu bile bilmiyorsun en azından firefox açık kaynak kodlu bilgisayardan anlayan birileri çıkarda içerigine bakıp senin gibi kullanıcıları korumaya yönelik emek harcar. ama sen ya gerçekten dedigim gibi bilgisayar konusundan anlamıyorsun home user sin yada bi çıkar var uyuz tilki dedigin tarayıcı pazar payı olarak ikinci kaldıki kullanıcı kendi istegiyle yüklüyor oyle tekel olupta kullandığın işletim sistemi içinde gelmiyor buda bir dez avantaj home userlarının çogu tarayıcı yüklemeyi bilmiyor
o yüzde sende geleceği göremiyorsun bari görenlere saygı duy

firefoxun acid3 testinden 100 almasini beklerdim cunku testi bitirmis rakipleri varken(safari opera chrome)

Arkadaşlar;

Hemen hiç bir tarayıcı mükemmel değil. Olmadığı gibi farklı beğenilere hitap ediyor.

Internet dünyada birazdaha bilinçli bir tüketici toplumu yaratıyor. Eskiden önümüze koulan yani trend veya moda olan ürünler ve hizmetler şirketlerin önce bulgusuna sonra da bize lanse etmesi ile oluşuyordu.

Şimdilerde ise feedback lerden gelen veriler doğrultusunda pazardan gelen istekler doğrultusunda ürün ve hizmet ürertilmye başlandı. Yani tarayıcılardaki değişim de şirketlerin stratejileri değil kullanıcıların isteklerine göre şekileniyor.

Gelen isteklerin toplamında yöneticilein sentezinden geçen fikirlerde ürün veya hizmet olarak geriye dönüyor.

Sentetik testleri bir kenara bırakn. Çünkü onlar sadece performans ölçer. Ancak tab kullanımı çok önemli mesela tarayıcılarda peki tabların Chrome daki gibi brbirinden bağımsız çalıştığı veya bir tab da çıkacak problemin tüm browserı etkileyebileceği değişik alternatif yazılımlr mevcut. Burada da performans devreye giriyor. Bağımsız tab kullanımı fazla performans gerektiriyor ama daha kullanılabilir gibi.

İşte sizler ve bizler kullanıcı olarak hangi önceliklerimizi hangisi karşılıyorsa onu kullanıyoruz. Önceliklerimizin arasında hız, alışkanlık, stabilite, güvenlik, performans, görünüm, kişiselleştirilebilme gibi değişik özellikler ve önem sıraları da değişik sıralarda olabilir.

Bu yüzden hiç bir tarayıcıyı kötülemek veya övmek haddimiz değil. Tümden değerlendirip herhangi bir ürünü diğeri ile kıyaslamaktansa, önceliklerimize göre veya piyasanın kabul ettiği şartları göz önüne alarak ürünlerin birbirlerinden daha iyi veya daha zayıf yanlarını eleştirmek daha doğru olacaktır.

bence çok uzağa değil hemen yanı başımıza bakmalıyız. benim çevremdeki bütün internet cafeler ie6 kullanıyor. neden hepsinde sp2li xp yüklü. etrafıma bakıyorum herkes ie 7 kullanıyor bir yerden kendi isteğiyle indirmemiş. format atmaya götürmüş atan adam onu yüklemiş. sorsan en iyisi xp ie der. kendisi win7 frefox veya chorome kullanır. ie yi kendi isteğiyle yükleyenleri baz alsak frefox %70 ie %10 anca olur olmaz. dayatmayla kendi işe yaramaz tarayıcısını insanlara kullandırıyor. bence asıl ms bizi deneme tahtası olarak kullanıyor....

AMD KULLANIN, KULLANMAZSANIZ ZATEN KENDİNİZDEN KILLANIN.....

Şu yoruma çok takıldım, bir Microsoft fanının ağzından çıkabilcek en komik cümle. Windows Vista neydi soruyorum? Microsoft kendi ağzıyla kabul etti Windows 7'i denemek amaçlı Vista'nın kullanıldığı ve birisi gelmiş bize Firefox'un bizi deneme tahtası yaptığından dem vuruyor. Kimse Firefox kullanmak zorunda değil, ama yüzlerce lira vererek aldığımız makinelerde deneme amaçlı çıkarılmış Vista'ya paralar döktük. Önce dediklerinin çelişmemesine dikkat edicen sevgili kullanıcı. Windows Vista'yı geçtim hadi, Windows 7'nin deneme sürümleri çıkarılırken de böyle yorumlar yaptın mı?

Konumuza geri dönersek; Firefox bence doğru olanı yapıyor, sık güncelleme ile hem hataları düzeltiyorlar hem performansı arttırıyorlar. Firefox'u yıllardır kullanırım daha Phoenix ismiyle çıktığı zamanlardan beri ve herhangi bir sorunum olmadı kendisiyle şimdiye dek. Çok hızlı bir şekilde ilerlediği apaçık, aylık güncellemelerle bu ilerleme çok daha hızlandı. Bence herhangi bir kişiyi aylık güncellemelerin rahatsız edeceğini düşünmüyorum, zira Firefox güncellemeleri zaten çok sessiz sakin bir şekilde halledip işinize devam etmenizi sağlıyor, bir çok eklenti kullanıyorum yanında üstelik onlarla ilgili bir sıkıntım da olmadı güncellemeler sırasında. Kota diyenler falan var ama bence çamur atmak için yapılmış samimiyetsiz yorumlar bunlar, ayda 4-5 MB güncelleme yapması çok mu fazla? Windows'ta güncelleme çıkarmasın o zaman isterseniz. İnsanlara yaranmasının zor olduğunu şurda yapılan yorumları okuyunca bir kez daha görüyorum.

Son söz olarak; Firefox olmasaydı eğer tercihimi Google Chrome'dan yana kullanırdım zira o da gayet hızlı şekilde gelişiyor. Tarayıcının göze hoş gelen görüntüsü ve hızı ise ayrı bir konu. Lakin Internet Explorer asla tercihim olamaz, belki tüm tarayıcılar silinirse ancak kullanırım.

yaptığın kıyaslamaya bakarmısın burda mevzu tarayıcılar işletim sistemleri değil ayrıca bi işletim sistemiyle bi tarayıcıyı aynı kefeye koyup deneme sürümü çıkarmaları hakkında böyle saçma sapan şeyler söyleyemezsin evet firefox azıttı haftada bi sürüm çıkarıo ve ie8 firefox 3.5ten daha hızlı bu belli bişey aksini iddaa edenin aklından şüphe ederm yada ms düşmanlğı die düşünürüm :D burda herkes msnin işletim sistemini kullanıo snde dahil o yüzden yemek yedğin çanağa bişey yapma istersen :) saygılarımla pckolik..

edipciftci ninem gibi konuşuyorsun aynı cümle her satırda bu 1, saçma sapan isimler takmayı bırak herkes tiksiniyor artık:D bu 2 , şu her metnin sonunda gönderdiğin saygılarla ilgili: sen saygısız olduktan sonra MSdan biri bu yazdıklarını okusa bile takmayacak , o yüzden chip'in kalitesini düşürmeyi de kes...

Her yaştan kullanıcılara sevgilerimle...

birkere Microsoft büyük bir proje yapıyor, firefox gibi sadece taraycı değil... tarayıcı ancak projelerinin bir parçası...

ben firefox denedim, ilk başlarda seri gibi giderken e olmadık yererde çakılıyor, sistemi bayıyor, yada kararsız hale getirebiliyor, üstelik masaüstü bilgisayarda hemde...!!! eğer birde benim dizüstüne yüklemiş olsam heralde çıldırırdım...!!!, ayrıca firefox hala güvenlik açıklarıyla dolu, ve düzeltmeleri tonla daha var...

Microsoft' a gelince...
İşletim sistemini indirmeye sunmadan önce kendisi çk uzun bir süre deniyor, sonra özel bir deneme kitlesine sunuyor sadece, onlardan da gelen verilerden sonra en son düzeltmelerini yapıyor ve öyle sunuma geçyor...!!! en son RC sürümünden sonra en iyileştirilmiş sürüm olarak satışa sunuyor... sakın bana VİSTA kötü demeyin, kullandım ve service pack' lerden sonra gayet iyi çalışıyor, UNUTMAYIN Kİ EĞER MICROSOFT SADECE TARAYICI İLE UĞRAŞSA İDİ ŞİMDİYE KADAR ORTALIKTA DİĞER TARAYICILAR FALAN KALMAZDI...!!!

ama elinde 1 değil yüzlerce proje var ve bu projelerin, kullandıımız 100' lerce çeşit teknolojilere tam uyumlu olması için ellerinden gelen yapıyorlar ve bizlerde zevkle kuanıyoruz...!!!

bu arada IE8' de çok güzel ve verimli bir tarayıcı, hiçbir sayfada çakılma yapmıyor, hemde bende yüklü olan bir sürü güvenlik filtresi ve yazılımları olduğu halde...!!!

gene söylüyorum, IE9 geldiğinde herkes firefostirikten kurtulacak, bekleyin ve görün

saygılarımla...!!!

edipçifçi o kadar emin ki firefox'un kaynak kodlarını açmış satır satır incelemiş herhalde..! :P

İnternet Explorer'a çok da yüklenmeye gerek yok. Her ne kadar işletim sistemiyle beraber bizlere dayatılmış gibi gözükse de; Microsoft'u bu konuda çok da suçlayamayız. Bir ürünün üreticisi elbette ürünü için kendi programlarının kullanılmasını isteyecektir. Bunu tekelcilik gibi değerlendirmek ayrı bir tartışma konusu.
Açık kaynak kod yazılımcılarına siz de tarayıcı yapın, sonra onun illa da Windows işletim sistemlerinde kullanılmasını sağlayın diyen yok. Kendileri bir işe kalkışıyorlar sonra da bize işletim sisteminde seçenek tanımıyor diye Microsoft'u suçluyorlar.
Mozilla Firefox eklentileri ve özelleştirilebilir olması dışında pek de cazibesi olmayan bir tarayıcı. Her ne kadar sık güncellense de, her zaman çok fazla sayıda ve tehlikeli açıklar, hatalar barındırdı; yeni güncellemeler de bunların ancak bir kısmını ortadan kaldırmayı başarabildi. Genellikle fazla ram kullanımıyla pc'leri yordu. Ayrıca her başı sıkıştığında hemen çöktü; bazı siteleri doğru göstermekte de çoğu zaman zorlandı. Firefox'un daha kararlı ve sağlam bir yapıya kavuşması için daha çok yolu var.
İnternet Explorer belki hız açısından biraz daha yavaş ve kapalı kodlu olsa da yine de şimdilik Firefox'tan daha kararlı bir yapıda olduğu bir gerçektir. Ancak bütün buna rağmen Microsoft'un hem işletim sistemi hem de tarayıcıda sağlamış olduğu son yıllardaki yeniliklerin, açık kaynak kodlu işletim sistemi ve yazılımlarının gerisinde kalma endişesinden kaynaklandığı gerçeğini de gözden kaçırmamak gerekir.

Sevgili Edip,

IE8 çakılmıyor diyorsunda, veri yürütme engelleyicisini kapatmadan bazı internet sitelerinde veya geriye dönük uyumluluk gösteren haleflerinin sorun çıkartmadığı yerlerde çalışmayı bırak açılmıyor bile.

Ayrıca piyasada IE nin eksiklikleri olmasaydı bu kadar kullanıcı FF veya Chrome a yönelmezdi. Eksiklerini kabul etmek bir erdem değildir. Bir gerekliliktir. Yoksa yok olup gidersiniz.

İşin asıl enteresan yönü, IE8 in yeterli olmadığına Microsoft bile inanmış olacak ki, IE9 üzerinde çalışıyor. Madem bu kadar çok övüyorsun IE yi neden Microsoft IE9 çıkartma çabasında ?

Microsoft tan sanırım daha fazla bildiğin birşeyler var...

O yüzden o çakılmıyor buna birşey olmuyor gibi gerçek dışı söylemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

edipciftci dostum yanlis anlama ama senin bisey bildigin yok

computer.t-online.de/sicherheits-luecke-im-internet-explorer-bsi-raet-nutzern-zu-firefox-und-opera/id_21382094/index

al bunu translate yap oku gel ondan sonra burda ahkam kes.

alman internet ve teknoloji dairesi kesinlikle IE kulanmayin FF kulanmanizi tavsiye ediyoruz demis..

edip çiftçi kardeşimize sormak istiyorum yıllardır firefox bilgisayarlarımızı deneme bilgisayarı olarak kullandı diyorsun ya aynı şeyi microsoftta yapıyorsa ve senin gibi basit kullanıcılar bundan anlaması imkansız kaldıki kodlarının ne oldugunu bile bilmiyorsun en azından firefox açık kaynak kodlu bilgisayardan anlayan birileri çıkarda içerigine bakıp senin gibi kullanıcıları korumaya yönelik emek harcar. ama sen ya gerçekten dedigim gibi bilgisayar konusundan anlamıyorsun home user sin yada bi çıkar var uyuz tilki dedigin tarayıcı pazar payı olarak ikinci kaldıki kullanıcı kendi istegiyle yüklüyor oyle tekel olupta kullandığın işletim sistemi içinde gelmiyor buda bir dez avantaj home userlarının çogu tarayıcı yüklemeyi bilmiyor
o yüzde sende geleceği göremiyorsun bari görenlere saygı duy
----------------------------------------------------------------------
Arkadaşım dediğin gibi bilgisayardan anlamıyor işte, hani Windows yüklenirken çıkan reklam yazıları var ya, oradan öğrendiklerini bize söylüyor arkadaş.. :D Azıcık anlasa zaten bunca tartışma olmayacak..

Firefox'u tebrik ediyorum, ben Shiretoko 64 bit kullanıyorum, aşırı hızı dikkatimi çekmişti zaten, meğerse en iyisiymiş...

Yalnız Edip pis tilki dediği için Firefox'un ismini değiştirmeleri iyi olmamış, söylerken zorlanıyor insan Şiretoko diye, neyse bağımlılık yaptı zaten iyice alıştım Şiretoko'ya da...

Edip Çiftçi'ye selam, Shiretoko 64 bit'e devam...

edipçiftçi sen microsoft un Türkiye avukatı filan mısın?
firefox sadece tarayıcı işi ile uğraştığını sanıyorsan bu habere yorum yapman saçma

ya edipciftciye katılırıyorum hemde gülmekten. Güncelleme kavramını hayatımıza sokan firma zaten Microsoft. Apple ve Microsoft işletim sistemi için bu güne kadar kaçar yama çıkartmışlar soruyorum kendisine. Ama yine o bildiğini yapacak saçma sapan şeyler yazacak.

almanyadan yazan bir Türk`üm IE`nin Türkiyede piyasa payi kac bilmem ama almanyada FF kullanicisi su anda IE`yi ikiye katlamis durumda.

herkeze selam almanya /cologne

firefox kullanıyorum.geleceğin internet tarayıcısı chrome olacak ama gelişmesi lazım :) firefox hızlı olsada açılışı çok uzun sürüyor

Açık kaynak kodlu uygulamalar güncelleme çıkartmaya mecburdur! IE çok mu kararlı bir yazılım? windows update her gece siz farketmeden birşeyler yüklüyor.. Bunun içinde IE güncelleştirmeleri de var kuşkusuz.

Her işi tekelinde tutmaya çalışan Microsoft bağımlılığından kurtulun. Açık kaynak yazılım destekleyin, lisans ücreti ödemek zorunda kalmayın.

İnternet Explorer'ı yıllardır yüklediğim Windows yüklü makinalarda bir kez kullandım. O da Firefox'u indirmek için. Bu yüzden kısa ama sıcak bir ilişkimiz var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play