Google CEO'su Apple'dan neden ayrıldı?

Google ve Apple arasında kara kediler dolaşıyor: Bu durumun son kurbanı ise bakın kim oldu?

Google CEO'su Apple'daki koltuğundan ayrıldı!
İki dostun arası iyiden iyiye açılıyor...

Apple ve Google arasında Microsoft ve Yahoo'ya benzer bir ilişki olduğu hemen herkes tarafından biliniyor. Hatta Google CEO'su Eric Schmidt, Apple Yönetim Kurulu'nda 3 yıldır görev alıyor. Fakat yeni gelişmeler bu ortaklığın uzun sürmeyeceğini gösteriyor.

Eric Schmidt Apple'daki görevinden istifa etti. İstifanın altında yatan gerçekler bunu aslında iki firmanın temel yatırımları arasında bir rekabetin başlangıcı ile gün ışığına çıkıyor.

Mobil işletim sistemleri iPhone OS - Android ve PC işletim sistemleri Mac OS X - Chrome OS'un iki firmayı rakip haline getirmesi ve özellikle de Google son yıllarda Apple'ın asıl iş sahasına ani girişi Google CEO'sunun Apple'daki koltuğunu kaybetmesine neden oldu.

Durum hakkında Apple CEO'su Steve Jobs bir açıklama yaptı: "Eric gerçekten de değerli zamanını, yeteneğini, arzu ve özgürlük anlayışını birleştirerek Apple'ın başarısı için çalışmış birisidir."

Aslında istifanın pek de umulmadık bir şey olmadığını belirtmemiz de fayda var. Çünkü eskiden olduğu gibi iPhone'da adeta temel uygulamalardan birkaçına sahip Google'ın, Google Voice için Apple'dan onay alamaması iki firma arasında işlerin kızıştığını gösteriyordu.

Schimidt'in istifasına elinde bir BlackBerry ile çektiği fotoğrafın etkisinin olduğunu savunanlarda var.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bu durum pek kavga olarak nitelendirilmemli bence... Tabii ki böyle başlık atınca daha çok kişi tıklıyor ama, gayet iyi ayrıldı Apple'dan kendisi. Eskiden birbirine rakip olmayan firmalardı, şimdi rakip oldukları için durum saçmalaşmaya başlamıştı zaten... Gayet normal bir karar, kavgaya da benzemiyor.

Google 'un kıymetini bilmeyen Microsoft da Apple da kaybeder ve mecburen geri döner, çünkü insanlar Google 'u seviyor. Sade, hızlı, güzel...Hizmetleri onlarınkilerden önde, hem de rakibi olmadığı halde... Google işletim sistemi de endişelendirdi herhalde...

forever google :)) apple gibi bi kazıkçı firmayla rekabete girip ayrılmaları güzel bişey

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir