Google'dan alternatif gerçeklik oyunu Ingress

Google, indirmeye sunduğu bu yeni oyun ile Android'lileri sokağa dökmeye hazırlanıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan alternatif gerçeklik oyunu Ingress

Google henüz dünyayı ele geçirmemiş olabilir, ancak bu konuyu temel alan bir oyunu resmen hizmete sundu. "Dünya çapında beyin kontrolü" temalı oyun, cep telefonunuz yardımıyla gerçek hayatta oynanıyor.

Google Play'de indirmeye sunulan Ingress, ücretsiz bir "alternatif gerçeklik oyunu". Ingress'te oyuncular, gerçek hayatta belirli konumlara giderek "XM" adı verilen sanal enerjileri topluyorlar. Bu enerjileri görevlerleriniz sırasında harcayabiliyorsunuz. Oyundaki "portallar", gerçek hayataki kütüphaneler ve diğer halka açık alanlara denk geliyor.

Google'dan John Hanke, oyunun konseptini World of Warcraft gibi "dünyadaki herkesin aynı oyunun oynaması"na benzetiyor. Hem telefonunuz, hem de PC'niz yoluyla oynadığınız oyunda "The Enlightened" ve "The Resistance" adında iki takım bulunuyor. Bu takımlardan birincisi gücü kabul ederken, ikincisi güce karşı savaşıyor. Ingress, dünyanın her yerinde oynanabiliyor, ancak yoğun alanlarda kaynak savaşının daha çok yaşanacağı söyleniyor.

Ingress'i Android cihazınız için şimdi indirmeniz mümkün. iOS sürümü için ise bir süre beklemeniz gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

davetiye istediğini neden belirtmiyorsunuz, oynanmıyor ki

@17 Kas 2012 13:40 Bende var davetiye ama vermem. Önce mani mani kuruşinaları çık.

türkiye desteği varsa bol vakit geçireceğim bir oyun gibi; tabi önce davetiye gelmeli

Hadi be! Bu Google'ın amacı nedir? Bütün oyun manyaklarını salacak sokağa. Huzur sonunun başlangıcı bu sanırım. Elveda sosyal hayat.

beta şuan geç geliomuş davetiye :/ ama çok zekice yapılmış bir oyun bakarım hangi taraftan olcaz :D

saçma sapan bişi interneti meşgul etmeye değmez.....

yok artık.. insanların beyinlerine girip zamanlarını boşu boşuna harcatacaklar. klasik google amacı.

@17 Kas 2012 15:52 Amaç zaman harcatmak değil, şimdiden zemin hazırlamak. Google's Zombie Human Project. İnsanlar google ye yeterince tepki göstermezse google nin dumaya niyeti yok, bunu iyi belleyin.

davetiye isteği gelmiyor mu

ogame denen oyun ile sosyalliğimi bitirdiğimde türkiye ve asya rekorunu kırdım ve oyuna veda edip sosyal kimliğime büründüm ( nick semum34 ) şimdi tekrar o tarz bi oyun ile karşılaşmak bile istemiyorum , meraklısı olacakmı mutlaka ama sonunda benim düşüncemde olacaklardır , oyun dediğin sadece boş zamanlarda ufak eğlencelerdir . ama ogame yada bu goggle tuzağı oyun gibileri ise insanı hayattan uzaklaştıran zaman tuzaklarıdır....

@17 Kas 2012 22:30 Hak vermiyor değilim ama yine de "tartışılır" diyorum.Ben de geçmişte saatlerimi boş yere online bir oyuna harcamış biriyim.Büyük ölçüde pişmanım.Lakin hiçbirşey katmadı da diyemem

@17 Kas 2012 22:30 Size katılmak mümkün değil! "... ama ogame ya da bu Google tuzağı oyun gibileri ise insanı hayattan soğutan zaman tuzaklarıdır..." Bu nasıl bir mantık! ".. zaman tuzaklarıdır..." Bu kısmı belki kısmen doğru, ama; "...insanı hayattan uzaklaştıran..." bu dediğiniz kesinlikle yanlış! O zaman dünya nüfusunun yarısı evden başını çıkarmazdı... Tam tersine, bu oyunlar insanı hayata bağlar. Kötü mü? Yeni yerler öğrenirsin, dolayısıyla daha sosyal olursun... Bir de bu açıdan bak ve bir daha yorum yaz...

Ios çıkarırlarmi:)) hiç sanmıyorum rakibini kimse koz vermek istemez

@18 Kas 2012 06:52 O zaman iOS kullanıcıları bir daha Google'ın hizmetlerini kullanamasın! Ne saçma! Mesela Google Arama uygulaması iOS'ta da var. Google'ın iOS kullanıcılarını gömme/yok etme gibi bir isteği yok. Ama Apple, Android kullanıcılarını azaltmaya çalışıyor, mesela Apple'ın uygulamaları Play Store'da yok! (Bkz: iTunes) Tabii ne kadar gerekli, o da tartışılır...

Bana davet geldi sonunda çok beklemiştim:))

@21 Kas 2012 09:38 Ne zaman davetiye istemiştiniz?

@22 Kas 2012 15:40 bana 2-3 gün içinde gel aktivasyon kodu :)

Başlığı Google'dan Koyun diye okumuşum, hemen daldım içeriye, meğerse oyunmuş.

Kime diyorum, ne diyorum, Google's Zombie Human Project diyorum. İnsanlar google ye yeterince tepki göstermezse google nin dumaya niyeti yok, bunu iyi belleyin diyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play